Sporenie pre deti cez komodity - skúsenosti

verka
15. okt 2014

Ahojte maminy, zaujímalo by ma, či niektorá z Vás ma poriešenié sporenie či už pre deti alebo aj pre seba cez komodity, čo znamená žiadne banky a podobne....Ďakujem za každý názor.

lubomirspetko
15. okt 2014

@verka

Dobrý deň, čo pre vás znamenajú komodity? V akej forme do nich chcete sporiť / sporíte?

verka
autor
15. okt 2014

komodity ako su zlato napr.

verka
autor
15. okt 2014

a áno, sporíme, zdalo sa nám to ako to najlepšie, čo môžme v dnešnej dobe spraviť

stary_ujco
15. okt 2014

A co si predstavujes pod investovanim do komodit bez bank a podobne?
Ze si domov kupis 2 tony psenice do zasoby? Alebo zaplnis pivnicu 3 tonami cukru?
Na komoditnom trhu su velki hraci, ty tam sice mozes fukat sviecku ale vietor vyrabaju ini.
Vstupom do nejakeho investicneho fondu si vvlastne ako v banke, takze to mas prast ako uhod. Ano, mozno kusok viac zarobis. Ale realne, kolko do toho si ochotna vlozit? Tisicku, dve, tri? Rocne?

verka
autor
15. okt 2014

@stary_ujco no napisala som co si predstavujem pod pojmom "komodita", ja nie som ziadna pipenka hlupa, co sa tu bude vypytovat na nazor ostatnych a prd o tom vie....
takze pokial nemas co k teme, tak si blbe komenty nechaj radsej pre seba
DAKUJEM

lubomirspetko
15. okt 2014

@verka Akou formou chcete investovať do zlata? Fyzické zlato? Bankové? Prípadne podielové alebo ETF zlaté fondy? Skúste to trošku priblížiť akým spôsobom chcete do zlata sporiť.

Každý spôsob je diametrálne odlišný. VO všeobecnosti zlato v priemere nikdy nezarábalo nad infláciu. Môže byť vhodné ako uchovávateľ hodnoty. To znamená že si za nasporené peniaze kúpite zlato. Takáto investícia môže vaše peniaze uchrániť pred infláciou. Do zlata by som však sporiť neodporúčal.

stary_ujco
16. okt 2014

Banky a fondy sú to, čo nechce. Fyzické investičné zlato je u nás mierne povedané predražené. Navyše časy, keď sa na ňom zarábali dôchodky sú nateraz fuč a frčia iné komodity, najmä potraviny. Ale tak dotazovatelka nie je hlúpa pipina a má to predsa naštudovane. Preto sa asi vlastne nepýta, ale začne nám tu vlastne nejaké tie investície ponúkať...

lubomirspetko
16. okt 2014

@stary_ujco
To fyzické zlato je veru riade úžerníctvo, priemerné marže obchodníkov sú z cieľového vkladu / investície 10%.

stary_ujco
16. okt 2014

@lubomirspetko a to si ešte nespomenul ultra výhodné podmienky spätného odkupu... :-$
Ale to sa týka najmä diamantov, tam sa investičná chamrad svojho času trepala aj do médií a prezentovali to ako job, na ktorom sa nedá prerobiť.

lubomirspetko
16. okt 2014

@stary_ujco Tak hocičo čo máte vo fyzickej podobe je vždy ťažko predateľné. Aj keby fyzické zlato niekomu zarobilo pri sporení, je veľmi nepravdepodobné že by sa mu ho podarilo odpredať za aktuálnu hodnotu. 🙂
Zo zlatom je to už raz tak, je to "hračka bohatých" 🙂

verka
autor
17. okt 2014

Nie ja ziadne investicie ponukat nejdem, naozaj som sa len pytala, je nieco na tom zle?

lubomirspetko
17. okt 2014

@verka Nie je 🙂 Treba o tom diskutovať získate názor viacerých ľudí. Len nám to trošku konkretizujte lebo stále nemám predstavu akým spôsobom chcete sporiť do zlata.

angelika_farkasova
28. apr 2015

Šetrenie, teda investíciu cez komodity treba brať ako doplnok pri klasickom sporení, hlavne preto, lebo v krátkom čase (1-2 roky) môže byť pri komoditách aj strata. Komodity dosť kolíšu, môže to byť aj mínus 20% v priebehu jedného roka. Pri striebre treba brať do úvahy aj to, že sa z nákupu platí 20% DPH, pri zlate to tak nie. Treba si uvedomiť, že nákupná hodnota napríklad zlatej alebo striebornej tehličky je vyššia ako trhová hodnota a na reálnu hodnotu (napr. pri odkupe) sa daná investícia (sporenie) môže dostať až po niekoľkých rokoch. Teda v skratke - na to, aby bol z komodít určitý zisk, treba zvyčajne čakať niekoľko rokov. Klasické sporenie (sporiaci účet) má tú výhodu, že o nasporené financie sa nedá prísť kvôli zmenám na trhu.