Detská posteľ

V súčasnosti je na trhu veľa druhov detských postelí. Firmy a výrobcovia, ktorí ponúkajú detské postele sa predbiehajú v ponukách ako klasických, tak aj atypických alebo originálne riešených postelí určených deťom. Akú posteľ teda deťom vybrať?
Detská posteľ

Detská posteľ = najdôležitejší kúsok nábytku v detskej izbičke

Detská posteľ je bezpochyby najdôležitejším kúskom nábytku v detskej izbe1. Dieťatko trávi v posteli pomerne veľkú časť dňa, preto je nutné venovať jej výberu veľkú pozornosť. Pri výbere detskej postele sú nároky v porovnaní s výberom pre dospelých oveľa väčšie, a to najmä v oblasti bezpečnosti.
Detská posteľ

Ani vzhľad vybranej detskej postele nie je zanedbateľný, a to hlavne vtedy, ak dieťatko chodí nerado spinkať, alebo radšej spinká so svojimi rodičmi4. Aj tu môže pomôcť vhodný výber detskej postele. Následne možno nebude stáť rodičia toľko úsilia prehovoriť dieťa k spánku vo vlastnej posteli.

Napríklad detská posteľ v tvare auta nemusí nadchnúť iba chlapčekov, ale rady v nej budú spinkať aj dievčatká, ktoré majú skôr chlapčenské záujmy.

Pre deti mladšie ako dva roky nie je problém vybrať akúkoľvek z menších detských postelí. Je však nutné mať na pamäti, že deti vo veku 4 - 5 rokov by mali spať v posteli klasických rozmerov.

Poschodové postele

Poschodové postele ocení najmä rodina, ktorá žije v menších priestoroch. Je to veľmi praktický zariaďovací prvok súrodeneckých izbičiek. Poschodové postele však nie sú určené iba ako súrodenecké postele. Vyvýšené konštrukcie predstavujúce hrad, zámok alebo domček určite potešia každé dieťatko. Na súčasnom trhu sú aj vyvýšené konštrukcie, pod ktorými je umiestnený písací stôl, druhé lôžko alebo iný úložný priestor.
Poschodová posteľ pre deti

Veľa rodičov, ktorí s obrovským nadšením zariaďujú izbičku pre svoje batoľa, alebo predškoláka sa dopúšťa jedného veľmi "neekonomického" prehrešku. A to, že svojmu dieťatku v dobrej vôli kúpi posteľ (niekedy aj celú sadu nábytku), z ktorého dieťatko v priebehu jedného alebo dvoch rokov vyrastie. Posteľ je možné ďalej predať, alebo ju ponechať mladšiemu súrodencovi.

Veľmi dôležitým faktorom u poschodových postelí je výška bočníc , ktorá by mala byť dostatočná. Je nutné dať tiež pozor na ostré hrany. Tie by sa nemali na detskej posteli vyskytovať vôbec . Schodíky je potrebné vyberať tak, aby ich poloha bola skôr plochá. Dôležitý je aj ich rozstup. Toto je potrebné zohľadniť na vek dieťaťa, aký dlhý krok je schopné urobiť.

Ak zabudneme na detské postieľky určené bábätkám od narodenia približne do dvoch až troch rokov veku, ktoré sú bežnými posteľami len ťažko nahraditeľné, oplatí sa skôr uvažovať o kúpe postele určenej dospelým, teda posteľ klasických rozmerov.

Viac o poschodových posteliach nájdete v článku: Poschodové postele.

Ako vybrať vhodnú posteľ pre dieťa

Pri nákupe detskej postele sa neodporúča kúpa úzkej váľandy, hoci sa sa to môže javiť ako šikovný kompromis medzi poschodovou a klasickou posteľou. A to z jednoduchých a prostých dôvodov. Šírka, ktorá nie je dostatočná, môže byť značným zdrojom nepohodlia. Váľanda nie je vhodná pre vývin detskej chrbtice.

Optimálne riešenie

Optimálnym riešením je nákup postele, ktorá je vybavená nastaviteľným roštom a matracom. Matrac je potrebné samozrejme čas od času vymeniť, spravidla by sa tak malo diať po 6 - 7 rokoch používania.
Detská posteľ

Materiál, z ktorého je posteľ vyrobená, by mal byť kvalitný. Najlepšie masív z borovicového alebo smrekového dreva. Ďalším veľmi požadovaným faktorom detských postelí je úložný priestor, v ktorom je možné uchovávať prakticky čokoľvek - od diek, perín, oblečenia či hračiek.

Výber matracov

Mnoho postelí sa predáva bez matracov. Je teda veľmi nutné spočítať si, akú plochu bude matrac zaberať. Klasické prevedenie matracov sa predáva vo výške 22 cm. U detského prevedenie matracov je to iba 15 cm. Tieto detské matrace sú prevažne vyrábané z polyuretánovej peny.

Kedy premiestniť dieťa z detskej postieľky do detskej postele?

Neexistuje správny čas, kedy by sa dieťa malo premiestniť z detskej postieľky do "veľkej" detskej postele. Najčastejšie sa rodičia rozhodnú pre zmenu miesta spánku medzi 1,5 a 3,5 rokom veku dieťaťa. Detská posteľ je určená pre deti, ktorých rodičia si myslia, že z detskej postieľky už vyrástlo alebo sa blíži príchod mladšieho súrodenca. Ak sa má rodičom narodiť ďalšie dieťa, mali by začať so zmenou postele u staršieho dieťaťa približne 8-6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu druhého dieťaťa. Dieťa by malo chápať, že mu kúpili novú detskú posteľ a nemalo by sa cítiť dotknuté, že v jeho detskej postieľke spí mladší súrodenec. Doba prechodu do detskej postele sa dá tiež posunúť tým, že novorodenec spí prvé mesiace v kolíske alebo košíku.
Detská posteľ

Nad prechodom do detskej postele rodičia uvažujú tiež v prípade, že je dieťa veľmi aktívne a snaží sa vyšplhať alebo preliezť z postieľky von. Presunutie dieťaťa do detskej postele má svoje klady aj zápory. Rodičia nemusia mať strach o dieťa, že spadne a ublíži si, ale bude ich trápiť skutočnosť, že môže z postele kedykoľvek odísť, v noci sa môže ľubovoľne pohybovať po izbe alebo byte. Výhodou je tiež to, že dieťa môže ísť v noci na nočník alebo záchod kedykoľvek, keď zacíti potrebu.

Detská posteľNiektoré deti sa presunu do detskej postele prispôsobia ľahko, iným môže prechod robiť problémy. Prvorodené dieťa bude mať so zmenou postele problém v dobe, keď do rodiny prichádza ďalšie dieťa. V tej dobe môže veľmi lipnúť na svojom lôžku a protest sa môže spustiť práve v dobe príchodu novorodenca. Zmena postele bude jedna z mnohých zmien v živote, ktoré ho práve čakajú, začína chodiť na nočník, chodiť do škôlky a podobne. U mladších detí je prechod do postele jednoduchší, pretože sa snažia byť rovnaké, ako ich starší súrodenec a postieľku berú ako miesto, kde spia "malé deti".

Aby sa prechod dieťaťa do detskej postele uľahčil, je vhodné umiestniť ju na rovnaké miesto, kde pôvodne stála detská postieľka. Dieťa tak ľahšie nájde upokojujúce prostredie, v ktorom zaspávalo a je dobré ponechať mu aj pôvodný paplón a podušku. Pri kúpe postele je dobré vziať dieťa so sebou a porozprávať sa s ním, že nastáva deň, kedy sa bude musieť s postieľkou rozlúčiť. Niektoré deti zvládajú prechod veľmi dobre a rodičia nemusia vyvíjať žiadne zvláštne úsilie, aby dieťa presvedčili, že bude spať v novej detskej posteli.

Detská posteľ by mala byť chránená z boku nejakou zábranou či zábradlím, ktoré dieťaťu zabránia, aby z novej postele spadlo na zem a ublížilo si. Vhodné je tiež umiestniť vedľa postele kôpku z periny alebo deky, keby náhodou dieťa spadlo, aby sa nebuchlo o tvrdú podlahu a spadlo tak do mäkkého.

Viac o detskej posteli na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160620210413/http://www.pokoj-detsky.cz/detske-postele/
  2. http://stavimesen.cz/clanek/Poradna-detska-postel-je-zarukou-dobreho-spanku
  3. http://web.archive.org/web/20120329023010/http://www.detskepostele.info/vybirame-detske-postele/
  4. http://www.nejlevnejsinabytek.cz/postele-se-zabranou-dopreji-klidny-spanek-detem-i-rodicum-a-18.html

Hodnotenia a skúsenosti s detskou posteľou

Máš skúsenosť s detskou posteľou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť