Máme 4 deti, manžel je SZČO. Dostaneme hypotéku vo výške 70 000 EUR?

Zodpovedané
26. jan 2024

Dobrý deň,

manžel má 45 rokov, ja 40. Máme 4 deti. Manžel je SZČO a ročný príjem má cca 35 000 EUR. Ja dostávám rodičovský príspevok. Potrebovali by sme hypotéku na výstavbu domu. Pozemok máme, aj našetrené máme niečo. Nemáme žiadny úver.

Dostali by sme hypotéku vo výške cca 70 000 EUR?

Aká by bola mesačná splátka?

Ďakujem

Dobrý deň,

štandardne sa hypotéka poskytuje do 70-tky staršieho zo žiadateľov, a preto treba rátať so splatnosťou hypotéky na 25 rokov. Sú banky, kde viete dostať splatnosť aj na 30 rokov (SLSP, Prima, PSS), ale pri výpočte rátam s touto splatnosťou.

Na takú hypotéku pri takej splatnosti by ste potrebovali mať pri 4 deťom čistý mesačný príjem 1710 EUR mesačne alebo viac. Ak máte nižší rodičovský, tak z neho sa dá akceptovať maximálne 300 EUR mesačne, čiže manželovi by muselo vychádzať 1410 EUR mesačne. A teda z jeho ročného príjmu pri živnosti by mu trebalo mať akceptovaných aspoň 50% a viac z jeho ročných tržieb. To vie akceptovať jedine SLSP (60% za podmienky, ak sa uplatnia paušálne výdavky a nie klasické výdavky/náklady pre živnosť pri podávaní daňového priznania) alebo potom VÚB (55% automaticky pri tržbách do 80 000 EUR).

V týchto dvoch bankách by ste mali šancu na získanie danej výšky hypotéky. Záleží však od toho, ako dlho má manžel živnosť, aký mal výsledok hospodárenia za minulý rok a akú máte úverovú históriu. Môžete mi tieto veci spísať do mailu, pozriem sa Vám na to a môžem Vám spraviť aj porovnanie týchto dvoch bánk z hľadiska podmienok a riešienia hypotéky na výstavbu.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk