Aká je pravdepodobnosť dostať hypotéku s platom 900 eur?

Zodpovedané
10. okt 2021

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Akú výšku hypotéky by mohol dostať známy, ktorý má plat v čistom 900 eur a jeho priateľka 850?

Obaja bezdetní, vek 28 rokov a žiadne iné úvery.

Ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi strohý dotaz a málo informácií, aby sa to dalo nejako fundovane odhadnúť. Ak by boli všetky ostatné chýbajúce informácie v poriadku a boli v rámci banky vyhodnotené ako dobré (napr. vzdelanie, zamestnanie a pod.), tak takýto naši dvaja partneri by spoločne vedeli získať hypotéku okolo 170 000 eur. Ak nebude niečo vyslovene negatívne (napr. omeškané splátky či nevyhovujúci pracovný pomer), tak pravdepodobnosť získania je vysoká.

Rád by som však upozornil, že tak ako média, finanční poradcovia a vôbec snáď celá spoločnosť vyzdvihuje hypotéku a aké je to dnes výhodné, tak už nikto nehovorí, že nie každý vie zafinancovať svoj zámer (kúpa bytu, či stavba a pod.) len cez hypotéku.

Dnes štandardne banky dávajú hypotéku do 80% z hodnoty zabezpečenia (napr. bytu) a často je potrebných 20% dofinancovať inak. Z vlastných zdrojov si to pri dnešných cenách nie každý môže dovoliť, a preto práve dofinancovanie a nejaký celkový plán financovania Vášho zámeru je vhodné si prekonzultovať, resp. si overiť.

Určite je dobré sa poradiť a porovnať alternatívy riešenia.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk