Aký je Váš názor na zvýšené ALP?

Zodpovedané
19. júl 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 10 ročnej dcéry.

Od februára do mája bola skoro stále chorá. Mala bolesti hrdla, kašeľ a jednodňové teploty. Užíva Zenaro od alergológa kvôli alergii na pele a trávy.

Pediatrička jej kvôli častej chorobe urobila podrobnejšie krvné testy. A vyšli jej zvýšené pečeňové testy, konkrétne ALP 8,89. Norma je (0,85-5,54).

Aký je Váš názor na zvýšené ALP?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tento enzým (alkalická fosfatáza) je enzým, ktorý nás informuje o funkcii pečene a žlčových ciest a na druhej strane aj kostného metabolizmu. Vždy sa hodnotí spolu s ostatnými pečeňovými enzýmami alebo vitamínmi a minerálmi v krvi.

Ak z odberov bol izolovane zvýšený iba tento jeden enzým a ostatné pečeňové (GMT, AST, ALT) sú v poriadku nejde o ochorenie pečene alebo žlčových ciest. Ak sú v poriadku ióny (vápnik - Ca, fosfor P) a hladina vitamínu D, tak by nemalo ísť ani o ochorenie kostného aparátu. niekedy sa robí aj snímka zápästia (na vylúčenie rachitídy nezávislej od vit. D).

Izolované zvýšenie tohto enzýmu, ktorý navyše je zvýšený minimálne, nesvedčí o žiadnej jasnej patológii a občas býva u detí zvýšený aj po infektoch. Nerobila by som z toho žiadny záver, len by som si zavolala dcérku na kontrolný odber o 1-2 mesiace a sledovala by som dynamiku v hodnote enzýmu v krvi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas