Mám šancu dostať hypotéku, keď mám dve deti a som slobodná?

Zodpovedané
11. mar 2022

Dobrý deň,

som slobodná, mám priateľa. Mám dve deti (1 rok a 8 rokov), mám 30 rokov, zamestnaná som na TPP (zmluva na dobu neurčitú). Hrubá mzda 1200 eur. Na deti nemám súdom uznané alimenty. Plus mám momentálne rodičovský príspevok 378 eur.

Chcela by som preniesť hypotéku z rodinného domu (od brata) na mňa s tým, že pri kúpe domu na začiatku prebehli prerábky (dostavanie jedného podlažia domu).

Mám jeden spotrebný úver (splátka 125 eur ešte 3 roky cca). Nič iné. Žiadne problémy a ani záznamy s platením.

Mám nárok na hypotéku s mojou aktuálnou situáciou?

Bolo by možné navýšenie hypotéky po prerobení domu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri hrubom príjme a uplatňovaní nezdaniteľnej časti s 2 deťmi by mal byť Váš čistý príjem okolo 1000 EUR. To, že máte 2 deti a ste slobodná nie je nejaký "faul" pre získanie hypotéky. Avšak ide skôr o komplexný náhľad na vec. Pri tom príjme, ak by ste aj nemali žiadne úvery, tak by ste si mohli dovoliť s tými 2 deťmi a aj po akceptovaní rodičovského príspevku ako doplnkového príjmu, maximálnu výšku všetkých úverov cca 132 500 eur. V tomto by mali byť všetky Vaše úvery.

Ešte je tu aj obmedzenie nejakej povedzme "maximálnej možnej mesačnej splátky/splátok vzhľadom na Vaše príjmy a rodinnú situáciu". Ide o to, že banky budú uplatnovať aj to, že z toho akceptovaného celkového príjmu. Táto hodnota sa môže v rôznych bankách odlišovať. Oodrátajú životné minimum na dospelú osobu a 2x životné minimá na vyživované deti a to nehovorím aj o povinnosti uplatniť rezervu (zjednodušene 40%)- Z toho, čo ostane môžete vo väčšine bánk splácať hypotéku (ak teda sa nevyužije nejaká výnimka či výhoda v rámci refinancovania a týchto limitov). Zároveň sa dajú využiť rôzne výnimky, alebo aj to, že pri refinancovaní sa tie limity darí častejšie "prestreliť".

To, či je možné prevzatie tej hypotéky na seba už teraz, alebo nebodaj ešte navýšiť sa nedá z Vášho dotazu posúdiť. Okrem iného je dôležité, že aké máte zostatky tých úverov.

Rozhodne odporúčam sa ísť ešte poradiť, zobrať so sebou aj všetky zmluvy. Resp. mať po ruke (napr. cez banking) informácie aj o zostatkoch. Vedieť pozrieť aj Vaše čisté priemerné príjmy za obdobie 3 - 6 mesiacov. Tiež predpokladám, že bude potrebné riešenie aj nového znaleckého posudku. Ak by to príjmy dovoľovali a všetky tieto úvery by ste chceli/vedeli nejako zlúčiť pod jednu hypotéku, bude to musieť umožniť aj samotná hodnota nehnuteľnosti (ktorú teraz nepoznám ani orientačne).

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk