Dobrý deň,
zhruba pred mesiacom začali známu (vek 50+) bolieť spodné zuby na pravej časti. Po prebdenej noci od bolesti nasledovala návšteva zubára. Vyhodnotil, že problém robí osmička a dal ju von. Predpísal dve balenia Dalacinu. Dni po zákroku sa bolesť premiestnila do ďalších stoličiek v poradí a miestami zaboleli aj horné zuby. Nebolo to príjemné. Brali sme to ako možný následok extrakcie. Po čase sa situácia našťastie upokojila. Viac sme jej teda neprikladali význam.
Pred týždňom sa však bolesť objavila opäť. Na rovnakej strane začali pobolievať stoličky na dotyk. Chvíľu ako keby len jedna, potom druhá, potom obe naraz a tak striedavo dokola. Analgetiká nezaberali. Líce z večera do rána pomaly opúchalo. Nasledovala ďalšia návšteva zubára. Ďalšie predpísané dve balenia Dalacinu plus ďalšie lieky od bolesti a pár bylinných roztokov na potieranie.
Prvé dni nič nepomáhalo. Ďasno bolelo, bolo opuchnuté, začervenané, pridružila sa zvýšená teplota. Po pár dňoch sa opuch začal strácať. Bolesť však ustúpila len čiastočne. Na ďasne sa objavilo pár krátkodobých hrbolčekov. Jeden z nich vyrástol až pri hrdle, čiže sťažil trochu prehĺtanie. K zubárovi sa teda preventívne cestovalo aj do tretice. Ten poslal pacientku na RTG a následne k ďalšiemu miestnemu zubnému špecialistovi (asi kvôli lepšiemu vybaveniu ordinácie, je súkromník). Tam po pozretí snímku a zubov skonštatovali, že to vyzerá na hlbší zápal a kázali prísť až skoro o mesiac.
Keďže človek v tom strese zabudne aj na svoje meno, je nejaký dôvod na takýto odklad? Sleduje sa ním niečo? Nemôže zápal zatiaľ rozšíriť aj ďalej po tele? Akoby sa tomu ďasnu a zubom dalo dovtedy pomôcť?
Ďasno momentálne veľmi nebolí. Len páli neprestajne ako keby po tuhých mentolkách. Ak nerátame zvýšený tlak a občasnú celkovú slabosť (čo ale praktický lekár prirovnáva niečomu inému), iné problémy už nateraz nie sú. Na doužívanie ostáva ešte menej ako polka antibiotík.
Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň
Dobrý deň.
Ak vašej známej ošetrujúci zubný lekár hneď pri vytrhnutí osmičky predpísal antibiotiká, dá sa predpokladať, že zub bol v zlom stave a očakával komplikované hojenie. Baktérie zo zuba sa môžu uvoľniť do okolia a v prázdnom kostnom lôžku sa rozvinie infekcia.
Hojenie rany po trhaní dolných osmičiek je často komplikované, najmä preto, že okolo dolnej osmičky je viac tvrdých kostných hmôt, ktoré sa trhaním porania. V kosti pri hrotoch koreňov ide mandibulárny nerv (3. vetva trojklanného nervu), preto bolesť/pálenie/zmenu citlivosti vnímate intenzívnejšie, zápal sa často šíri na žuvacie svaly, čo môže sťažiť otváranie úst, korene sú často nepravidelného tvaru, čo predlžuje čas zákroku a s tým súvisiacu dobu hojenia. Bolesť po trhaní dolnej osmičky môže byť pociťovaná v okolí rany, môže sa šíriť ďalej, až do oblasti ucha. Mala by po týždni prejsť.
Ak sa vašej známej bolesti vrátili po 3 týždňoch a pripojili sa teploty, mohla sa rana druhotne infikovať, čo proces hojenia ešte viac skomplikovalo. V prvom rade radím dobrať predpísané antibiotiká až do konca. Pri bolestiach užívať lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom, piť veľa tekutín, pridať aj vitamíny a minerály (vit. C, betakarotén, zinok) a tiež cmúľať dezinfekčné tabletky ako pri zápale hrdla. Ak už nie sú teploty, nahrievať si postihnutú stranu Soluxom, podporí sa tým hojenie.
Ak by sa stav zhoršoval, nečakajte na termín o mesiac a kontaktujte svojho zubného lekára.
Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská