Fokusovaný ultrazvuk

Počula si už o fokusovanom ultrazvuku? Ide o pomerne novú metódu, ktorej cieľom je pomôcť pacientkam, ktorým život komplikuje maternicový myóm. Hoci na Slovensku fokusovaný ultrazvuk zatiaľ dostupný nie je, predsa len sa oplatí vedieť, ako presne tento zákrok prebieha. Aké sú jeho výhody a čo počas zákroku cíti pacientka?
fokusovaný ultrazvuk myóm

Fokusovaný ultrazvuk je novou metódou odstránenia myómu maternice.

Čo je to myóm maternice?

  • Myóm na maternici je nezhubný nádor, ktorý môže dosahovať rôznu veľkosť a mať rôznorodé umiestnenie. Často je odhalený až pri gynekologickej prehliadke, pretože žene môže aj nemusí spôsobovať subjektívne ťažkosti.
  • Ak myóm pacientke spôsobuje bolesti, ovplyvňuje menštruáciu alebo komplikuje počatie, lekári sa rozhodnú pre jeho odstránenie, pričom sa volí buď farmakologická, alebo chirurgická cesta.
  • Prečítaj si viac informácií o maternicovom myóme v našom samostatnom článku:

Myóm maternice

Veľa žien si od gynekológa vypočuje, že im bol nájdený myóm maternice. Ide o nezhubný nádor, ktorý dokáže narobiť problémy hlavne pri snahe počať dieťatko. Ak sa ťa diagnóza s názvom maternicový myóm týka, alebo ťa len zaujímajú bližšie informácie, prečítaj si nasledujúce riadky. Nájdeš tu okrem iného aj to, aké príznaky sú pre myómy maternice charakteristické.


Čo je to fokusovaný ultrazvuk?

  • Ide o pomerne nový terapeutický prístroj, ktorého rozmach sa predpovedá až v ďalších desaťročiach. Prvý fokusovaný ultrazvuk bol v zahraničí nainštalovaný len pomerne nedávno – konkrétne v roku 2006 a doposiaľ je na svete približne necelá stovka týchto prístrojov.
  • Hoci sa fokusovaný ultrazvuk často označuje ako chirurgická metóda liečby či odstraňovania myómov, v skutočnosti o chirurgický zákrok nejde, pretože nie je potrebné otvárať brušnú dutinu a vstupovať do nej chirurgickými nástrojmi. Pri fokusovanom ultrazvuku totiž hlavnú úlohu zohráva neinvazívny prístroj, ktorý je kombináciou dvoch technológií – magnetickej rezonancie a ultrazvuku s vysokou intenzitou vysielania ultrazvukových vĺn.
  • Magnetická rezonancia zabezpečuje detailné zacielenie (fokus) ultrazvukových vĺn, ktoré je premenené na tepelnú energiu. Konkrétne v mieste zacielenia dosahujú tieto vlny teplotu nad 570°C. Dôsledkom toho má ultrazvuk na myóm doslova devastačný účinok.
  • Výhodou fokusovaného ultrazvuku je nesporne jeho priebeh, ktorý je nebolestivý a úplne bezpečný. V porovnaní s inými metódami odstraňovania myomov nie je rovnako potrebná ani dlhá rekonvalescencia.
  • Fokusovaný ultrazvuk zatiaľ u nás dostupný nie je, najbližšie ho môžu ženy podstúpiť v Českej republike. Ani tam však nenahrádza iné spôsoby odstraňovania myómov, volí sa predovšetkým v prípadoch, kedy žena z nejakého dôvodu nemôže podstúpiť operáciu – či už myomektómiu, teda odstránenie myómu, alebo embolizáciu maternicových tepien.
  • Metóda fokusovaného ultrazvuku má okrem gynekológie potenciál aj v iných oblastiach medicíny – napríklad v onkológii pri ničení kostných metastáz.

Ako zákrok prebieha?

  • Po celý čas je pacientka pri vedomí, pričom je len mierne utlmená liekmi. Ide o tzv. analgosedáciu, ktorú napríklad lekári využívajú pri detských pacientoch, ktorí musia podstúpiť jednoduchý a krátky zákrok napríklad v zubárskom kresle.
  • Magnetická rezonancia určí miesto, kam sa budú posielať ultrazvukové vlny, ktoré následne pomocou tepelnej energie začínajú ničiť tkanivo myómu. Rezonancia po celý čas zákroku monitoruje aj teplotu, ktorá v mieste určenia vzniká.
  • Zákrok trvá približne 2 až 4 hodiny, pričom žena vtedy nevníma bolesť ani pálenie. Dĺžku zákroku ovplyvňuje veľkosť a lokalizácia myómu.

Rekonvalescencia po fokusovanom ultrazvuku

  • Keďže ide o neinvazívnu metódu, žena sa nemusí zotavovať z náročnej operácie a nasledujúce dni po zákroku jej nekomplikujú ani rany na bruchu. Prvé hodiny po tom, ako pacientka absolvuje fokusovaný ultrazvuk, by mala byť na lôžku v pokojovom režime.
  • Na druhý deň je už väčšinou prepustená domov, pričom ju lekári oboznámia s nasledujúcimi kontrolami. Približne po troch dňoch sa už môže zaradiť do pracovného života.

Video: Lekárka o myómoch: Čo sa bude diať, ak ti nájdu myóm?

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Laparoskopia

Oznámil ti lekár, že ťa čaká laparoskopická operácia a zaujíma ťa, ako presne bude zákrok prebiehať a čo ťa bude čakať počas prvých dní zotavovania? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo to laparoskopia vlastne je, kedy sa môže zvoliť a aké sú jej výhody v porovnaní s operáciou, počas ktorej sa otvára brušná dutina.

Maternica

Každý mesiac obmieňa svoju výstelku a v čase tehotenstva v nej rastie bábätko. Kŕče, ktoré počas menštruácie vysiela, mnohým ženám komplikujú život, no pri pôrode majú jej kontrakcie nenahraditeľnú úlohu. Akú funkciu má maternica v ženskom tele a ako sa mení, keď je žena tehotná? Aj to sa, okrem iného, dočítaš v našom článku.

Hysteroskopia

S hysteroskopiou sa môže v gynekologickej ambulancii stretnúť pomerne veľké množstvo žien, no napriek tomu tento medicínsky úkon nie je veľmi známy. Čo je to hysteroskopia, ako prebieha a musíš sa na ňu nejako pripraviť? Poď si prečítať náš článok a dozvieš sa viac.


Viac o tejto téme na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s fokusovaným ultrazvukom

Máš skúsenosť s fokusovaným ultrazvukom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke