Ako postupovať pri zrušení podielového vlastníctva?

Zodpovedané
25. júl 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom postupu pri zrušení podielového vlastníctva.

Pri dedičskom konaní sa súrodenci nedohodli a byt zostal podielovo 1/2 obidvom súrodencom. Jeden zo súrodencov nehnuteľnosť využíva, druhého tam ani len nepustí, nechce vyplatiť, nechce nehnuteľnosť predať, nechce sa nijako dohodnúť. A ten, ktorý ju nevyužíva a má zamedzený prístup, chce požiadať o zrušenie podielového vlastníctva.

Môže takúto žiadosť spísať a podať rovno na súd?

Alebo tomu zo zákona musia predchádzať nejaké iné kroky?

Napr. snaha o zmier, preukázateľná snaha o inú dohodu...

Ďakujem

Dobrý deň,

spoluvlastník, ktorému je bránené v užívaní nehnuteľnosti, nemusí pred podaním žaloby na súd vykonať žiadne kroky (ako napr. pokus o dohodu), ak to však urobí, odporúčala by som mu urobiť to písomne, aby tento pokus o dohodu mohol použiť ako dôkaz v konaní.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk