Ako môže živnostník získať úver?

Zodpovedané
20. sep 2020

Dobrý deň,

manžel má 43 rokov, je zamestnaný, ale robí na živnosť. Prešiel na spol. s.r.o. Chceli sme úver 40 000 eur na prerábku vlastného domu a prefinancovanie úveru.

Boli sme na sedení v ČSOB a na základe údajov o financiách, čo manžel poskytol nám pani povedala, že nám úver schvália. Považovali sme to za hotovú vec.

No keď prišiel manžel už aj s potrebnými papiermi, tak úver nám neschválili. Klientmi sme v ČSOB, ale obehali sme viac bánk. Bezúspešne.

Nemá živnostník, ktorý má s.r.o. šancu získať úver?

Manžel má príjem 2 500 eur a ja som na rodičovskom príspevku 370 eur. Mám 36 rokov, máme 4 neplnoleté deti. Máme úver zo ŠFRB 19 900 eur a v ČSOB úver vo výške necelých 1000 eur.

Spotrebný úver nechceme.

Ako môžme získať úver?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

je vhodné financovanie zámeru konzultovať s bankou, resp. finančným poradcom, aj v rozsahu plánovaných zmien práce/živnosti. Ak tieto informácie v ČSOB vedeli, mali Vám dať informácie o tom, že pri prechode zo živnosti na s.r.o. dochádza k zmene podmienok, ktoré banka vyžaduje pri dokladovaní príjmu. Tiež sa mení rizikový profil.

Zároveň je dôležité, či informácie, ktoré ste uviedli na predbežnom sedení sedeli s údajmi v podkladoch, resp. či tam nenastalo nesplnenie niektorých podmienok (napr. že niektoré príjmy nejdú priamo cez účet, dĺžka fungovania s.r.o. pod ktorou manžel funguje, aké % z obratu akceptuje banka,...). Bez posúdenia tých podkladov nemá zmysel hypoteticky rátať možnú hypotéku, nakoľko je aktuálne predpoklad, že je niekde zádrhel.

Samozrejme je možné získať hypotéku aj v prípade, ak príjmy sú z s.r.o. - tieto sú však individuálne posudzované. Tiež súčasná situácia naďalej znepríjemňuje niektorým sektorom prístupnosť k úverom (myslím dopady pandémie a rizikové posudzovanie zo strany bánk).

V tomto smere Vám odporúčam obehnúť viaceré banky s podkladmi, ktoré máte - daňové priznania, výpisy z účtov, účtovné uzávierky,... veľa vecí si banka vie zistiť aj z finstatu. Je na mieste zvážiť aj služby overeného finančného sprostredkovateľa, ktorý Vám môže dať v tomto podporu a na základe skúseností nájsť riešenie. Ja s kolegom mám kanceláriu v Žiline a zdieľanú kanceláriu v Bratislave.

Je však možné, že pre riešenie Vášho zámeru z dôvodu napr. krátko-fungujúcej s.r.o., či neplnenia niektorých špecifikých podmienok pri akceptovaní prijmov z s.r.o., bude treba počkať, resp. dosiahnuť minimálne požadované podmienky.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk