Téma dojčenia a menštruácie je opradená mnohými mýtmi, ktorým, žiaľ, mnoho ľudí verí. Môže sa menštruácia dostaviť, aj keď žena dojčí? A ako menštruácia ovplyvní dojčenie? Je pravdou, že bábätko túto zmenu v tele rozpozná a môže odmietať mlieko? Poď si o tom prečítať viac.
Obnova menštruačného cyklu počas dojčenia môže ovplyvniť chuť aj farbu materského mlieka.
Menštruácia po pôrode
Nástup menštruácie po pôrode je nesmierne individuálny a rozhodne nie je dobré sa spoliehať na skúsenosti svojich kamarátok alebo známych. Prvú menštruáciu po pôrode totiž ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov a ak sa jednej žene obnovil cyklus krátko po pôrode, druhej sa menštruácia nemusí dostaviť aj dlhšie ako rok.
Jedným z najpodstatnejších faktorov, ktoré nástup menštruácie ovplyvňujú, je skutočnosť, či žena dojčí. Ak áno, menštruácia sa nemusí dostaviť po celý čas dojčenia, no rovnako môže prísť aj v čase, kedy žena stále dojčí. V prípade, že sa laktácia po pôrode nespustila, zvykne menzes prísť omnoho skôr, po ukončení šestonedelia.
Prečítaj si viac o prvej menštruácii po pôrode v našom samostatnom článku:
Nástup menštruácie počas obdobia dojčenia je komplexný proces spojený s hormonálnymi zmenami v tele ženy. Kľúčovú úlohu zohrávajú hormóny, ako sú prolaktín a oxytocín, ktoré sú významné pri laktácii a regulácii menštruačného cyklu.
Prolaktín – je hlavným hormónom podporujúcim tvorbu a uvoľňovanie materského mlieka. Jeho zvýšená hladina počas dojčenia spomaľuje normálny chod hormónov, ktoré riadia ovuláciu. Napriek tomu nie je úplne schopný zabrániť ovulácii u všetkých žien, a to predovšetkým vtedy, ak žena dojčí dlhší čas. Ak hladina prolaktínu nie je dostatočne vysoká na potlačenie ovulácie, môže dôjsť k nástupu menštruácie.
Oxytocín – predstavuje ďalší dôležitý hormón pri dojčení, stimuluje kontrakcie maternice a uvoľňovanie materského mlieka. Jeho vzájomná „spolupráca“ s prolaktínom môže ovplyvniť menštruačný cyklus.
Individuálne faktory – rýchlosť návratu menštruácie po pôrode počas dojčenia závisí od mnohých individuálnych faktorov, vrátane genetiky, frekvencie a intenzity dojčenia, stravovacích návykov a spánkového režimu matky. Každé telo reaguje odlišne, a preto nie všetky ženy zažívajú návrat menštruácie v rovnakom čase.
Reakcia bábätka na menštruáciu počas dojčenia
Často sú mamičky na pochybách, či majú pokračovať v dojčení aj napriek tomu, že sa im dostavila menštruácia. Menštruácia však nepredstavuje žiadnu prekážku a rozhodne bábätku neškodí. Vieme však, že hormonálne zmeny počas menštruácie môžu ovplyvniť chemické zloženie materského mlieka, na čo niektoré bábätká zvyknú reagovať.
Menštruácia totiž dokáže ovplyvniť chuť a vôňu mlieka. Tým pádom bábätko nedostane presne taký pokrm, na ktorý je zvyknuté. Reakcia dieťaťa na materské mlieko počas menštruácie môže byť individuálna. Niektoré bábätká sú zvyknuté na rôznorodé chute materského mlieka, a preto na túto zmenu takmer vôbec nereagujú. Iné deti môžu naopak prejaviť mierne odmietavé správanie, ktoré mamičku zneistí alebo vystraší.
Bábätko môže reagovať nasledovne:
Po prvom ochutnaní prsník odmieta a je nepokojné.
Vyžaduje častejšie dojčenie, ktoré pramení z predošlého neuspokojenia jeho potrieb.
Chce sa dojčiť viac alebo naopak menej – ide o dôsledok snahy dieťatka adaptovať sa na túto zmenu.
Čo robiť, ak dieťatko na odlišnú chuť reaguje odmietavo? V takom prípade je k dispozícii len jediná odpoveď – vytrvať a neprepadať panike. Rozhodne to neznamená koniec dojčenia a bábätko si po chvíli zvykne. Niektorým detičkám to trvá menej ako jeden deň, iným zasa niekoľko dní. No tak či onak, nájdu si cestu aj k zmenenému materskému mliečku. 🙂
V prípade, že by ti reakcia bábätka robila starosti, pretože si sa už predtým všemožne snažila, aby ste v dojčení pokračovali, neváhaj vyhľadať laktačnú poradkyňu.1 Vysvetlí ti, prečo dieťatko reaguje tak, ako reaguje, a dá ti rady, ako sa cez toto obdobie preklenúť.
Video: Všetko dôležité o menštruácii
Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.