Čo znamenajú zvýšené hodnoty ALP?

Zodpovedané
30. jún 2021

Dobrý deň,

mám 24 rokov a z krvného obrazu mi zistili hodnotu pečeňového ALP cez 14,4, po opakovanom odbere cez 11,5. Doktorka mi nič k tomu nepovedala a poslala ma na sono brucha. Tam ma objednali až o dva mesiace.

Mám teplotu medzi 37 - 37,5°C, veľkú únavu, nechutí mi jesť. Mám pocit stvrdnutého brucha a nadúvania, až zvracania. Každý deň mávam chvíľkové svalové kŕče na krku, na ramenách, na rukách, na stehnách.

Užívam Bisomerck a Thyrozol.

Čo znamenajú tieto zvýšené hodnoty?

Ďakujem

Dobrý deň,

ALP je enzým, ktorý sa nachádza v pečeni, v žlčových cestách, v kostiach, v malom množstve v placente, v srdci a pľúcach.

Zvýšené hodnoty ALP sa objavujú pri stagnácii žlče v pečeni, pri rôznych ochoreniach pečene (nádory, hepatitídy), zlomeniny, metastázy v kostiach, Pagetova choroba, rast kostí u detí.

Príčin zvýšeného ALP je veľa, preto je potrebné doplniť sono brucha a hľadať príčinu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková