Ako postupovať, keď sa dvaja spoluvlastníci nevedia vysporiadať?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

sme dvaja spoluvlastníci nehnuteľnosti, ktorí sa majú vysporiadať. Každý vlastní 1/2, obaja chceme vyplatiť toho druhého. Cena by vychádzala zo znaleckého posudku.

Ako nájsť cestu, keď sa nevieme dohodnúť?

Ako by postupoval súd?

Koho a podľa čoho by stanovil, že prvý má kúpiť a vyplatiť druhého?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš prípad je za mňa z pohľadu mediátora zatiaľ zbytočne riešit súdom, nakoľko toto konanie je finančne náročné a zdĺhavé.

Ideálne je pokúsiť sa o odbornú pomoc v podobe mediácie a kvalifikovaného mediátora. Ten Vám dokáže pomôcť dospieť k dohode ak obe strany o dohodu majú záujem.

To, ako by postupoval súd záleží od okolností, ktoré vo svojom dotaze neuvádzate. Preto Vám neviem relevantne odpovedať. Upozorňujem však, že v prípade, že sa podieloví spoluvlastníci nevedia dohodnúť, súd môže nariadiť predaj nehnuteľnosti a výťažok z predaja pomerne medzi spoluvlastníkov rozdeliť.

V prípade záujmu o moju pomoc vo forme mediátorky alebo advokátky ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk