Je pre nás výhodné požiadať o hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

s partnerom máme obaja 41 rokov a jedno 2-ročné dieťa. Máme kúpený byt na hypotéku, kde je zostávajúci úver 127 800 eur. Ako dlžník hypotéky som len ja. Čo sa týka príjmu, partner je na rodičovskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok (do 5/2024). Od 1/2024 plánuje, že nastúpi späť do práce. Čistý plat odhadujem na cca 600 eur. Ja mám čistý plat cca 2 760 eur, s daňovým bonusom 2 900 eur. Ak by sa brali do úvahy aj ročné odmeny a občasné nadčasy, tak o niečo viac. Daňový bonus poberám od 1/2023 mesačne.

Chceli by sme sa sťahovať do väčšieho bytu. Ak by sme však museli predať aktuálny byt, bude to možné až v 7/2024, keď uplynie 5 rokov od kúpy.

Vo viacerých odpovediach v tejto poradni som čítala radu požiadať o hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.

Oplatilo by sa to aj v našom prípade?

Aká maximálna výška hypotéky by nám vyšla teraz a od toho januára, keď bude mať už aj partner príjem?

Zarátal by sa nám ako príjem aj rodičovský príspevok, prípadne príjem z prenájmu, ak by sme v budúcnosti prenajali súčasný byt?

Berie sa aj daňový bonus na dieťa ako súčasť môjho príjmu pre účely hypotéky?

Ak by sme nepredali súčasný byt, nebudeme mať dosť prostriedkov na úhradu 20% hodnoty kupovanej nehnuteľnosti.

Koľko by bola maximálna výška hypotéky, ak by sme potrebovali aj cca 20 000 eur spotrebný úver?

Ďakujem

Dobrý deň,

začnem základným prepočtom a od toho potom budem moju odpoveď vetviť.

Pri príjme 3 060 eur mesačne v čistom (ak rátam s rodičovským príspevkom v základnej výške bez vašich odmien) by ste mali maximálnu výšku hypotéky teraz cca 240 000 eur. To už rátam s tým, že by ste predali Vašu nehnuteľnosť. Ak by ste mali stále hypotéku na aktuálnom byte, tak by sa to od toho odrátalo. Záležalo by, akú máte mesačnú splátku a úrok na aktuálnej hypotéke.

Ak by ste mali príjem dokopy cca 3 360 eur, budúci rok by Vám vyšla hypotéka pri úrokoch 5,5% okolo 240 000 eur, pri úrokoch 6% okolo 225 až 230 000 eur a pri úrokoch 6,5% okolo 215 až 220 000 eur. Ak by boli úroky nižšie, čo nepredpokladám, tak by vám vyšlo viac. Ak by boli vyššie, tak samozrejme menej.

Čo sa týka hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, tak maximálne viete získať lehotu 12 mesiacov na nájdenie nehnuteľnosti. Ak by ste to chceli riešiť teraz, muselo by sa prepočítať, koľko by Vám ešte vyšlo na hypotéku aktuálne. Záleží to od výšky Vašej aktuálnej mesačnej splátky a úrokovej sadzby. Mali by ste sadzbu aktuálne niekde medzi 4% a 4,5%. Dofinancovanie by ste riešiť nemuseli, pretože viete dozaložiť aktuálnu nehnuteľnosť (ak má dostatočnú hodnotu). Spotrebný úver by bol veľmi nevýhodný a ukrojil by Vám veľkú časť z maximálnej výšky hypotéky.

Ak by ste riešili hypotéku až budúci rok, dostali by ste pravdepodobne sadzbu medzi 5% a 6,5%. To sú predikcie. Môže to byť o niečo menej, aj o niečo viac. V takomto prípade by ste mali nárok na nižšiu celkovú hypotéku.

Ja osobne by som to určite prepočítal a porovnal, že ako by Vám to vyšlo teraz, aby ste sa vedeli podľa toho zariadiť. Neviem Vám to však určiť, lebo by som potreboval vedieť, aký máte čistý mesačný príjem priemerne za posledných 6 a posledných 12 mesiacov aj s bonusmi, plus v akej výške partner poberá rodičovský príspevok a akú máte splátku a úrok na Vašej aktuálnej hypotéke. Ak mi to doplníte do mailu, tak sa Vám na to pozriem a prepočítam presne Vaše možnosti.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk