Ovariálny hyperstimulačný syndróm

Ovariálny hyperstimulačný syndróm alebo OHSS je komplikácie pri liečbe neplodnosti. Vzniká pri nadmernej reakcii vaječníkov na hormonálnu stimuláciu.

Pri hormonálnej stimulácii sa občas stane, že folikulov vyrastie až príliš. Očakávaný počet folikulov je 5-8 na každej strane. Ale stane sa, že ich na každom vaječníku narastie aj 20 a viac. Dávka hormónu FSH pri stimulácii je individuálna pre každú ženu a nie je možné ju dopredu stanoviť. A preto sa stáva, že vaječníky na podanú dávku nezareagujú vôbec alebo naopak zareagujú príliš. Náróčné je stanoviť optimálnu hormonálnu stimuláciu pre ženy s PCO a preto u nich dochádza častejšie k OHSS.

K potiažam väčšinou dochádza na 2. až 4. deň po odbere vajíčok. Samovoľne ustúpia do 2 týždňov.

OHSS je nielen nepríjemná komplikácia, ale niekedy aj závažná. Lekári sa mu snažia predchádzať. Pacientkám sa preto podávajú skôr nižšie dávky liekov pri stimulácii.

Prejavy OHSS

  • zväčšenie a bolestivosť vaječníkov
  • zväčšenie brucha
  • pocit na zvracanie, príp. aj vracanie

Týmito prejavmi trpí 3-5 % žien po stimulácii rastu folikulov. Asi pätina žien po stimulácii trpí miernymi prejvami OHSS. Prejavuje sa len ako citlivosť v podbrušku.

Príčina OHSS

Príčina OHSS nie je známa. O mechanizme ako k OHSS dochádza sú rôzne dohady.

Liečba

Liečba je podporná. Žena dostáva infúzie tekutín a bielkovín, lieky proti bolesti. Sleduje sa zloženie krvi a funkcia ľadvín.
Tekutina, ktorá sa uvoľňuje do brucha, chýba totiž v cievach, čo spôsobuje zahustenie krvi. Ak je tekutiny v brušnej dutine príliš veľa s spôsobuje silné bolesti, je možné ju vypustiť hrubšou ihlou.

Niekedy je nutné celý cyklus prerušiť v jeho posleden fáze. Nepodá sa hormón hCG1, čo spôsobí, že vajíčka nedozrejú. To ale tiež znamená, že nedôjde ani k odberu vajíčok. K ďalšej stimulácii je možné pristúpiť až po dlhšom časovom odstupe, zvyčajne po 3 mesiacoch. Pre ženu to znamená, že vynaložené finančné prostriedky vyšli navnivoč a možnosť otehotnenia sa posúva na neskôr.

Niekedy je možnosť podať hCG a dozreté vajíčka odsať. V tomto prípade sa však vzniknuté emryá zamrazia a k ich transferu sa pristúpi po zlepšení situácie.

Viac o OHSS na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Karel Řežábek: Léčba neplodnosti. Grada, 2008

Hodnotenia a skúsenosti s ovariálnym hyperstimulačným syndrómom

Máš skúsenosť s ovariálnym hyperstimulačným syndrómom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mish3lka  30. nov 2021

Už som po :D

Takže, len pre trocha motivácie pre všetky mamičky. Už som po, mám zdravú dcérku, ktorá pred 2 týždňami oslávila svoj prvý rôčik.
Maternica aj vaječníky ma pobolievali počas celého tehotenstva a po pôrode (rodila som sekciou) som mala hrozné bolesti maternice a krčka (na akýkoľvek slabý dotyk som vyskakovala od bolesti). Po pár dňoch už mi bolo dobre. Po mesiaci ako keby som ani tehotná nebola, dnes som už v plnej forme. Kvôli endometrióze beriem antikoncepciu, pomáha mi to.

Jediná naozaj pre mňa negatívna nevýhoda bola, že som celé tehotenstvo musela naozaj extrémne oddychovať, aby sa malej nič nestalo, čo pri staršej trojročnej dcérke bola výzva a následne po teho je tá rekonvalescencia dosť náročná a dlhá. Ale dá sa to zvládnuť :) Držím palce všetkým mamičkám :)
mish3lka  30. apr 2020

Silný OHSS po IVF

Momentálne mám koniec 3. mesiaca a vaječníky aj maternicu mám stále napuchnutú ako svet (každá doktorka na ultrazvuku to hovorí). V maternici sa mi tvorí tekutina. Nikto s tým zatiaľ nič nerobí, tak uvidíme, či to prejde samovoľne alebo nie. Je mi vkuse zle, pobolievajú ma vaječníky, mám problémy s močením.

Aby toho nebolo málo, placenta je uložená veľmi nízko a cez víkend som zakrvácala asi 2 dcl krvi. Kľudový režim, ležím koľko sa dá.
Hormóny pri stimulácii mi zabrali pri druhom IVF oveľa silnejšie ako pri prvom a odobrali mi až 27 vajíčok. Má niekto podobnú skúsenosť, že aj pri OHSS mu vajíčko vložili a uchytilo sa?
2 ľudia považujú za užitočné
cucoriedkacucoriedka  26. okt 2013

Ťažký OHSS

U mňa sa OHSS rozvinul 6. deň po vklade....nafúknuté brucho, problémy s dýchaním,...nemocnica, hospitalizácia. Tretí deň zavedený hrudný drén. Prvé tri dní vypúšťanie asi 500 ml tekutiny každé tri hodiny....drén ponechaný 19 dní...po 3 týždňoch v nemocnici, podávaní infúzii a albumínu, asi 4 krát denne, zlepšenie stavu...po 5. týždňoch prepustená...stav stabilizovaný...a čo je najdôležitejšie, bábätko sa chytilo a zatiaľ je všetko v poriadku. Ako sa hovorí, zlý začiatok, dobrý koniec. Každej babe, ktorú to postihne, držím prsty pri zvládaní. :-)

Mala som minimálne dávky hormónov pri stimulovaní. Proste som asi ten typ, ktorý to neobíde. Toto bolo druhé IVF. Pri prvom som mala to isté, ale v menšom. Hneď po odbere vajíčok slabý OHSS, nebol realizovaný vklad.
5 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke