Máme šancu dostať hypotéku vo výške 65 000 eur?

Zodpovedané
5. jan 2021

Dobrý deň,

zaujímalo by ma či máme možnosť dostať hypotéku vo výške aspoň 65 000€, ak môj manžel pracuje a zarába 700€ mesačne.

Ja som na platenej predĺženej rodičovskej dovolenky a dostávam okolo 490€. Máme našetrené okolo 10 000€ a máme 1 dieťa a žiadne pôžičky a ani paušály.

Máme šancu dostať hypotéku?

Ďakujem 🙂

Pekný deň,

na relevantný prepočet chýba viacero informácií. K tým výpočtom a prepočtom som urobil aj nejaké články na mojom blogu. Pokúsim sa dať aspoň veľmi orientačnú odpoveď, pričom vychádzam z toho, že všetky chýbajúce informácie sú z pohľadu banky OK.

Určite je dobré, že nemáte žiadnu ďalšiu pôžičku či splátky. Aj keď dostávate teraz 490 EUR, môže sa stať, že banka akceptuje do príjmov nižšiu čiastku- keďže nemám detailné podklady na posúdenie, budem rátať s tou čiastkou, čo ste napísali. V informatívnom prepočte je zohľadnené aj 1 dieťa.

Banky dnes schvaľujú hypotéky do 80% z hodnoty nehnuteľnosti, resp. z kúpnej ceny (90% financovanie hypotékou je dnes veľmi ťažké získať aj na výnimku a preto by som s tým predbežne nerátal). Okrem hypotéky treba doriešiť aj dofinancovanie čiastky nad túto hodnotu.

Aj keď chcete hypotéku 65000 EUR, predbežne mi to skôr vychádza na 60000 EUR, čo by zodpovedalo bytu s kúpnou cenou 75 000 EUR (pri 80%tnom štandardnom financovaní). Ak použijete svojich 10000 EUR, tak potrebujete zafinancovať ešte 65000 EUR. Teda aj keď hypotéku schvália, tak môže byť obtiažnejšie doriešenie chýbajúcich 5 000 EUR cez banku. Ak by kúpna cena bytu bola menej, tak dofinancovať bude treba menej, avšak aj samotnú hypotéku Vám schvália pri 80%-tnom financovaní menej.

Predbežne mi v informatívnom odhade vychádza hypotéka do 60 000 EUR. Avšak určite zvážte aj samotné dofinancovanie nad rámec hypotéky. Rátajte predbežne s 80%-tným prefinancovaním kúpnej ceny cez hypotéku.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk