Nadváha 11-ročného syna

6. feb 2024

Čaute neviem či to sem patri ale chcem sa spýtať či sa niektorá z vás s takýmto niečim stretla a keď áno ako ste to riešili.
Moj syn má 11rokov , 163cm a 78kg. Ano viem je to veľa a musím uznať že už má aj to bruško väčšie aj riadne stehniská.
Včera sme boli na preventívke a doktorka mu to jasne povedala ze má problém s váhovou. Taktiež nás poslala na endok. takže čakám na termín aj keď synovy sa tam moc nechce. Máte aj vy deti s nadváhou ako to riešite? Pretože ja nadváhu nemám ani nikto v rodine.
Ďakujem za odpovede

anjelicek26
6. feb 2024

Tak pockaj na vysledky toho endokrinologa, nech mas jasno, ci nie je problem prave tam... plus vela 10-11 rocnych deti v okoli mojich synov - riadne v tom veku pribrali a potom ich vysvihlo behom roka snad 20cm a kila boli fuc... a to fakt - skoro vsetci tento proces presli. Len moj nie, ten chudak oneskorena puberta 😅 Sorry za off topic. Odsleduj si, nech sa mlady hybe, dozri nech doma nie su sladene napoje, trochu uprav jedalnicek a uvidis... v tomto veku sa da malymi upravami dosiahnut velmi vela...

trinityf
6. feb 2024

Endokrinologicke vysetrenie je zaklad a podla vysledkov uvidis co poradi doktorka. Uprava stravy + pohyb.

zuzubb007
6. feb 2024

Nebude mať nadváhu z jedla? Športuje? Pochybujem, že zdravotný dôvod to je tak možno 0,01 % ludi môj má tiež 11 a 33 kíl ale je nizsi

januska12323
6. feb 2024

Doteraz mal váhu normálnu? Chlapec sa potrebuje hlavne hýbať a nemať doma hlúposti na jedenie.

nyusika
6. feb 2024

je uplne skvele, ze to planujes riesit.
najpravdepodobnejsie to ma zo zleho stravovanua - prilis vela jedla, prilis vela sladkosti...k tomu mozno aj menej pohybu.

ja by so sa urcite nespoliehala na to, ze sa casom vysvyhne - zle stravovacie navyky treba riesit co najskor, inak sa to bude na neh len nabalovat.

uplne by som vylucila akekolvek sladke vody,dzusy.
potom vyrazner obmezila kupovane sladkosti
objektivne sa zamyslela, ci neje4e doma prilis vela, velke porcie, zla skladba

pri uvedenej vyske ma dobrych 25 kil nadvahu, to nemam predsa zo dna na den

dfrzim palce 🙂

stanulienkat
6. feb 2024

Prepáč, ale je úplne neuveriteľné a nezodpovedné, kam si syna dotiahla. Endokrinologická príčina bude úplne mizivá. A aj keby bola, nepriberá zo štítnej žľazy, ale so zvýšenej chuti na jedlo. Syn sa zrejme vôbec nehýbe a poje všetko čo doma vidí.. Je neuveriteľné do akej váhy si to nechala narast, toto si mala riešiť už dávno. Ma vahu dospeleho chlapa. Takze zapis na nejaky pohybovy kruzok a uprava stravy.

iwesska
6. feb 2024

V tomto veku su to len 2 mozne priciny - endokrinologicka,alebo zla strava. Malo pali a je vela tukov a sacharidov. Aky ma napr.denny jedalnicek? Ja kolkokrat vidim obezne dieta a este tlaci do seba po ceste z obchodu cokotycinku,nanuk,sisku...Takto to nepojde dole. Ja mam tiez trosku oplacanu dceru, lebo potajomky vyjedala od babiek sladkosti,co jej dali+Vianoce do toho. Ja to nekupujem. Hned som s nou hodila rec,ze to takto dalej nejde,ze jej vacsi dres na tanecnu kvoli tomu kupovat nebudem. Tak jej dam sladke len take,co ja uznam za vhodne - tycinky so sus.ovocia, orieskove tycinky,domaci kolac a pod.

zafir01
6. feb 2024

@stanulienkat tiež nerozumiem ,prečo to pani rieši až teraz .môj syn má 12 . Od 11 má váhu 45-48 . Meria 167 a pláva 3x do týždňa ,predtým crossfit .čiže nie je vyžla,ale má vyšportovanu postavu s azndkom tehluciek na bruchu .

Vo väčšine prípadov váhu dieťaťa ovplyvňuju stravovanie návyky a životný štýl rodiny . Keď sa doma varí zdravšie a striedmo ,k tomu občasné rodinné prechádzky ,či šport ,zdravé dieťa nemá šancu sa vyjest na také extrémne váhy . Nie z balíka čipsov za týždeň ,ani z hamburgeru na výlete či posedení pri pizzi cez víkend .

Nech už budú výsledky z endo akékoľvek ,bez zmeny jedálnička to nepôjde

marci77
6. feb 2024

moj syn ma 12 rokov, 155cm a 40kg, ale je z tych nizsich v triede
ja sama mam taku vysku ako tvoj syn a ked som mala tolko kg ako on - bolo to po porode, uz som sa citila nekomfortne a mala som co robit dat dole co i len 10kg

takze urcite to treba riesit ....ci sportom, chodte urcite aj tu endokrinologiu, a hlavne nech vo vecernych hodinach uz zje iba nieco zdravsie a nie kaloricke jedla

rychla chodza vraj tiez pomaha .....tak ak cas dovoli, urcite zavedte do rodinneho rezimu aj dlhsie prechadzky - rychlu chodzu
drzim palce😉

0silvia0
6. feb 2024

nenapísala si nič o stravovacích návykoch a o telesnej aktivite syna. Bolo by fajn zaradiť šport a upraviť stravu kým dostanete termín na endokrinológiu.

1mina
6. feb 2024

Kym budu vysledky z endokrinologie, sla by som uplne takou zlatou strednou cestou - nehodila by som chlapca v puberte na nejaku dietu, obmedzovanie jedla ak sa teda vyslovene neprejeda napriklad v noci. Iba samozrejme ak jedava sladkosti, cispy, sladene vody to by som sa snazila eliminovat, proste tie zbytocne kalorie co telu nic nedaju, a samozrejme idealne by bol pohyb.

lienka2407
6. feb 2024

Svagrinin chlapec ma 8 rokov 140 cm a 50kg tipujem ze bude ako tvoj.Podla mna len dieta a pohyb endokrinologia vam nepomoze.

lenkahvh
6. feb 2024

mna najviac dostala ta poznamka, ze synovi sa tam moc nechce - tuto bude pes zakopany - aby mne 11 rocny syn hovoril, co sa mu chce a co nie -taku este nehrali 🙂
ano vela je tucnych deti teraz, ale to je zial len vizitka rodicov, nic ine - par vynimiek mozno zdr. problemy, zvysok cista lenivost a nadmerny prijem kalorii, nic ine

diewcatqoo
6. feb 2024

Fuha, tolko ma moj 40 rocny manzel. Toto si mala riesit skor. Ale radsej neskoro ako nikdy a super, ze aspon ste sa teraz odhodlali. Urcite zacnite nieco robit uz predtym, nez sa dostanete na tu endokrinologiu. Ziadne sladke napoje, ziadne vyprazane a mastne jedla, ziadne sladkosti a slane pochutinky, zaradit viac ovocia, zeleniny, bielkovin... mozno by som na tvojom mieste oslovila aj nejakeho vyzivoveho poradcu, nech mu vypracuje jedalnicek (ale takeho poriadneho, nie nejakeho fitness trenera s mesacnym kurzom). Je to mlady chalan, urcite sa ti v buducnosti podakuje, ak tu nadvahu budete riesit.
A vela pohybu. Chodi na nejaky pohybovy kruzok? Ak nie, tak skus ho niekam zapisat a ak sa neda, tak aspon zapriahnut bicykel, plavanie, rychlu chodzu... hlavne, musite to riesit cela rodina. Nie ze on bude jest salaty a vy rezne. Aj k pohybu sa pridajte vsetci.

lianka123
6. feb 2024

@diewcatqoo prosim Ta, moj muz ma 118kg a 185 cm, vyzera uplne normalne, vela sportuje. Kazdy sme iny, ja by som o 80kg ani nezakopla.

trgypadl
6. feb 2024

Ahoj, pozeram, ze Ti vacsina nalozila. Nepamatam si vysku syna v 11, ale tiez mal obdobie ze bol doslova gulka, plne, lica, doslova pupok🙄strava normalna, pohybu az nadmieru, sem tam nieco nezdravé bolo, netvrdim, ze nie. Ale presne ako pisala anjelicek/ pocas korony, rozumej co sedeli deti doma na prdeli podrastol ccc 20 cm, aktualne ma 15 a 172/65 kg, neskutocne stihly pas. Netreba sa vsak na to spoliehat, skus dohliadnut na stravu a pohyb a myslim, ze bude vsetko ok. Drzte sa💞

nyusika
6. feb 2024

@trgypadl ale tentoraz chlao c asi nezískal 25 kg nadváhu zrazu, zo dňa na deň.

lulamx
6. feb 2024

prekvapilo ma, ze pises, ze na endokrinologiu sa synovi "moc nechce". predpokladam, ze v taktchto zalezitostiach sa 11 deti nevedia kvalifikovane rozhodnut. zodpovedna za neho si ty.
urcite by som tam sla, ked pre nic ine, tak vylucit zdravotny dovod.
zaroven s nim o tom treba citlivo hovorit, anorexia u chlapcov je na vzostupe.
pri nasich detoch s rovnakou stravou a rovnakymi pohybovymi kruzkami bol jeden podvyziveny a druhy obezny. pediatricka nas poslala na endokrinologiu pri nizsej vahe, ako ma tvoj syn. zdravotny roblem nemal. odorucila pohyb. mal sportovy kruzok 4x tyzdenne aj dovtedy, takze nic sme na tom nemenili. sladke sa u nas nepilo nikdy, sladkosti sme uz predtym kvoli tomuto prestali kupovat), strava bola domaca, nie polotovary, aj dovtedy. problem podla mna bola velkost porcii a jedenie od nudy. cez kovid sa to este zhorsilo. pohyb mal vsak stale. aj na to, co jedava, som davala pozor (nahrada priloh salatom a pod.). sportovo je vcelku nadany, takze aspon k tomu nemal odpor.
nam rodicom sa darilo v tom, ze sa to nezhorsovalo. nikdy sa nejak extremne nevytiahol, ale ked si sam uvedomil, ze nechce byt obezny, prestal jest od nudy, vylucil sladkosti, tak to zacalo ist dobrym smerom. tehlicky a tak. no ten zly navyk tam ostal, ked sa prestane strazit, vela si nabera. nastastie sa stale dost hybe, zas treba davat pozor, aby to neprehanal v posilke. no mam pocit, ze u neho je jedno, kolko cvici, strava je zaklad nepriberania.

diewcatqoo
6. feb 2024

@lianka123 moj muz je nizsi ako tvoj a tiez boli casy, ked mal cez 100kg. Nevyzeral tlsto, tie kila boli tak nejak rovnomerne rozlozene. Chodievali sme spolu na turistiku, aj na bike a ked mas 12% stupanie, tak tam tie kila proste citis. Viac sa zadychaval, nevladal a pod. Tak si povedal, ze zmeni trochu stravu a zacne viac sportovat, a tak nejak samo to slo. Teraz ma tych 78, ale vobec nevyzera vyziabnuto, len brucho sa mu zmensilo a spevnilo telo. Kedysi som mu tiez hovorila, ze ked bude mat pod 80, bude vyzerat ako sucha palica, ale vyzera dobre. Kazdemu sa tie kila asi inak ukladaju.

simsalabim
6. feb 2024

@stanulienkat garantujem ti, ze problem so stitnou zlazou moze mat mega efekt. Z vlastnej skusenosti, v case, ked som mala velke problemy, mi vaha oscilovala neskutocne a v satniku som mala 3 rozne velkosti oblecenia.
Co ale neznamena, ze autorka si situaciu so synovou hmotnostou nemala vsimnut skor a zakrocit. Je vsak super, ze to idu riesit.

ivangeline
6. feb 2024

Ma dostatok pohybu,ze si myslis,ze pricina bude zdravotna?

pupava567
6. feb 2024

@stanulienkat Poruchy stitnej zlazy neoplyvnuju priamo chut do jedla. Ovplyvnuju metabolizmus a teda aj ukladanie/spalovanie tukov. Napr. zvysena funkcia stitnej zlazy sa moze prejavit chudnutim a to i napriek tomu, ze sa dany clovek uplne prepchava a naopak.

cookie29
6. feb 2024

Fuha nalozili Ti poriadne a asi Ti to moc nepomoze co?
Treba vediet aka je jeho krivka, ale priemerna vaha vyska 11 rocneho chlapca je
11 rokov: 143 cm a 35kg
12 rokov 149cm a 39 kg
Pri vyske 163cm co zodpoveda cca 14 rokom je vaha okolo 51-55kg, takze v kazdom pripade tam je nadvaha viac nez slusna. Otazne je, ako k nej prisiel. Ci narazovo, alebo ci je taky dlhodobejsie...ci je tam nejaky fyzicky problem, mozno psychologicky... endokrinologia je potrebna, pretoze ak nefunguje stitna zlaza, tak samozrejme moze priberat aj zo vzduchu akos a hovori, ale na druhej strane zazraky necakaj. Jednoduche to asi nebude

stanulienkat
6. feb 2024

@pupava567 momentálne je to úplne bezpredmetné, keďže takých pacientov je naozaj úplné minimum. Väčšinou sú to ľudia, čo sa len sprosto prežierajú. Stítna žľaza žľaza je veľmi obľúbená výhovorka a u tohto chlapca to ani nie je nadváha, to už je obezita.

trgypadl
6. feb 2024

@nyusika tazko sa mi to hodnoti, ked nepoznám ich cestu, ale nemyslim si, ze autorke treba nakladat este viac, urcite ju to ako mamu trapi, lebo ak by nie nezkladala by ani tuto diskusiu.

nyusika
6. feb 2024

@trgypadl hneď v mojom prvom príspevku som ju, práveže, povzbudila a pochválila.
Pls, čítajte, vyhnete sa negatívnym domnienkam.

nyusika
6. feb 2024

@cookie29 ani pri problémoch so štítnou žľazou sa nepriberá zo vzduchu.
No je pravda, že sa vtedy ťažšie ustriehne správne stravovanie - nemožné to však nie je.

luna24
6. feb 2024

budem pisat za seba ako dieta co malo viac kil ako ine, chcem velmi pekne poprosit mamicky aby k detom pristupovali tak aby nemali do buducnosti traumu, ja som mala stastie moja mama v tom to bola perfektna, urcite to treba riesit velmi jemne a zistit preco?

lulu1812
6. feb 2024

Moj brat bol od malicka velky, chutilo mu papat. Do 14rokov mu to bolo jedno ale jedneho dna uz po 15ke sa zobral do mesta skusil cvicit vo fitku zapacilo sa mu to. Chodi 3xtyzdenne cvicit na hodinku drzi stravu obcas si uleti, ale zas si to odmaka. Momentalne ma 17 a stale cvici chytilo ho to a bavi ho to. Nasi ho predtym "nutili " chodit cvicit ale nemalo to efekt nechcel...

autor
7. feb 2024

@diewcatqoo chodil na futbal ale prestal s tým