Môže bývalý manžel brániť deťom zavolať matke?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

po rozvode boli deti zverené do mojej starostlivosti a ich otec ich má každý druhý víkend, nejaké sviatky a 2 týždne v lete. Už sa stalo viackrát, že si po nich cez súdom určený víkend neprišiel, z neopodstatnených dôvodov.

Môže to robiť?

Keď deti zoberie, tak im zakazuje mi volať alebo písať.

Má na to právo?

My máme veľmi silné citové väzby a ja potrebujem vedieť, že moje deti sú v poriadku a majú sa dobre a takisto ma aj oni potrebujú kontaktovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že si otec nepríde pre deti v určený čas, je bohužiaľ jeho právo, ktoré je nevynútiteľné. Tu sa naskytá možnosť dohodnúť sa s otcom na úprave styku tak, aby mu to vyhovovalo a aby uvedené dodržiaval.

Tak ako máte Vy ako matka povinnosť informovať otca o deťoch, to isté platí aj pre neho v prípade, že deti má v ten daný deň v starostlivosti on. Podľa popisu Vašej situácie je možné pokúsiť sa s otcom uzatvoriť rodičovskú dohodu, kde upravíte všetky veci týkajúce sa detí detailne. Práve v tejto situácii je nápomocný mediátor.

Ak by mediácia nebola úspešný, môžete podať návrh na súd, ktorý stanoví otcovi povinnosť informovať Vás o deťoch.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk