Epidurálna anestéza a jej negatívne dôsledky

katarina092
17. apr 2021

Ahojte,
prosím Vás máte skúsenosti s epidurálom? Existujú nejake negatívne dôsledky po aplikácii alebo po pôrode? Čo je pravdy na tom, že to môže nejakým spôsobom uškodiť dieťaťu?
Ďakujem za odpovede.

vilma7
17. apr 2021

Tak konkrétne asi neškodí, lebo by bolo poškodené pomaly každé dieťa na svete...ale je to zásah do organizmu, neprirodzený.
Nám ho neodporúčala ani pôrodná baba, ale konkrétny dôvod nespomínala.

Ja som odrodila 2x prirodzene po 40.tke a dalo sa to v pohode prežiť. Bolí to, ale patrí to k tomu.

ivka21
17. apr 2021

Ja som mala epidural a okrem tocenia hlavy na druhý deň nič. Ale na každého to môže pôsobiť inak

alchemilkazltozelena
17. apr 2021

@katarina092 epi som mala pri dcere... po 2 dnoch trapenia mi ju dali a to sa neda opisat, ako sa mi ulavilo... ziadne negativa som z toho nemala ani ja a ani dcera

@vilma7 prepac ale napisat "v pohode prezit porod" je dost odveci.. jedine ak by pre teba bolo v pohode zazivat bolest ako pri lamani kosti zaziva 🤷‍♀️ lebo k tomu sa to tak da prirovnat... sialena okrutna bolest urcite nemoze byt v pohode

babovka2321
17. apr 2021

@katarina092 ja osobne som akurat este nejaky cas po porode citila miesto vpichu (nic hrozne). Mne ale prestala ucinkovat uz nejaky cas pred tlacenim a potom mi ju odmietli dopichnut, takze mi bola zbytocna, mohla som tie peniaze za nu lepsie vyuzit 🙂

nikpa
17. apr 2021

@katarina092 ja som mala dvakrát a absolútne žiadne negatíva som na sebe nebadala, je to ale určite individuálne. No vo svojom okolí nepoznám ženu čo by mala po podaní epi problém. Takže asi to až také bežné nebude, skôr výnimka.

laura_222
17. apr 2021

@katarina092 ja som tiez mala pri prvom sice nestihla moc zaucinkovat ale sitie som vdaka nej necitila vobec, za par dni ma caka druhy porod a ani nerozmyslam ze by som si epi nedala. Porod fakt boli preto nevidim dovod si ho neulahcit

martaturi
17. apr 2021

@katarina092 nechcem strašiť, ja som jedna z mála ktorej pichli epi zle 😄 ale som tu.. Jediné čo tak som musela 24h ležať a nemohla som byť stále s dcérou keďže mi nebolo dovolené sa hýbať. Ale aj napriek tomu som nemala žiadne problémy potom. Epidural inak vie aj pôrod urýchliť, to mám od duly 🙂

mamanadruhuu
17. apr 2021

@alchemilkazltozelena pôrod je prirodzený je to aj prirodzená bolesť, ktorú zažilo x žien pred nami a x žien po nás...
A áno dá sa to zvládnuť a určite sa to nedá pripisovať k zlomeninam, už ste mala niečo zlomené keď to píšete? Alebo to vravíte preto lebo to povedal niekto iný?

Dá sa to zvládnuť aj bez epiny, ale určite epina je dobra proti bolesti ale nie každému zaberie.. Takže aj to treba zvážiť, pred podaním epiny robia odber krvi... A záleží aj od toho ako kto to stihne...

@katarina092 ja mam skúsenosť s epi ale bolo to už dlho dlho bolesti ktoré som pregrcavala a vyslobodil na pri druhej som si ju nedala a ani som nevracala takže neviem od čoho záleží.. No ale ma aj negatíva moze žena ochrnut predsa sa to pichá do veľmi citlivého miesta takže na každom uvážení

alchemilkazltozelena
17. apr 2021

@mamanadruhuu ano mala som zlomene a mala som aj 2 prirodzene porody, ked som myslela ze od bolesti zomriem

jaga18
17. apr 2021

Ja som mala 2 pôrody bez epi, áno prezit7sa to dá, ale o pohode... To iste nie.
Tretí pôrod plánujem jedine s epi, podľa toho si chcem vybrať pôrodnicu, pretože mnohé teraz fungujú štýlom, že epi áno, ale len od 7,00 do 15,00.
Na webe komarnanskej nemocnice je všetko ohľadom epi krásne rozpísané, aj o možných negativach a aj štatisticky, aké časté môžu byť jednotlivé komplikácie.
Postuduj, mne to veľmi pomohlo pri rozhodovaní, či ísť do tretice s epi, alebo bez

Držím palce, hlavne nech je všetko v poriadku

mell27
17. apr 2021

@katarina092 ja som mala jednu pacientku, ktorá po epiduralke pri pôrode zostala trvalo ochrnutá, ....niečo sa muselo dobabrať.... Ale štandardne anestesteziológovia vedia čo robia....

vilma7
17. apr 2021

@alchemilkazltozelena v pohode bolo myslené tak, že sa na bolesti pri pôrode "neumiera"...netreba každú bodku a čiarku myslieť úplne že doslovne.
Bolesť tam je, ale prežiť sa dá.

olivia1425
17. apr 2021

@katarina092 chapem ze porod je prirodzena vec a vela zien "si to chce prezit" ja kebyze mam moznost epi dam si 100% naco trpiet 🤷‍♀️ zena co bola so mnou na izbe mala epi..neziaduci ucinok ze bola par hodin "mimo" po porode akoby otapena

lala123
17. apr 2021

@katarina092 ja som mala pri sekcií spinal s epiduralom .Vsetko ok len po dvoch dňoch pri dopichovani analgetika mi ostala necitlivá pata.Dosť som bola z toho mimo hlavne psychicky ale preslo to samé zhruba za cca 3 mesiace .....

andreatytler
18. apr 2021

@katarina092 Co ma tak napadne je, ze vela zien pocas epiduralky nevie tlacit pri porode, lebo nic necitia od pasa dole. Bud netlacia dostatocne alebo prilis silno.
Ja som mala cisarsky s epiduralkou a ostala som z toho nesmierne dehydrovana.

vroni
18. apr 2021

Po epiduralke sa ochrnut nedá, epiduralka sa nepicha do chrbtice. Zle pichnuta môže spôsobovať bolesti hlavy, ale je to veľmi zriedkavé. A tlaky cítiš, žiadne že nebudeš vedieť, kedy tlačiť. Len nebolia. Mala som pri oboch pôrodoch epi, nedala by som sa na prirodzený pôrod, nemám masochisticke sklony.

alchemilkazltozelena
18. apr 2021

@vroni
@vroni 👏👏👏👍👍👍

katarina092
autor
18. apr 2021

@mell27 Ved to, neviete ci sa zvladnete pri jej aplikacii nehybat...co ak mi pride kontrakcia skor? Prvy porod som prezila bez epi, zachvilu ma caka druhy tak len zvazujem... pri prvom porode som mala pocit ze prestavky medzi kontrakciami som niekedy ani nemala...tak preto neviem zhodnoti jak na tom budem..

katarina092
autor
18. apr 2021

@jaga18 dakujem

katarina092
autor
18. apr 2021

@babovka2321 za to sa plati?

katarina092
autor
18. apr 2021

@jaga18 dakujem🙂

katarina092
autor
18. apr 2021

@vroni nepicha sa medzi stavce?

andreatytler
19. apr 2021

@vroni Jasne ze sa da ochrnut ale je to velmi zriedkave...
ak sa nahodne poskodi miecha epiduralnou ihlou
ak sa dostane infekcia do miechy z epiduralky
ak dojde k vnutornemu krvacaniu z epiduralky a krv bude tlacit na miechu

babovka2321
19. apr 2021

@katarina092 pokial viem, v statnych nemocniciach nie, v sukromnych ano, ja som platila za nu 160€.

bublinka1426
19. apr 2021

@katarina092 mna nenormalne bolela hlava asi 4 dni. ale nenormalne. ale mne dali konsku davku lebo ja rodila asi 13hod normalne a koniec cisarak takze mne ju dali duplovane...takze velmi silna bolest hlavy 3-4dni

michaella24
19. apr 2021

Ja som mala, ale časom mám z toho zmiešané pocity, v čom mi to malo pomôcť. Rodila som 20 hodín od prvej kontrakcie, prvú mi vpichli okolo desiatej, keď mi prvýkrát vygradovali kontrakcie do extrému. Pospala som si, znovu sa to rozbehlo, ešte aj zabudli, že mi nedali druhú dávku, takže som trpela ako kôň, áno pre mňa to boli šialené bolesti, vracala som z nich. A to som si myslela, že ja veľa znesiem a pôrodu som sa absolútne nebála. Dopichli mi druhýkrát dávku, nezabrala. Neskôr mi dopichli tretiu dávku, dali ma na oxytocín, pretože pôrod vôbec nepostupoval. Znova nechali kontrakcie vygradovať, že som vracala na sále, mala som už zvýšenú teplotu, nevládala som sa ani napiť. Kvôli tomu aj môj syn skončil na ďalší deň na JYSke. Dali mi ďalšiu dávku, keď už videli, že je zle. Porodila som nakoniec úplne vyčerpaná, vo veľkých bolestiach, s tým, že mi pomáhali tlačením na brucho. Poslednú dávku som dostala pred šitím, ale aj tak som ho celé cítila. Akurát zavinovanie som necítila.

Na druhý deň som sa nevedela postaviť, mala som problém s dýchaním, nikto nevedel prísť na to, že prečo, lebo výsledky boli okej a zrejme to bolo poklesom orgánov. Doma som si uvedomila, že ma bolia kríže, najskôr som to pripisovala pôrodu, no časom som zistila, že mňa bolí v mieste vpichu. Dokonca aj na dotyk, keď ma manžel masíroval, bolo mi to nepríjemné. Teraz som sedem mesiacov po a keď si tak uvedomím, asi to už tak necítim. Inak samotné zavedenie bolo v pohode, vedela som vydržať aj napriek kontrakciám, neboli ešte také silné.

vroni
19. apr 2021

@andreatytler, miecha sa epiduralkou poškodiť nedá. To je tak isto, ako keď niekto tvrdí, že mu testovaciu paličku pichli do mozgu. No, nepichli. Ostatne neviem, či je technicky možné, ale v EÚ sa od roku 1996 nevyskytol ani jeden prípad ochrnutia (staršie štatistiky som nenašla, nie ze skôr sa vyskytol)

zdenka226
19. apr 2021

@katarina092 Píšem len vlastnú skúsenosť. Epi som mala pri všetkých 3 deťoch a môžem povedať, že som si pôrody užila, bol to krásny zážitok...
Vďaka nej som bola oddýchnutá a mala silu pri pôrode.
Prvú som mala pri prvej dcére pred 11 rokmi a tiež sa našli tí, čo ma odhovárali. Bolo to však to najlepšie rozhodnutie 🙂 Deti sú v poriadku, ja tiež a aj nám pekne spinkali, keďže aj to som už niekde čítala ako negatívum.
Ak ešte budem niekedy rodiť a budem mať tú možnosť, opäť si ju určite dám 😉
Držím palce, nech vám to dobre dopadne 🙂

dollyzv
19. apr 2021

Bola somnou na izbe baba čo ochrnula od krku dole na 4hodiny..migrény také že pôrod bol oproti nim v pohode...chudiatko..zle jej ju pichli,ja som mala tiež a okrem citlivého miesta vpichu pár dní žiadne vedľajšie účinky