Trojtýždňové dieťa odmieta dojčenie po nástrihu uzdičky. Je šanca, že sa to zlepší?

Zodpovedané
28. sep 2021

Dobrý deň,

mám trojtýždňové syna a laktačná poradkyňa nám odporučila nástrih uzdičky. Včera sme boli na zákroku, kde mu strihli hornú aj dolnú.
Dojčenie nám predtým ako tak išlo, prisal sa celkom pekne a aj čo to vypil. Plus som dokrmovala z fľaše odstriekaným mliekom. Bolo mi povedané, že nástrih pomôže plnému dojčeniu.

Od nástrihu sa však absolútne nechce, resp. nevie prisať. Na prsníku len slintá, hrozne plače a vreští. Ani bezprostredne potom a ani vôbec sa neprisal. Nepotiahol si dokonca ani z cievky na prsníku.

Stále ho prikladám a nič. Len sa rozčuľuje.

Je šanca, že sa to zlepší?

Aké sú Vaše rady?

Nástrih spodnej uzdičky sa mi zdá byť dosť hlboký.

Nemôže byť v tom problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa za oneskorenú odpoveď. Osobne nie som zástanca strihania uzdičky za každú cenu.

V praxi som sa s uzdičkou, ktorá naozaj veľmi limituje dojčenie stretla len výnimočne. Poslednú dobu je to však "moderné" a veľa LP sa na uzdičku zameriava. Ja túto skúsenosť nemám a naopak považujem zákrok pre bábätka za nepríjemný a často zbytočný. Možno mu v tomto prípade priniesol viac šťastia ako úžitku.

V pusinke sa zmenil pôvodný pocit - možno je jazýček pohyblivejší, ale evidentne zásah dojčenie neuľahčilo. Zákrok mohol byť bolestivý a bábätko si odnieslo nepríjemný pocit v ústach. Ústa sú pre bábätko v prvých dňoch a týždňoch veľmi silný zdroj pocitov - dojčenia, mlieko, chuť, teplo. Zrazu bolesť, nepríjemnosť, stres.

Má bábätko sací reflex? - saje prst, keď ho dáte do úst bruškom nahor?
Ak áno, skúste dokrmovať cievkou po prste - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Skúste opäť tzv. samoprisatie. Bábätko koža na kožu položte na seba a nech sa skúša prisať samo v sacej polohe - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.
Ak by sa nedarilo, stále je šanca. Avšak bolo by potrebné dojčenie vidieť. Skúste LP z okolia.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová