Prvý raz nastupujem do práce. Čo ma čaká?

Zodpovedané
13. okt 2022

Dobrý deň,

už niekoľko rokov som na rodičovskej dovolenke. Predtým som nikde nepracovala, keďže som otehotnela ešte počas štúdia na vysokej škole. Potrebovala by som rady pre úplného začiatočníka, ako to celé v práci vlastne chodí.

Komu mám oznámiť, keď nastúpim do práce?

Komu musím oznámiť, keď si beriem dovolenku a PN?

Je je lepšie pracovať na dohodu alebo na zmluvu?

Aké sú ďalšie oznamovacie povinnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovný pomer je založený pracovnou zmluvou, v ktorej musia byť dojednané podstatné náležitosti:

  • druh práce,
  • charakteristika - náplň práce,
  • miesto výkonu práce - mesto, obec, ulica,
  • deň nástupu do práce,
  • mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve,
  • výplatné termíny mzdy,
  • pracovný čas,
  • výmera dovolenky,
  • výpovedná doba,
  • doba trvania pracovnej zmluvy,
  • iné podmienky.


Zmluvu je potrebné si pred podpisom pozorne prečítať a na prípadne nejasnosti sa informovať.

Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou ak je, s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať.

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť Vás ako zamestnanca do sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne. Pri niektorých profesiách je potrebné absolvovať pred nástupom do zamestnania lekársku prehliadku.

Zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou.

Jedným zo základných daňových tlačív, ktoré obvykle zamestnanec podpisuje je vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu. Zamestnávateľ Vám s tým vie pomôcť.

Zamestnanec je povinný:
na základe pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu, zachovávať mlčanlivosť, nepožívať alkoholické nápoje, omamné látky, oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou. A to najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy na doručovanie písomností, zdravotnej poisťovne. PN a aj dovolenku nahlasujete tiež.

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa uzatvárajú iba výnimočne. Ak práca spĺňa znaky závislej práce, zamestnávateľ musí so zamestnancom uzatvoriť pracovnú zmluvu.

Vždy komunikujete so zamestnávateľom, ak je to nejaká väčšia firma, inštitúcia, tak Vás usmernia, že s kým budete komunikovať ohľadom pracovného pomeru, či na ekonomickom oddelení, personálnom, mzdovom. Na to Vás môžu už upozorniť aj kolegovia/kolegyne na pracovisku. Vždy je to o komunikácii.


S prianím pekného dňa,
Lenka