Creightonský model

Creightonský model je metóda na určovanie plodných a neplodných dní na základe pozorovania štruktúry a hustoty cervikálneho hlienu.
Spolu s Billingsovou ovulačnou metódou je považovaná za najpresnejší spôsob určovania plodných a neplodných dní na základe pozorovania zmien štruktúr hlienu krčka maternice v priebehu menštruačného cyklu.

Video: Žena je teoreticky plodná iba jeden deň v mesiaci

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s gynekolódom MUDr. Štěpánom Machačom:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:12​ Predstavenie hosťa a témy.
  • 00:20​​ Čo sú to plodné dni?
  • 01:54​​ Má každá žena plodné dni?
  • 02:59​​​ Aké sú jednotlivé fázy menštruačného cyklu ženy a čo znamenajú?
  • 04:04​​ Kedy má žena v menštruačnom cykle plodné dni?
  • 05:25​​ Kedy a prečo je dôležité sledovať si svoje plodné dni?
  • 06:02​​ Znamená ovulácia to isté ako plodné dni?
  • 07:05​​ Ako sa dajú vypočítať plodné dni?
  • 07:25​​ Možno otehotnieť aj mimo plodné dni?

YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


Creightonský model sa sústredí hlavne na liečbu neplodnosti a gynekologických ťažkostí pre ženy a páry, ktoré hľadajú riešenie svojich problémov bez vonkajších lekárskych zásahov. Creightonský model je metóda na určovanie plodných a neplodných dní na základe pozorovania štruktúry a hustoty krčka (cervikálneho) hlienu.

Spolu s Billingsovou ovulačné metódou je považovaná za najpresnejší spôsob určovania plodných a neplodných dní na základe pozorovania zmien štruktúr krčka hlienu v priebehu menštruačného cyklu.

Creightonský model sa sústredí hlavne na liečbu neplodnosti a gynekologických ťažkostí pre ženy a páry, ktoré hľadajú riešenie svojich problémov bez vonkajších lekárskych zásahov.

Creightonský model

V čom je Creightonský model iný oproti iným prirodzeným metódam?

Na rozdiel od Billingsovej metódy sa Creightonský model, vynájdený gynekológom z Nebrasky, USA, sústredí hlavne na určenie príčin neplodnosti párov, ktoré dlhodobo nemôžu prirodzenou cestou počať dieťa a ponúka riešenie pred tým, než páry podstúpia niektorú z variant umelého oplodnenia . Zameriava sa hlavne na liečbu týchto ťažkostí bez použitia hormonálnych stimulácií a všeobecne vonkajších zásahov.

Na slovenskom sa táto metóda vyučuje a praktizuje pod názvom NaProTechnology a spolu s pozorovaním hustoty krčka hlienu a priebehu menštruačného cyklu sa pri tejto metóde využíva aj spojenie gynekologickej starostlivosti.

Gynekológovia vyškolení v tomto systéme využívajú v prípadoch, keď pozorovanie cervikálneho hlienu a iných symptómov neprinieslo odpoveď v otázke príčin neplodnosti, najmodernejšie spôsoby pozorovanie ženského cyklu.

K odhaleniu príčin neplodnosti využívajú sériu sonografických vyšetrení počas rôznych častí cyklu a opakované krvné testy.

Sonografické vyšetrenie lekár vykonáva tak ako pri vašej bežnej gynekologickej prehliadke a opakuje ho počas rôznych častí vášho cyklu tak, aby videl rast vajíčka a prebiehajúcu ovuláciu. Krvné testy mu môžu pomôcť v určovaní hladín hormónov, ktoré počas cyklu produkuje a svojím pôsobením pomáhajú spermiám k oplodneniu.

Ilustrácia vajíčka pripraveného k oplodneniuTieto odborná vyšetrenia majú spolu s pozorovaním vlastného tela a cyklu zisťovať hladiny pohlavných hormónov (estrogén a progesterónu) a vykonáva šetrnú stimuláciu ovulácie tak, aby sa minimalizovalo riziko nedostatočne pripravenej sliznice maternice.
Hlavnou myšlienkou celej metódy je minimálny zásah do ženského cyklu a snaha vyhnúť sa hormonálnej stimulácii či umelému oplodneniu.

Oproti iným prirodzeným metódam sa venuje napríklad aj vplyvu stresu a psychickej nepohody na cyklus a tým odhaľuje aj psychosomatické príčiny neplodnosti. Učí tiež napríklad cítiť a poznať zmeny na krčku maternice a odhaľovať tak aj rakovinu v ranom štádiu.

Metóda sľubuje zlepšenie vašich gynekologických ťažkostí alebo problémov s otehotnením, ktoré môže len pomocou samotnej metódy pozorovania vášho tela nastať do siedmich mesiacov od začiatku sledovania cyklu. Základom metódy je znalosť vlastného tela a všetkých zmien, ktoré v ňom prebiehajú, počas cyklu aj počas vášho života.

V čom spočíva metóda Creightonského modelu?

Pozorovanie zmien vášho tela a zmien na hustote a štruktúre hlienu krčka maternice vám pomôže určovať plodné a neplodné dni.

Symptómy, ktoré sprevádzajú celý váš cyklus si zapisujete do tabuľky, ktorá je pre túto metódu pripravená. Pozorovanie týchto symptómov vám pomôže nielen plánovať snaženie o počatie vášho dieťaťa do najplodnejších dní, ale podľa autorov metódy a jej propagátorov dokáže odhaliť rôzne ochorenia a cyklické anomálie aj počas prechodu alebo v období po pôrode a pri dojčení11.

Hlavnou myšlienkou tohto spôsobu plánovania rodičovstva je teda znalosť vášho tela a tým prirodzená kontrola nad svojím zdravím a plodnosťou.

Metódu Creightonského modelu sa môžete naučiť v zahraničných školiacich strediskách alebo využiť podporu lekárov, ktorí pracujú so systémom NaProTechnology.

Viac o Creightonskom modely na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.plodar.sk/
  2. lpp.sk

Hodnotenia a skúsenosti s Creightonským modelom

Máš skúsenosť s Creightonským modelom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke