Zmenený priateľ - počuje divné zvuky, je zmätený, chová sa ako blázon

bsodbue
11. okt 2021

Potrebujem poradiť, môj priateľ bol na internáte, a ako sa odtiaľ vrátil bol ako úplne vymenený, bol tam len 2 dní lebo to tak mal nastavené, ale poriadne mi ani neodpisoval co u neho nebolo zvykom, oklamal ma a ignoroval ma v tie dni a potom sa mi priznal že bol v krčme, na tom by nebolo nič až také hrozné... Keby sa na druhý deň nechoval divne... Napísal mi ze bol na pohotovosti... Bol, videla som spravu... Písali tam že pacient je dezorientovany a vystrašený... V ten deň mi spomínal že má pocit že ho niekto zdrogoval tam na intraku, údajne mu dal kamarát nejaký vítam keď si on bral svoje lieky na srdce večer pred spaním. Bol to jeho spolubývajúci vraj a kamarát pozná ho 5 rokov. Napísala som mu nech to teda rieši s rodičmi a s policiou ak má také podozrenie, načo mi on napísal ze on sa bojí že skončí v base, a nachvíľu sa znova odmlčal a písal mi že ma pocit ze zomiera a ze každý mu chce iba zle,. Na druhý deň som písala jeho sestre lebo zvyšok dňa mi neodpisoval a bála som sa čo je s ním, povedala mi ze po neho bola záchranka a dostal lieky na upokojenie že je úplne mimo a že mal nejaký hisak a ze stále je veľmi paranoidny mimo, a hovorí veci ktoré nedávajú zmysel. Podotýkam,nikdy pred tým sa takto nespraval. Už mi vôbec neodpisuje a ignoruje ma len mi píše aby som prišla a ze je mŕtvy, a že nevie či sa to niekedy zmení že on prežil vlastnú smrť a že to sa stať nemalo. Odišiel z výšky, zrazu len tak sa rozhodol a s tým kamarátom sa už nechce baviť zrazu a predtým mi písal ze neviem ci ho on zdrogoval a potom znova že si tým nie je istý, stále plače ma hisaky a píše ako sa bojí že zomrie... Neviete mi poradiť co by som mala robiť? Chcem za ním čím najskôr prísť písal mi ze ma potrebuje ale zároveň že nechce byť so mnou kým neprídem v kontakte lebo že ak prejaví emociu zomrie. Ale aj tak neviem ci mam jeho rodine povedať o tom údajnom vitamíne a ze mi písal ze mal pocit ze je zdrogovany... Len viem ze ako sa vrátil z toho intraku po tých dvoch dňoch... Nie je to on chová sa miestami ako blázon a ja sa bojím aby si neublížil alebo niekomu inému... Počuje veci ktoré nikto nepovedal a hovorí z cesty... Stále je zmätený a vecné je unavený.... Poraďte prosím co si myslite ze sa na tom intraku stalo a ze prečo sa ta dva dni normálny chalan takto zmenil....a ci by som to mala prezradiť jeho rodine... Ďakujem za odpovede a názory...
















neublížjemu. Tak sa pýtam vás co mam romimo a ze

kitycat
11. okt 2021

Ja myslim, ze ak ho brala sanitka, ze mu krvne testy davno spravili a bud nieco nasli alebo nie. Neviem ci je vobec mozne aby mal teraz telefon pri sebe, pockaj kym ho pustia domov

bsodbue
autor
11. okt 2021

@kitycat on nie je v nemocnici, oni len prišli dali mu niečo na upokojenie a odisli

bsodbue
autor
11. okt 2021

@kitycat celé je to nejaké divne neviem co si myslieť

solange7
11. okt 2021

@bsodbue a kam sa vrátil z toho intraku keď nie domov? Jeho sestra o tom vie, predpokladám že by rodičom povedala že brata zobrala záchranka.

lintu
11. okt 2021

Podľa mňa by si sa mohla porozprávať aspoň s jeho sestrou, ak nie priamo s rodičmi. Možno vedia viac ako ty. Súčasne aj tvoje informácie môžu byť podstatné pre nich.

jana_eyre_2
11. okt 2021

Určite daj vedieť jeho sestre, môže byť že droga mu spôsobila nejaké ťažké psychické stavy, treba mu pomôcť.. snad teraz nie je na intraku, ale doma?

bsodbue
autor
11. okt 2021

@solange7 vrátil sa z intraku domov, ja som odpovedala na to ze nie je v nemocnici ale len doma za ním prišla záchranka a nenechali si ho v nemocnici ani na pohotovosti ani záchranka ho nebrala do nemocnice len mu dali lieky a i fúziu priamo doma, a áno celá rodina o tom vie ale nevedia také veci co ja len zažili ten jeho hisak o tom vitamine údajnom nič nevedia

bsodbue
autor
11. okt 2021

@lintu ved jeho sestre to zrejme poviem, ale on vravel ze nechce nech s tým ide za rodičmi takže im iste nie lebo sa bojím zeby ma znenavidel ale neviem co je správne spraviť je to iný človek žartu a ja sa o neho bojím

jana_eyre_2
11. okt 2021

@bsodbue ja by som to povedala rodine, nech môžu konať.. ak o droge nevedela ani záchranka, tak to mohli vyhodnotiť zle..

bsodbue
autor
11. okt 2021

@jana_eyre_2 nie na intraku nie školu sa rozhodol nechat v momente ako prišiel po tých dvoch dňoch domov... A tiež toto zatiaľ vidím ako najrozumnejsie tiež mam pocit ze si niečo svihol ci už dobrovoľne alebo nie a preto tie stavy zrazu, ale bojím sa ze možno ak niečo naozaj mal niečo zlé spravil s kamošmi alebo niečo zlé sa stalo jemu

bsodbue
autor
11. okt 2021

@jana_eyre_2 tiež si myslím už som zúfalá, ja ho hrozne ľúbim a z tohto mam zlý pocit

jana_eyre_2
11. okt 2021

@bsodbue to verím, moc držím palce aby to dobre dopadlo...

bsodbue
autor
11. okt 2021

@jana_eyre_2 ďakujem a ďakujem za rady za všetky... Proste som potrebovala poznať aj názor nezainteresovanych ľudí lebo mam naozaj pocit ze tají niečo zlé lebo sa bojí následkov

bluka2
11. okt 2021

Hm, pripomína mi to príbeh spolužiaka, ktorý skúšal nejaké drogy a skončil u psychiatra s liekmi na schizofréniu... Teraz je zas v normale. Takže mi to znie tak, že niečo dobrovoľne či nedobrovoľne (ale skôr dobrovoľne a hanbí sa) poskusal a "nesadlo mu to". Zrejme potrebuje odbornú pomoc

katooshik
11. okt 2021

@bsodbue ahoj.Som lekárka Určite smer - psychiatrické vyšetrenie, čím skor. Pravdepodobne schizofrénia, alebo podobná záležitost. Veľakrát sa prejaví až počas dospievania ale aj v dospelosti. Aj droga to mohla vyvolat. Držím palce, nech sa to čo najskôr rozlúskne a začne riešiť

bsodbue
autor
11. okt 2021

@bluka2 ja som si skoro istá ze na tom intraku si niečo dal.... Prečo by inak spomínal vítamin od kamaráta? Ci odchádzal náhle zo školy? Prečo by mal takéto stavy a počul veci co nik nepovedal? Prečo by spomínal ze rodičom to nesmie povedať písal ze sa bojí že skončí v base? Alebo ze sa bal ze mu robili testy na drogy? Prečo by ignoroval mňa keď viem ze toto nikdy nerobil? Je to cele hrozne desivé pre mňa a zvláštne

jana_eyre_2
11. okt 2021

@bsodbue ani nemusí nič reálne tajit, niektoré drogy dokážu spustiť niektoré psychické poruchy, halucinácie ktoré pretrvávajú.. môže byť že začal byť paranoidný po zobrati tej drogy a potrebuje pomoc..

bsodbue
autor
11. okt 2021

@katooshik ja sa o neho hrozne bojím, normálne ma srdce boli ale viem ze aj ak má znenávidí aspoň urobím dobrú vec

lenuska9999
11. okt 2021

@bsodbue ja by som kontaktovala co najskôr jeho rodičov a povedala im o tom. Oni nech už postupujú ďalej a idú s nim k lekárke a na vyšetrenia atď. A urob to čím skôr.

bsodbue
autor
11. okt 2021

@jana_eyre_2 trvá to už niekoľko dní môže ta droga potenciálna účinkovať tak dlho? Navyše on ma choré srdce... Mohol aj zomrieť ak si niečo dal

bsodbue
autor
11. okt 2021

@lenuska9999 nechce sa mi do toho popravde ale viem ze inú možnosť asi nemám....chcem svojho priateľa späť a nie trpnut ci si niečo spraví

katooshik
11. okt 2021

@bsodbue droga nebude účinkovať tak dlho,to nie. Ale...droga mohla vyvolať doteraz skrytý psychickú poruchu. Alebo žiadna droga nebola a všetko sú to paranoidne predstavy a bludy. O to ťažšie pre všetkých že takto z čistá jasna.

katooshik
11. okt 2021

@bsodbue verím,treba však veriť že to dobre dopadne. Ale treba psych vyšetrenie,aby si nejako neublížil. Netreba sa toho vyšetrenia báť, ani hanbiť.

bsodbue
autor
11. okt 2021

@katooshik ja viem... A ďakujem za radu obzvlášť že o odbornú keďže ste doktorka... Vážim si to ďakujem že ste mi pomohli aspoň kus si ujasniť co by som mala robit

dollyzv
11. okt 2021

U môjho bratranca podobne stavy vyvolali antibiotiká s alkoholom..ale on mal strašné paranoje(volal policajtov že v byte nad nimi vyvraždili celú rodinu,že je všade krv,rozoberal lustre v byte lebo že sú tam kamery a niekto ho sleduje, že pred dverami bytu stoja nejakí chlapi a prišli ho zabiť) no hrôza..niekoľko mesiacov sa liečil na psychiatrii..bohvie či si aj on nedal niečo iné ako len antibiotiká a pivo..

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
madeline1
11. okt 2021

@bsodbue lekari, ktori ho vysetrili vedia, ci mu niekto dal drogy, ale rodine to povedat mozes...vies trebars od neho, ze mu ich dal asi ten jeho znamy...urcite sa este nakontaktuj na jeho rodinu a ak sa bude dat, chod za niim. Ked sa zisti, kto za tym ma prsty, rieste to dalej

lintu
11. okt 2021

Mala by si to vybaviť rodina, ale asi by nebolo zlé nakontaktovať sa aj na spolubývajúceho, čo sa na tom intráku vlastne stalo. S tebou alebo so sestrou bude určite zhovorčivejší, ako keď to začnú riešiť rodičia. Chalani možno len čosi skúšali. K tomuto sa ale naozaj nebude chcieť oficiálne priznávať nikto.

@katooshik asi blbá otázka, ale už jedna akcia môže takto v niekom prebudiť dlhodobé psychické problémy?

danielinaa
11. okt 2021

Aj sestra myslela ze jej dali nieco do napoja na vianocnej kapustnici. Avsak nic take, spustila sa jej psychoza. Musis ratat aj s moznostou, ze ochorel a nik ho nezdrogoval.

janetinka27
12. okt 2021

@bsodbue treba to povedat jeho rodine, vsetko co vies, kazdy detail. jasne, ze ak si nieco vzal, tak nechce, aby to jeho rodina vedela. pri tom vsetkom, co teraz zazivaju, uz nebudu robit scenu z "prekrocenia zakona", ale budu aspon moct riesit situaciu. myslim, ze ak ho iba navstivila zachranka a dali mu nieco na upokojenie, tak mu asi nebrali krv na drogy. treba co najskor s nim ist do nemocnice a povedat, ze je tam podozrenie na drogu a ze odvtedy pretrvava tento stav. tam mu uz testy porobia. poradte sa s obvodnou, nech vas nasmeruje, pripadne pohladajte nejaku linku pomoci pre drogovo zavislych atd, kde by vam mohli tiez poradit. niektore drogy su lahke, no aj tak mozu u cloveka vyvolat psychicke problemy a potom su aj take drogy, kde clovek uplne strati nad sebou kontrolu a nedokaze sa z toho dostat, moze si ublizit.