Ako liečiť psoriázu na nechtoch 7 ročného syna?

Zodpovedané
7. mar 2021

Dobrý deň,

môj 7 ročný syn má na nechtoch jamky a šupinky na palci. Na ukazováku je necht poškodený so zhrubnutou olupujúcou kožou pod nechtom. Kožná nám dala Imazol s podozrením na psoriázu.

Stav zodpovedá psoriáze.

Aký je ďalší postup?

Dá sa stav nechtov zlepšiť vhodnou liečbou?

Aké lieky alebo krémy odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

psoriáza je zápalové ochorenie, ložiská sa často objavujú na koži, ale môže postihovať i nechty. Nechty pri psoriáze vyzerajú tak, ako ich popisujete- typickými zmenami na nechtoch sú malé poklesnutia nechtovej platničky, čo sa prejaví tvorbou malých jamiek v nechte.

Ochorenie tým vytvára akoby bodkované nechty alebo na nich tvorí takzvané olejové škvrny – ohraničené žltohnedé odlupovanie nechtovej platničky.

Liečba psoriázy nechtov je trochu ťažšia ako liečba samotnej kože. Udáva sa, že prejavy na nechtoch sa podarí zmierniť asi v polovici prípadov. Na liečbu nechtov zvyčajne lokálna liečba nezaberá, účinnejšia býva celková liečba.

Prajem príjemný zvyšok dňa!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo