Výpary v práci v tehotenstve

martina3336
28. feb 2018

Dobrý deň, chcela som sa opýtať, či máte s tým niektorá skúsenosť, že pracujete v prostredí kde sú škodlivé výpary a ste tehotná. Zatiaľ nie som tehotná ale bojím sa, že ak by som bola, či to môže uškodiť bábätku.

deti95060810
28. feb 2018

oznámiš zamestnávateľovi a preradí ťa na inú prácu...alebo zostaneš na PN...

martina3336
autor
28. feb 2018

@deti95060810 no lenže v začiatkoch kým to zistím

fokuska
28. feb 2018

@martina3336
@deti95060810
Ak nie je dovod na PN - myslim tym, ze nejaky zdravotny problem u matky, pripadne babatka, tak je uplne zbytocne ist na PN.
Ak zamestnavatel nema vhodnu poziciu, na ktoru moze tehotnu preradit, tak tehotna ostava doma, ale plat jej normalne bezi dalej.
Zbytocne bude na PN - bude musiet dodrziavat liecebny rezim a este dostane aj menej penazi

martina3336
autor
28. feb 2018

@fokuska ja by som zo začiatku ešte chcela robiť, hlavne kôli peniazom, preradí ma na inú prácu ale tak aj tak budem stále v tej istej budove tak tie výpary sú asi všade, môže to uškodiť babätku?

fokuska
28. feb 2018

@martina3336 Nikto tu nie je asi odbornik, aby ti len tak odpovedal, ci moze uskodit, ci nie ;) Ake su to vypary? Musite mat v ramci BOZP urcene nejake ochranne pomocky a podobne.
Ked budes tehotna tak sa tiez porad s lekarom.
A co sa tyka penazi, tak ako som pisala, pisomne oznamis tehotenstvo a zaroven poziadas o preradenie - ak nebude mozne preradit ta na pracu, kde nebudu hrozit vypary tak ostavas doma s tym ze plat ti bezi, cize z hladiska penazi na tom budes rovnako. Akurat budes doma a teda babo nebude ohrozene.

sisaka
28. feb 2018

@martina3336 nebezpečne výpary? Zamestnávateľ je predsa povinný zabezpečiť v takom prípade ochranné prostriedky pre zamestnancov, ktorí v takom prostredí pracujú a to všetkým nielen tehotným. A nebezpečne výpary v celej budove? V dnešnej dobe, keď sa dajú miestnosti držať v negatívnom tlaku a sú neviem ake všelijaké technické vymozenosti, ktoré môžu odvádzať výpary z miestnosti ...Ak nejaký zamestnávateľ zanedbáva BOZP tak to treba nahlásiť

harmona
28. feb 2018

No ak su fakt v celej budove tie vypary tak aj tak je povinny ta preradit tam kde ich nebudes dychat, ak nema taku moznost tak budes doma a normalne budes dostavat nejake peniaze

alobalka
28. feb 2018

@martina3336 o aké vypary ide? Niečo je len smrad, niečo teratogen (poskodzuje plod teda extra riziko pre tehotné), niečo prach (zase škodí alergikom), niečo je karcinogénne. ..

hulica
28. feb 2018

isto nie si prvá tehotná zamesnankyňa, musia ťa vedieť niekam preradiť..

googlinqa
3. mar 2018

Zmena prácu ak sa dá na materstvo sa treba aj pripravovať nie len riešiť keď si už tehotná. Keď sa náhodou niečo stane budeš obviňovať seba že ty si to spôsobila. Či u, potrat alebo vrodené vady. Skodlivyn máme všade okolo seba aj tak uz dosť však to poznáme.

martina3336
autor
3. mar 2018

@googlinqa veľmi rada by som zmenila prácu, mám vyštudovanú vysokú školu a robím operátora vo výrobe, je mi do plaču keď tam mám ísť, už dlho si hľadám lepšiu prácu ale bezvýsledne