4 ročná dcérka má nadváhu

vinx
7. feb 2012

Ahojte,moja dcera ma 4 roky a 20 kilov,strasne jej chuti papat a neviem,co s tym.Viem,ake dokazu byt deti krute,ona to uz vnima,lebo sa ma pyta,ci je tucna,tak jej poviem nie,len baculka.Niekedy ju odhovaram,aby uz tolko nepapala,ale neuspesne.V skolke nezje skoro nic a ked pride domov,nevie sa dojest,az do vecera stale nieco papa,poradte mi,prosim,mate niekto podobny problem a ako ho riesite?Dakujem za kazdy prispevok.

gumimaci
7. feb 2012

@vinx ahoj, pozrela som si tovj fotoblog, je to velmi pekne dievcatko 🙂 a prve co mi napadlo, ze by mohla zvysit prijem tekutin ( neviem kolko ti teda vypije teraz) ale najlepsie nesladene napoje. Tiez vylucit sladkosti, nic co konci IK (brumik, jupik, a podobne sprostosti) biele pecivo. to je taky zaklad. A cerstve ovocie na desiatu, napr. na stvrtky jablcky a mandarinka.

koralinka
7. feb 2012

žial až má predispozície, nič s tým nespravíš...jedine ju prihlásiť na nejaký šport, nekupovať sladkosti a sladké malinovky a variť celkovo zdravšie a lahšie jedlá a je lepšie ked je častejšie ale málo - ved si určite sama nenakladá na tanier alebo nechodi do chladničky sama ;)

fialkaa
7. feb 2012

ahoj, pozrela som si fotky, dcerka nevyzera, ze ma nadvahu 🙂 ale asi mas dovod to riest, hlavne podla vahy.
nemam vlastnu skusenost, ale napisem ti, ako by som to riesila ja. v prvom rade obmedzit sladke: uplne by som vylucila sladene napoje, namiesto nich voda, nesladeny caj, ovocne stavy (doma odstavene), ked si dcerka vypyta sladke, navrhnut jej nenutene, ci nechce radsej jablko alebo banan. sladke by som doma asi vobec nedrzala a na poobedne papanie by som ocistila mrkvu, nakrajala jablcko a pod. plus vela pohybu. dolezite je, aby ziskala spravne stravovacie navyky.

czechzuzanaba
7. feb 2012

@vinx divala jsem se na ty vase fotky, no me se zda uplne normalni, kdyby jsem necetla tvou otazku a jen videla fotky, tak by me ani nenapadlo, ze mate nejaky problem 🙂

vinx
autor
7. feb 2012

Stym pitim mame tiez problem,lebo ked jej dam nesladeny caj,tak si len chlupne,ale sirupovej vody by vypila aj za liter.A Koralinka,nad tym sportom som rozmyslala velmi,ale co by bolo pre 4rocne deti?nenalozi si na tanier sama,ale ked dopapa,este som hladna,no nedaj jej.

karinka2105
7. feb 2012

mne sa tiez nezdaa,ze by mala,moja mala ma 21m a 15kg,
a neriesimm...

vinx
autor
7. feb 2012

cele leto mala 16 kilov,lebo sme stale niekam chodili,ale cez zimu behom par mesiacov,pribrala 4 kila.No aky pohyb moze mat cez zimu,

zbibo
7. feb 2012

@vinx no podla foto by som tipovala ze ma tazke kosti a je lepsie stavana, to moze byt aj klam, ta vaha , to nemusi byt o tuku 😉 ja by som z toho nerobila nic a dala jej co jej chuti a preco v skolke nepapa?Keby sa tam pekne napapala mozno by nevymyslala domka 🙂 zlata je mala 🙂 aj maly 🙂

vinx
autor
7. feb 2012

@zbibo dakujem,v skolke jej nechuti,ona je strasne fajnova,napapa sa len doma a aj za dvoch,je aj velka na svoj vek,ked mali v skolke vystupenie,bola pri nich ako mamina 😵 Co s nou,bojim sa len,ked este trochu podrastie,deti sa budu smiat,mam to z vlastnej skusenosti,viem,ake to je,nechcem to pre nu,ale nechcem jej nasadit dietu,to sa ani neda

gumimaci
7. feb 2012

@vinx no to ze ma stale hlad po jedle naozaj moze znamenat, ze by mala viac pit a aj to je jedla nieco s vysokym obsahom sacharidov (to nemusia byt len sladke jedla)

mirka285
7. feb 2012

@vinx netreba dietu,staci ju len naucit spravnym stravovacim navykom 🙂 a to,ze si si to vsimla a nezatvaras pred tym oci je prvy spravny krok 😉

lucula73
7. feb 2012

@vinx ahoj a akú má vyšku?lebo váhu nemožeš posudzovať samotnú....aj stavba tela zohráva svoju úlohu,mne sa tiež nezdá nejak tučná...........
moj drobec má dva roky a 16kg.ale vobec nie je tučný,má 93ccm...a neriešim váhu...
Ale ak máš pocit,tak babenky ti už aj poradili,obmedziť sladkosti,sladké nápoje a veľa piť.a inak také 4 ročné dievčatá rady tancujú.nemáte v školke tanečný krúžok?aspoň by sa vyšantila viac..........u nás v školke bol tento krúžok u dievčat veľmi oblúbený 😉

ivetka2007
7. feb 2012

@vinx
krasna je dcerka 🙂 neries... moj maly ma tiez 4 roky a takmer 19kg. tiez papa odkedy dojde domov zo skolky nonstop az kym nezaspi. a to zaspava stylom mama ja som taaaak strasne hladnyyyyyyy 🙂))) su proste v tom veku, kedy potrebuju papat. tiez mi pribral vyse pol kila za tyzden a teraz je momentalne chory, takze sa vrati nazad k povodnej vahe. na jar to zasa vybehaju deturence 😎

eeffka
7. feb 2012

Mala ma nabeh na tucnotu a to nemyslim v zlom lebo doma mam taku istu buchtu. Zjedla by aj mna s muzom a nedaj jej ked vygula oci jeeeej to je take chutne... najma na babky. Ja jej nedam, ked som najedena ja, musi byt aj ona. riesenie nezjes toto ? ine nedostanes, nevarit oblubene jedla ale zdrave, v primeranom mnozstve ( ma roztahany zaludok) , zrusit sladke vody, zvykne si, 4kg za par mesiacov je z 16 na 20 predsa 25% narast vahy, viete si vy 50kg baby predstavit ze za 3m priberiete 12kg a poviete ze to "nic nie je"? Nasa mala ma 30kg je asi 130cm, a je z tych olepenejsich a staci ze to mesiacne neustriehnem a uz jej neviem vytiahnut pancuchy na stehna. a pohyb v zime? lyzovanie, korcule, sankovanie....
Treba na to davat velky pozor najma ak ste vy s muzom tiez typy na ktore sa lepi. Ja aj moj muz sme, ja milujem sladke, ona maso a nasa mala vsetko 😀, tiez keby som sa nekrotila a necvicila tak mam o 10kg viac.

mirka285
7. feb 2012

a ze neries??jasne,ze ries,treba to podchytit hned v zaciatkoch,neskor uz moze byt neskoro 😔

vinx
autor
7. feb 2012

@eeffka my to mame v rodine,ja som pred rokom mala tiez o 25 kilov viac a v nasej rodine su vsetci taki,ale ak je to v rodine,da sa tomu zabranit upravenou stravou a vynechanim sladkosti,alebo s tym nic nenarobim

suezana
7. feb 2012

aj ja sa pripájam - dcérka má 6a pol roka 129cm a 29 kíl - tiež sa snažím - sladkosti a iné pochutiny nezdravé - keď jej úplne obmedzím, tak si pýta od iných detí - to sa mi samozrejme nepáči (v škole) , tak nechcem úplne zakazovať, ale napr. dosť sme obmedzili sladké jogurty, miláčiky - nahradila som detskou výživou ovocnou...
Neviem, či ste niekto sledovali ten program Jste to, co jíte - odporúčam pozrieť - mne utkvelo v pamäti ako tá dietologička obéznej mamičke vyhodila z chladničky celý kartón jogurtov s lentilkami a povedala, že to je najhoršie, čo naše deti učíme.....
držím palce, ja sama by som tiež chcela, aby sme sa zdravo stravovali, lebo viem, čo to znamená tučné dieťa - zažila som a potom hlavne v puberte je to katastrofa, lebo väččšinou tie kilá idú riadne hore 😔 😔 😔

vinx
autor
7. feb 2012

@lucula73 ten tanecny kruzok by bol super,alebo akykolvek pohyb,ale ja ani za svet neviem,co cez zimu s tymi detmi robit,sneh nie je,zima je,tak len doma a kila nam pribudaju.

hanahsuza
7. feb 2012

zvláštne pridala som príspevok no nikde ho nevidím 🙂

estterka
7. feb 2012

@vinx a co jedava mala ked teda pride zo skolky? ked pises ze az do vecera si pyta? co jej davas?

eeffka
7. feb 2012

@vinx Samozrejme ze sa da, zacite sa vy s muzom stravovat zdravo a deti sa s vami zvezu, soletk yz nich nebudu ale budu mat primeranu vahu. V mojej rodine su tucni asi vsetci, v muzovej detto. Lebo "oni su taka konstrukcia" ale ked vidim ako im na oslave tecie mast po brade a potom maju zlcnikove zachvaty a aj tak to zozeru.... co na to povedat, a my sme za exotov ked chceme chudu sunku a zeleninu
No a pohyb, pohyb pohyb, ja som malu od 4r dala na tanecnu aby mala pohyb, kaslat na kreacie, hlavne nech sa vybeha, teraz na ZS na pohybove hry, chodila som cvicit (teraz som tehotna) od 5r ju bravam so sebou, ide hudba ona poskakuje vedla, muz s nou chodi lyzovat, nutime ju k pohybu takou nenapadnou formou. Ale zasa neviem aky je manzel ci to vnima ako problem, resp ci nie je pohodlny. Moj muz je zasa extremista , od 1.3 ide chudnut do plaviek ( fitnessmaniak) , hmm tak to mi zatrhne chrumky 😀 teraz mam dovolene kvoli dietatu.
No a vyhodte vsetky sladkosti a sladke vody, lebo co nemas , to nezjjes. To ze v skolke neje je velky problem, lebo tiez ked nejes cely den tak vecer sa to snazis dohnat. Nasa jedla i v skolke i doma
😠 no na moj vkus privela, nie je predsa normalne ze parky: ja 2, muz 3 a ona zhltne 3 a este sa kuka ci budeme...

janka_pn
7. feb 2012

@vinx npr. sirupove vody by som vobec nekupovala, ked bude smadna, da si aj vodu, zvykne si, neskor ti bude povdacna 😉 keby mi pytala duplu, asi by som ju skusila zabavit dacim inym, alebo ponukla ovocie a tak. viem, ze to deculo tak chutne kuka, ale my sme rodicia, tak to musime dako vsetko ustrazit 😖 . moja ma 105/16,5. to sa mi zda take ok.

janka_pn
7. feb 2012

@vinx ako decko som bola tucna, vychovavala ma babka..... a poviem ti, trpela som az do puberty 😝 😝 a aj teraz ked chcem ako tak vyzerat, tak sa musim poriadne drzat, lebo tukove bunky su svine 😀

janka_pn
7. feb 2012

@vinx no a este som chcela napisat, ze skus ludovy tanecny subor, tam zvyknu brat aj mensie deti 😵

vinx
autor
7. feb 2012

@eeffka Eeffka,mas pravdu,asi ja robim chybu,ked jej varim oblubene jedla,zakazdym varim nadvojako,lebo ona je fajnova aj doma,ale ked nezje doma obed,ze ona to nelubi,to citujem,tak pyta ine,jogurt,pastekovy rozok a podobne sprostosti,ale ja viem,ze ine nezje,nemozem ju nechat uplne hladnu,tak jej vzdy navarim,co lubi a potom sa nevie dojest.Ale v skolke nikdy nezje nic a to uz tam chodi 2.rok,ale iba doobeda,tak to vydrzi a potom dobehne.Ked tam si nezvykla,tak sa bojim,ze ani doma si uz nezvykne na to,co nelubi.

zuzana581
7. feb 2012

@vinx ahoj. Mne tvoja dcéra nepríde vôbec tučná. Podla mňa trošku podrastie, vytiahne sa a bude dobre. Samozrejme je velmi správne, že sa o to zaujímaš a chceš niečo urobiť pre jej zdravú životosprávu.
Ja by som robila asi toto: Určite by som ju dala na nejaký krúžok, napríklad tanečná, alebo plávanie, prípadne iný pohybový krúžok. Snažila sa zrušiť sladké nápoje. Ja viem, že je to ťažké, ale daj jej malinovku iba ráno a potom už len vodičku. Ak má nejaké oblubené sladké, tak jej ho daj iba raz denne. Snaž sa obmedziť pečivo a dávaj jej celozrnný chlieb. Hlavne jedlo urob tak, aby bolo menej prilohy a viac oblohy 🙂 Verím, že postupne to zvládnete. Netreba to velmi siliť, lebo dcérka stále rastia a tým pádom to nie je také, ako keď potrebuje schudnúť dospelý. Ona pri malej snahe a raste pôjde pekne dohora. Uvidíš. Ale nenechaj to zhoršiť samozrejme.

macamac
7. feb 2012

@vinx tiež sa pridám k babám-na foto je úplne v pohode 😉 kočka 😵
a nemá ona ťažké kosti? lebo moje deti tiež vážia viac-a pritom na pohľad sú chudé. ja som si to ani neuvedomovala,len kamoška išla zobrať raz syna na ruky-a jaksi nečakala,že je taký ťažký,chytila balans 😀 😉 bola riadne prekvapená,že veď je chudý-a nemohla ho odlepiť od zeme 😉
ja myslím,že sa nemusíš znepokojovať 😉

rolak
7. feb 2012

@vinx to,že je to v rodine, neznamená,že ste na to geneticky predurčení,skôr to,že máte ako rodina nezdravý životný štýl (moja rodina je taká istá,návyky z rodiny sú strašne silné), treba byť len dôsledný a iste to pôjde.....ja by som ale skôr tieto veci riešila s detským lekárom ako na koníku.... on ti bude iste vedieť najlepšie poradiť,akú váhu by mala mať a čo treba robiť,ak má naozaj nadváhu... inak môj 3ročný synovec mal cez 22kg a nevyzeral vôbec tučný.....ale je aj vysooký...

akika722
7. feb 2012

ahoj 🙂
je to krásne dievčatko ale riešiť by som to veru riešila..aspoň by som sa poradila s dr 😉 moj ma tiež 4r,teda bude mať za par dni a ma trošičku cez 15kg..teda 15,3?
pritom je velmi rad a niekedy len pozerame kolko toho dokaže pojesť..
Zvyšila by som prijem tekutin ako radia baby,+vela zeleninky a ovocia..Var vela polievok..ved ak je hladna aj zeleninova polievočka zasýti,pritom ma kopec vitamínov 😉
ono sa povie-nerieš..ale dieťa bude časom trpieť..nebude vladať to čo vladzu ostatne deti 😒 a veru veru..deti byvaju zakerne 😒
podla mna ak jej upraviš stravu bude to v pohode 😉 nieje tučna,len ako vraviš buclata 😉
ak nanu dohladneš a pridaš jej pohyb aj teraz v zime bude aj jej lepšie 😉

rolak
7. feb 2012

@vinx podľa fotiek vyzerá úplne normálne.... tebe sa zdá tučná?