Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

annaannies
1. máj 2024

Ahojte
Chcela by som sa spýtať kedy je potrebne oznamit zamestnavatelovi tehotenstvo ?
Som v 7tt.tehotensku knizku uz mam od gynekologa Pracujem na zmeny denna a poobedna 8 hodin no je to premna uz dost vycerpavajuce
Nechcem sa samozrejme stazovat lebo tehotenstvo nieje choroba ale v tomto pripade musim uz mysliet aj na dieta nielen na seba
Viem ze zamestnavatel mi nemoze dat vypoved ale co ak mi po oznameni da podpisat dohodu o ukonceni prace kedze som pocula ze aj take sa stalo

matullienka
1. máj 2024

@annaannies tak ju netreba podpisovať, nikde nie je napísané, že musíš podpísať všetko čo ti strčí zamestnávateľ pod nos

januska12323
1. máj 2024

Keď niečo podpisuješ znamená to, že s tým súhlasíš. Keď nesúhlasíš nepodpisuješ.

matullienka
1. máj 2024

@annaannies inak počítajú s tým pokiaľ mu to ty oficiálne neoznamiš, tak aj výpoveď môžeš dostať. Kým neoznamiš nevzťahuje sa na teba žiadna ochrana.

annaannies
autor
1. máj 2024

Čiže je asi vyhodnejšie oznamit in tehotenstvo a pracovat dalej ako ist na pn???

matullienka
1. máj 2024

@annaannies máš diagnózu ísť na PN? Lebo samotné tehotenstvo nie je dôvod na PN

annaannies
autor
1. máj 2024

@matullienka zatial sme o tom s gynekologom nehovorili povedal len tolko ze ked chcem tak ma vypise kedze by som ako tehotna nemala robit poobedne ani vikendy pretoze bud chodim alebo stojim cely den na nohach a pravdu povediac som aj dost unavena nevladzem v praci ani chodit ani stáť dlho
Aj kolegyne mi odporucili ze nech neblaznim nech sa dam vypisat lenze potom budem len zavreta doma to tiez nieje riesenie si myslim

matullienka
1. máj 2024

@annaannies zamestnávateľ je povinný ťa preradiť na vhodnú prácu keď mu oznamiš tehotenstvo
https://www.akmv.sk/tehotna-zamestnankyna-a-jej...

kiki68
1. máj 2024

Urcite co najskor ofiko oznamit tehu, musi to podpisat, ze berie na vedomie tento fakt. Potom musia najst vhodnu pracu pre tehotne, nesmies robit nadcasy a nocne, musis mat castejsie pauzy podla potreby

dagas
1. máj 2024

@annaannies ja som bola 4 mesiace pn.najskôr mi to vyhovovalo keďže mi bývalo hrozne zle ale potom som sa sama ťahala do roboty lebo keď som už bola ok,bolo to hrozné sedieť doma a byť obmedzená vychádzkami.Ak ti je zle daj sa vypísať možno za mesiac ti bude lepšie a možeš sa vrátiť..len neviem prečo by si nemala ako tehotná robiť poobedné a víkendy? Aký je rozdiel či je pondelok alebo sobota? Mne práveže viac vyhovovali poobedné lebo v noci som nemohla spávať tak ma zabíjalo vstávať o 5. A fungovať. Ale veď naozaj ak sa na to necítiš zostaň doma a nerieš baby čo hovoria že tehotenstvo nieje choroba

simonkare
1. máj 2024

Ahoj, ja som to pred pár týždňami tiež riešila. Ja som ale žiadala zamestnávateľa o preradenie na inú prácu, keďže tá moja bola riziková pre tehotné. Môj doktor mi povedal, že je to možné aj keď pozícia nieje vyslovene riziková, ale pracuje sa na smeny, dlhšie ako 8h, keď je to fyzicky náročná práca atď. Možno by si to mohla prebrať so svojim lekárom, ak v práci 8h stojíš, dvíhaš ťažke veci atď. mohol by ti potvrdiť tú žiadosť o preradenie, a zamestnávateľ je povinný ťa preradiť, poprípade ak pre teba nemá vhodnú prácu ostaneš doma s tým, že mzdu budeš dostávať. Ak ťa preradí a zníži sa ti tým mzda, treba podať žiadosť o vyrovnávaciu dávku do SP a más nárok na doplatenie časti mzdy. Mne síce mzda ostala ale prišla som o všetky príplatky, pred pár dňami mi prišli prvé peniažky zo sociálnej. Pre mňa je to napríklad lepšie riešenie ako PN, aj finančne a aj psychicky by som nedávala byť toľko mesiacov len doma, alebo stresovať, či príde kontrola. 😉

annaannies
autor
2. máj 2024

@simonkare a stači sa preukazat tehotenskou knizkou alebo si mam vypytat od lekara aj nejake potvrdenie o tehotenstve??