Amputácia prstov na nohe

8. mar 2023

Dobrý večer.
Prosím Vás je tu niekto kto si prešiel týmto celým procesom amputovania prstov na nohe?
Ide o to, že môj starý otec - diabetik, si žiaľ musel.
V decembri mu amputovali tri prsty od veľkého palca na nohe.
Odvtedy ma stále ťažkosti. Pochopiteľne je to operácia, čiže rozumiem, že hojenie rany potrvá.
Mňa však zaujíma postup po.
K veci: podľa môjho názoru bola zanedbaná starostlivosť a poučenie pacienta.
Pacient bol po operácii po dvoch dňoch prepustený do domácej liečby, pričom nebol informovaný že nohu zaťažovať nesmie.
Podľa dostupných informácii by mal absolvovať fyzioterapie, o čom taktiež nevedel.
Prosím ak toto číta niekto kto by mi reálne vedel napísať skúsenosť a pomôcť mi, ako danú vec riešiť, či to vôbec ma ma zmysel
Teraz leží opätovne v nemocnici so silným zápalom v tele.
Ďakujem

samiki
8. mar 2023

Samozrejme že vám musia všetko povedať ak ste dostali nejaky papier v ktorom bolo vsetko zhrnute tak je to v poriadku ale ak nie tak to môžeš vyhrotit aj žalobou ale to je už nadlho

zalka
8. mar 2023

A nepovedali mu aké sú šance na zahojenie rán, ako diabetik po amputácii prstov má asi 5% šancu, že sa to zahojí. Šanca na zahojenie stúpa s tým ako vysoko sa amputuje, pri amputácii členka je to cca 20% pri amputácii pod polenom je tá šanca cca 40% pri amputácii nad kolenom je cca 80% . Zvyčajne s týmto oboznámia pacientov.

samiki
8. mar 2023

@zalka toto mu vážne nikto nepovedal ? Tak potom sa stazovat

mircalla
8. mar 2023

Suhlasim so @zalka ako diabetik hojene je obrovsky problem. Dedovi amputovali prsty na nohach. Plus dedko bol este silny fajciar Zil s tym par rokov, zomrel napokon na infarkt. Zial viac neporadim

vulka
8. mar 2023

A on je diabetik len krátko? Lebo o tom, čo diabetik a kedy môže, musí, nesmie sa dozvedá od svojho diabetológa nonstop. A hlavne o tých príčinách rán na nohách a následnom ťažkom a zdĺhavom hojení. Tak isto o špeciálnej obuvi po amputáciách. Takže ak je diabetikom dlho, iste to vie.

autor
8. mar 2023

@samiki papiere ešte musím skontrolovať
Som vnucka a žijem v inej krajine ale teraz som sa vrátila keďže je takáto situácia
Neviete mi povedať či po každej amputácii musia byt aj rehabilitácie, fyzioterapie. ?

zalka
8. mar 2023

@samiki možno mu aj povedali, ale kto chce prísť o nohu? Nikto tak zvolil možno to "menšie" zlo ... alebo lekári mysleli, že ešte zachránia ... a teraz už dostane túto voľbu.

elzus
8. mar 2023

Môj oco so tým prešiel ale už sú to cca 4 roky..prišiel o prst ale hneď v nemocnici mu vystavili papier kde si zajednal domov sestričky so spoločnosti ADOS, ktoré mu to chodili pravidelne ošetrovať a čistiť. Kým sa to nezahojilo. Prišiel rovno aj s barlami, to uz neviem, či si vybavil v nemocnici ale na žiadne rehabilitácie nechodil. A logicky nemohol.tu nohu zaťažovať však tá mal zašitú ranu. Ale casto sa mu vracia ruža a zapaľuje sa mu noha.

zalka
8. mar 2023

Autorka, po amputácii prstov nič také ako rehabka a fyzioterapia neni, po amputácii končatiny už áno, a tiež učenie sa chodiť s protezou ...

mircalla
8. mar 2023

POUCENIE pacienta a pokyny sa vzdy pisu do prepustacej spravy na zaver. Takze si treba precitat prepustaciu spravu.

mikadooo
8. mar 2023

Reálna skúsenosť - tieto rany sa veľmi že veľmi zle hoja. Aj pri ideálnej starostlivosti, ak ide o starého človeka, tie prognózy nie sú nejak extra ružové. (Proste sa to nezahojí, dlhodobo je tá rana živá, prípadne po nejakom čase nasleduje ďalšia amputácia, atď.). Nebol informovaný - v prepúšťacej správe to má alebo nemá? Ak nemá, môžeš podať sťažnosť. Ak má, tak žiaľ - mali ste si to prečítať. Ja práve z tohto dôvodu čítam všetky lek. správy od a do z.

vulka
8. mar 2023

No u nás rehabilitácie žiadne. Len sa modliť, aby sa to bez záťaže dajako hojilo. POZOR cukrovku musí mať absolútne pod kontrolou. Pri dekompenzácii sa to hojiť nebude.

autor
8. mar 2023

@vulka pichá si pravidelne inzulín, strava pravidelná.
V nemocnici mu dajú sladké buchty na obed
, čo Vám poviem. A na večeru tiež sladké!
Ale to už som dnes urobila cirkus v nemocnici.

zuzubb007
8. mar 2023

Jedine dufat v zahojenie, bohuzial hojivost po amputaciach je malinka, poznam znameho ktory mal cukrocku jeden prst, potom vsetky, po clenok, po koleno a posledna faza je nadkoleno a prezil takto 2 roky

mircalla
8. mar 2023

A citala si vobec tu prepustaciu spravu, ci je tam napisane? Zbytocne tu polemizujeme, ked si ju necitala....

autor
8. mar 2023

@mircalla necitala. Všetky papiere ma so sebou a k nemu ma nepustia ( zákaz návštev )

renab
8. mar 2023

Po amputacii prstov na nohe prepusteny na siedmy den. Pouceny. Ziadne rehabilitacie. Ale kazdy den prisla sestra z domacej osetrovatelskej starostlivosti ranu previazat a osetrit. Prve dni len na posteli, po par dnoch sa pohyboval s barlami.

mircalla
8. mar 2023

Chapem

majamat
8. mar 2023

neviem ako funguje, ale do 3 dni po prepusteni by sa mal hlasit u obvpdneho lekara, ktory precita spravu, pozrie kedy ma kontrolu a pod. ak by nemohol chodit, obvodak bymu mal vypisat sanitku.

lukina20
8. mar 2023

blizka rodinna priatelka, zena v trochu vyssom veku, bohuzial amputácia palca na nohe... tej amputacii predchadzali nehojace sa rany, vysoke CRP, nedalo sa nic robit. po amputacii nemala narok na ziadne rehabilitacie ani fyzio ani nic, chodza o barlach, chodila pravidelne k dr na prevazy. z vlastnej iniciativy si dala zhotovit specialne topanky. diabetikom sa velmi zle hoja rany... odporucam precitat poriadne prepustacie spravy ako uz bolo spomenute vyssie,
a pokial je diabetik v nemocnici mal by mat aj specialnu stravu, tak celkom nerozumiem tym buchtam na obed

apolka77
8. mar 2023

Vzhľadom na vek treba brať s rezervou že nebol poučený. Starí ľudia veľa x buď nepočujú alebo už nevedia zhodnotiť rady, poučenia od dr prip.to berú na ľahkú váhu ..preto treba vždy doprovod rodinných príslušníkov ...a v správe to spomenuté musí byť .

arabellka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
taktotedanie
9. mar 2023

Tak najprv si precitajte papiere a potom nadavajte, ze ho nikto v nemocnici nepoucil
Kazdy rozumne zmyslajuci clovek si uvedomi, ze nohu po takej operacii nema zatazovat to treba ludim vysvetlivat fakt vsetko? Trosku zapojit mozog
Necudujem sa, ze ma infekciu v tele taketo rany sa zle velmi zle hoja, amoutovat budu dalej az muju odrezu uplne
To, ze ste prisli zo zahranicia este neznamena a nedava pravo, ze tu budete robit cirkusy po zdravotnikoch, za dekompenzovanu cukrovku si moze kazdy sam
A nie na rehabilitacie nema narok

juliet86
9. mar 2023

ja len ze moja babina diabeticka jej vyberali uzlinu na stehne a ranu sme jej liecili 9mesiacov kym sa zahojila... to len pre oredstavu

kubkovamama
9. mar 2023

Treba si najprv pozrieť lekárske správy až potom "riešiť".Po amputácii prstov rehabilitácia ani fyzioterapia neprebieha.Rana sa iba čistí,prevazuje,sú rôzne bioobvazy,muly apod čo pôsobia na tkanivo-skor či neskôr po amputácii u diabetikov sa ukáže na rane nekroticke tkanivo.My sme to po očistení obstrihali,naložili mul, treba to tak 2-3krat denne pozerať ako to pracuje.Po pár dňoch a zaschnutí sa môže začať používať biolampa.Nic viac s týmito diabetickymi ranami nespravís.Ak je pacient disciplinovaný aj v stravovaní,hojí sa to vcelku dobre,ale nikdy sa to neuzavrie ako u zdravého človeka

vulka
9. mar 2023

Tak sa ešte opýtam, či pri tom režime, že pravidelne inzulín, pravidelne zdravá strava, má aj kvalitné výsledky? Dajme tomu glykovaný hemoglobín do 7?

autor
9. mar 2023

@vulka 6,9

stanulienkat
9. mar 2023

Verím, že pravda môže byť aj na jednej, aj na druhej strane. Ale v dnešnej dobe, aby diabetik nevedel aký má mať režim a stravu? V dobe internetu?? Nikdy nebolo toľko dostupných informácií, či už o strave, o pohybe, o životospráve, ako dnes. Keď je na inzulíne, to znamená, že ani doma sa nestravuje ideálne. A keď dostane v nemocnici buchty on sa nevie ozvať, že je diabetik? Veď je dospelý a svojprávny. A povedať, že po operácii nevedel, že nemá zaťažovať nohu ?? On je z Marsu? Po každej operácii sa musí človek šetriť, kým sa rana nezahojí, to už aj laikovi musí byť jasné. Ale skús si najprv prečítať prepúšťaciu správu, respektíve sa porozprávať s lekármi.

apolka77
9. mar 2023

@stanulienkat záleží koľko má rokov preto je nevyhnutné aby na také vyšetrenia robili doprovod rodinný príslušníci..a zaujímali sa skôr ako príde k amputácii o stav svojho príbuzného. Stary otec môže mať už 80 a byť senilny takému darmo budeš rozprávať.
V dnešnej dobe je veľmi veľa starých ľudí zanedbanych a tak ľahko sa vina zhadzuje na zdravotníkov či soc.pracovnikov. robím v tejto oblasti nie je raritou že ledva chodiaci , zanedbany hygienou, napoly slepý 80 - tnici sa došmolkaju k dr. Bez doprovodu lebo....deti, vnúčence nemajú čas ani vôľu.