Práca na dohodu a ďalšia materská

kubuliatko
2. jan 2013

ahojte. prosim vas o radu. som zamestnana v jednej firme pracovala som tam 2 roky ale zamestnavatel mi pocas materskej dal najavo ze uz so mnou po skonceni materskej nepocita. tak som si nasla pracu na dohodu. Moj prijem z dohody je od 100 € - 150 €.Planujeme druhe dieta a teraz neviem ci sa mi oplati pracovat aj nadalej na dohodu pretoze neviem z akeho prijmu sa mi bude vypocitavat materska davka. Ci z dohody alebo zo zmluvy? Pocas celej materskej som vo firme kde mam zmluvu neodrobila ani hodinu. len tam mam zmluvu na dobu neurcitu. Dakujem za radu

zalka
2. jan 2013

No ak budeš mať dohodu s pravidelným príjmom, teda bude za teba odvádzané aj nemocenské poistenie. A splníš podmienku 270 dní poistenia aj z dohody , a otehotnieš počas RD, tak MD dostaneš aj zo zamestnania aj z dohody ... Zamestnávateľovi potom treba písomne dať vedieť ak budeš tehotná .

kubuliatko
autor
2. jan 2013

ano mam dohodu s pravidelnym prijmom. pracujem len 1 den v tyzdni. a co to znamena ze musim splnit 270 dni poistenia aj z dohody? musim mat odpracovanych 270 dni na dohodu? z tychto ekonomickych veci som magor

zalka
2. jan 2013

@kubuliatko áno ... 9 mesiacov .. takže ak máš zmluvu od 1.1.2013 tak najskôr Ti vznikne nárok na MD okolo 30.9.2013 ..

kubuliatko
autor
2. jan 2013

takze ak pracujem len 1 den v tyzdni na dohodu tak aj tak po 9 mesiacoch mam narok na matersku aj z dohody aj zo zmluvy???

zalka
2. jan 2013

@kubuliatko áno, malo by to tak byť , nakoľko na 1 deň v týždni môže byť aj pracovný pomer a pri PP sa nezrátavajú odpracované dni ...

kubuliatko
autor
2. jan 2013

strasne si ma potesila. V utorok mam podpisat dohodu na dalsi rok a nevedela som ci sa mi to oplati. strasne mavaju s mamickami co si chcu nieco zarobit. Este keby som si chcela vyjasnit nejake detaily poradia mi osobne na socialnej poistovni?

kubuliatko
autor
2. jan 2013

este raz dakujem za odpoved

zalka
2. jan 2013

@kubuliatko hm... na tvojom mieste by som nesúhlasila s dohodou, ale pýtala by som radšej pracovný pomer ... nakoľko s ohľadom na prácu mzdárky a zamestnávateľa je jednoduhší.

Ty budeš cca pracovať 4 dni v mesiaci .. a mzdárka ťa bude musieť nahlásiť , odhlásiť na ZP... 4x v mesiaci .. pri pracovnom pomere toto nehrozí. A navyše odvody za dohodára a zamestnanca na PP sú rovnaké ... takže pri tak malom úväzku by som radšej chcela PP ... aj ako zamestnanec aj ako zamestnávateľ.

mariaska
4. feb 2013

Dobrý deň Zalka, chcela by som sa opýtať, pracujem na dohodu od novembra 2012, zamestnavatel nás necháva na dohode-nevedno prečo, chcela by som otehotnieť a neviem či niečo dostanem ak zostanem na materskej.
Mám klasickú dohodu, ak by bolo treba niečo by som si aj priplácala aj ke´d viem že po novom by to mal zamestnávateľ..pytal si naše údaje o poisťovni, neviem či nemusí uhrádzáť nejakú sumu za nas.
Ďakujem za radu, lebo ja sa v tom moc nevyznám. Na dohode mám len hod. mzdu.

zalka
4. feb 2013

@mariaska no zisti si u zamestnávateľa či vás prihlásil na dohodu s pravidelným príjmom alebo s nepravidelným príjmom ... to ti povie len zamestnávateľ. A podľa toho Ti budem vedieť poradiť viac ...
A zo zákona sa platia odvody za dohodárov od 1.1.13 len hovorím otázka znie akú máš teraz dohodu, a podľa toho budem Ti vedieť poradiť.

mariaska
4. feb 2013

ĎAKUJEM MOC Zalka, začínam mať v tom jasno, problém je v tom, že ja svojho šéfa vidím raz za mesiac ani to nie nakoľko chodí do našej prevádzky minimálne...je ešte možné inak si to zistiť napr. opýtaním sa na úrade?
Dohodu mám o pracovnej činnosti, mám tam uvedenú hod.odmenu a zo zákona že môžem odpracovať 40hod. týždenne.
Klasická Dohoda o pracovnej činnosti.

zalka
4. feb 2013

@mariaska ak vidíš málo šéfa, čo tak mzdárka ... alebo niekto kto robí výplaty ... poväčšine oni nahlasujú alebo personalisti na úradoch nových zamestnancoch ... skús sa ich opýtať.

danadany
4. feb 2013

@zalka prečo ak bude na dohodu by ju mala mzdárka 4 x do mesiaca prihlásiť a odhlásiť?

zalka
4. feb 2013

@danadany no to odhlasovanie a prihlasovanie sa týka ZP .. a usmernenia čo vydala VšZP, ako majú mzdárky robiť.

danadany
5. feb 2013

@zalka pýtam sa preto že robím účtovníctvo ale o tomto som nepočula nič 😒

danadany
5. feb 2013

@zalka ak má dohodu o pracovnej činnosti a nevieš presne ktoré dni bude pracovať na dohodu tak ho nebudeš prihlasovať a odhlasovať 😉

zalka
5. feb 2013

@danadany odporučím ťa na stránku www.porada.sk tam sa dozvieš veľa vecí ...
a ak má dohodu o pracovnej činnosti tak to môže robiť 10 h týždenne .. ak by aj robil PO-PI .. po 2 h denne .. ak ho odhlasuješ na SO-NE , lebo vtedy nepracuje ...
tu sa to rieši na tej porade http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracov... študuj. 😀

danadany
5. feb 2013

@zalka poznám tú stránku neboj nič, zase jedna kravina čo vymysleli bože môj ☹ kukni čo píšu na stránke VSZP

Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
podľa mňa teda nemusíš furt prihlasovať a odhlasovať

zalka
5. feb 2013

@danadany musíš odhlásiť za dni kedy nepracoval, ak sa píše že stačí na konci mesiaca tak stačí, aj tak musíš do odhlášky dať dátumy všetky.

danadany
5. feb 2013

@zalka ale stačí jedna, teda dúfam

ema21
11. feb 2013

aj naša účtovníčka to rieši takto, a zatiaľ žiadny problém s tým nebol, ale poraďte prosím aj mne, mne ponúka ten istý zamestnávateľ u ktorého mám zmluvu na neurčito s 50 percentným úvazkom aj prácu na dohodu o pracovnej činnosti, tiež sa mi bude počíta prípadná ďalšia materská aj zo zmluvy aj z dohody? /ešte musím podotknúť, že počas rodičovskej, ktorá mi teraz ďalej pokračuje, za obdobie od marca do decembra 2013 som pracovala na ten polovičný úvazok, pred nástupom na materskú som mala plný úvazok/, dúfam, že sa v tom niekto vyznáte a poradíte mi ☹

zalka
11. feb 2013

@ema21 už si tehotná? a áno ak splníš z každého poistenia podmienku 270 dní tak sa Ti bude rátať MD z oboch poistení .
Akurát ten polovičný úväzok Ti asi pokašle MD.

ema21
12. feb 2013

nie ešte zatiaľ nie som tehotná, a tých 270 dní sa mi neviem ako bude počítať, keď budem robiť cca tri dni po štyri hodinky týždenne, inak samozrejme ďakujem za odpoveď, práve keby som bola vedela, že môžem mať dohodu aj zmluvu, tak som nemusela ísť na ten polovičný úväzok, ale ako to býva, človek zistí čo mal robiť, až keď je neskoro....

zalka
12. feb 2013

@ema21 rátajú sa kalendárne dni ... takže aj z dohody splníš podmienku, ak bude trvať cca 9 mesiacov dohoda.

jamar
17. feb 2013

@zalka ahoj, vidim ze sa vyznas a chcela by som si nieco overit. 22.2.2013 mi konci RD a so zamestnavatelom som sa dohodla, ze od 1.3. mam vypoved. Chcem sa ist nahlasit na UP a popri tom mam moznost robit u znameho vo firme na dohodu s pravidelnym prijmom ale len v tej vyske tusim okolo 130 eur mesacne, aby som mohla byt evidovana aj na UP aj pracovat na dohodu. Momentalne mi takato situacia vyhovuje, pretoze moja dcera byva casto chora takze si viem prisposobit cas aby som s nou bola doma. Kedze budem pracovat na pravidelny mesacny prijem, bude za mna odvadzane nemocenske poistenie a budem dostavat aj podporu z UP, vsak?
A druha vec, planujeme druhe babatko, a zaujimalo by ma, keby ma nakoniec zamestnavatel co u neho budem na dohodu zamestnal na TPP z coho sa mi rada materska? Z dohody alebo iba z toho TPP keby som nahodou bola na inej pozicii ako na dohode? Dakujem.

zalka
17. feb 2013

@jamar ak chceš mať maximálnu podporu tak radšej ukonči PP 23.2. 2013 v ten den čerpaj dovolenku a zvyšok si daj preplatiť.
A zarobiť sa môže 143,40 eur v hrubom na dohodu.
Ak pôjde o pravidelný príjem tak áno bude v tom nemocenské poistenie. A ak by si otehotnela , tak by sa MD rátala možno z dohody, možno z TPP ktohovie ako by si to poriešila potom.

ritta2
28. júl 2014

ahoj, chcela by som ťa poprosiť, ak mi vieš poradiť či budem spĺňať 270dní a či mi vlastne vyrátajú materkú z posledného platu. Momentálne som asi v tretiom týždni podľa mojich výpočtov a pracujem v rakúsku. Zmluva mi končí 18.októbra. predtým som pracovala 13mesiacov na dohodu, to som na ňu išla rovno z rodičovského. Bude sa mi rátať dohoda do odpracovaných dní?, alebo prípadne aj rodičovský príspevok? ďakujem za odpoveď

sydney07
4. apr 2016

@zalka ahoj, prosím,vedela by si mi poradiť ako je to momentálne s dohodou a materskou ? som na RD,pracovny pomer mi stále trvá, pracujem popri RD na dohodu. V pripade dalsieho tehotenstva sa mi ráta materské z čoho ? ďakujem

zalka
4. apr 2016

@sydney07 zo zamestnania a aj z dohody ak z dohody budeš mať 270 dní poistenia ... a máš z nej platené nemocenské poistenie

sydney07
4. apr 2016

@zalka super,veľmi pekne ti ďakujem za pomoc <3