Dobrý deň,
písala som Vám ohľadom problému mojej dcérky, ktorá má tmavozelenú kašovitú stolicu. V otázke som však uviedla nesprávny vek, a to 4,5 rokov. Dcéra má 4,5 mesiaca.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...
Platí Vaša odpoveď aj u tak malého bábätka?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
som rada, že ste napísali opravnú otázku 🙂
Tak pri kojencoch často dochádza k tráviacim ťažkostiam, a to najmä vtedy, ak je z nejakého dôvodu zle trávené umelé mlieko. Problém môže byť v srvátke, v kazeíne alebo v samotnej laktóze.
Všetky tieto zložky mlieka sú pre kojencov ťažko stráviteľné. Mliečne bielkoviny sa nachádzajú v inej forme ako v materskom mlieku. Ak máte takéto ťažkosti konzultujte ich s pediatrom a vyskúšajte mlieka s rozloženými aminokyselinami pre ľahšiu stráviteľnosť.
Z mojich skúsenosti vyplýva že, ak sa problém nerieši prerastie do daľších intolerancií. Zaradiť môžete aj probiotiká BioGaia bez mliečnej zložky v kvapkách. Pri ťažkostiach s mliekom sa v budúcnosti snažte prejsť na príkrmy vo forme mäsových vývarov a zeleniny. Mliečko postupne nahrádzajte vodou.
Krátke vysvetlenie k alergénom kravských mliečnych bielkovín:
A1 beta kazeín je spojený s alergiami a precitlivenosťou, pretože sa rozkladá na opoidný proteín beta-kazomorfín 7. Nachádza sa v bežnom kravskom mlieku. BCM7 putuje krvným riečiskom, prechádza hematoencefalickou bariérou v krvi, vstupuje do mozgu a simuluje účinky podobné morfínu.
A2 beta-kazeín sa nerozpadá na beta-kazomorfín 7, čo môže vysvetliť nízku alergiu na nasledujúce mlieko - materské mlieko, kozie, ovčie a vybrané druhy kravy, ako je Jersey. Okrem toho je pomer kazeínu a srvátky v kravskom mlieku 4: 1 a v materskom mlieku
2:3.
Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.
+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/