Môžu ma vyhodiť zo zamestnania?

dollyzv
6. mar 2015

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Plánujeme bábo, obidvaja máme prácu (priateľ na neurčito) ja na určito do júla 2016 ako zástup za jednu mamičku na materskej. Zaujímalo by ma či ma môžu vyhodiť keď zamestnávateľovi oznámim ,že som tehotná. Čítala som, že zamestnávateľ nemôže vyhodiť tehotnú( ak mám správne info, ak nie vyveďte ma prosím z omylu :D ) tak chcem vedeť či by sa to týkalo aj mňa, keďže som len ako zástup. Keby sa podarilo ako plánujeme tak by som odišla na materskú cca 2-3 mesiace pred tým ako mi končí zmluva (čo by mi nevadilo). Máte s tým niektorá skúsenosti alebo nejaké info? 🙂 Díky vopred 🙂

evelynm
6. mar 2015

preco by ta mal vyhodit? vsak sa akurát prestriedas s tou mamickou, ktora je prave na materskej.

hanka_april
6. mar 2015

Zmluva ti skonci uplynutim terminu.nezalezi na stave....nemoze prepustit tehotnu ale teba nejde prepistat,PP na dobu urcitu konci uplynutim lehoty.tak to uednoducho je...

dollyzv
autor
6. mar 2015

No u nás to už spravili ,že jedna kolegynka bola tiež ako zástup za mamičku na rodičovskej a prepustili ju s tým že mamička z rodičovskej sa vracia skôr, pričom nenastúpila vôbec a ešte dobrý rok ani nenastúpi a miesto je volné (asi nemali na výplaty 😅 ) . Čiže porušil zmluvu zamestnávateľ. Ale to je už o inom 🙂 Mňa skôr zaujíma či by som bola nejak "chránená " zo zákona že by ma prepustiť nemohli. Aj teraz u nás prepúšťajú tak len tak tŕpnem či sa vôbec snažiť o mimi ak by ma mali na ďalší mesiac prepustiť tiež. ☹

perimbaba
6. mar 2015

Môžu ťa vyhodiť a aj to urobia - presne tak isto mne končila doba určitá a spravili to akurát som stihla už byť na materskej tie 2-3 týždne pred porodom a všetky papiere do poisťovni poslal ešte zamestnávateľ.

zuj
6. mar 2015

Nerozumiem presne tvojej otazke, ale pokial ti zamestnavatel neda zmluvu na dobu neurcitu tvoja sucasna zmluva skonci uplynutim jej platnosti.

dollyzv
autor
6. mar 2015

Napísala som vyššie že s prepáčením osier*ju zamestnancov tým, že pôvodný zamestnanec ktorého zastupovali sa vracia a tým pádom má výpoveď a pôvodný zamestnanec nenastúpi ešte ďalší rok, čiže oklamali zastupujúceho = bezdôvodné ukončenie prac. pomeru a miesto voľné ešte minimánle rok.
@zuj

dollyzv
autor
6. mar 2015

@perimbaba to by mi kľudne vyhovovalo pokiaľ by to neurobili hneď ako im to oznámim 🙂 :D preto sa pýtam či tehotnú môžu vyhodiť ( a teraz je jedno či doba určitá alebo nie)

hanka_april
6. mar 2015

@dollyzv no tak mas tam napisane ze si na zastupovanie alebo na dobu urcitu do toho a toho datumu?

dollyzv
autor
6. mar 2015

Mám napisane ze som zastup XY-psilonovej najneskor do jula 2016
@hanka_april

perimbaba
6. mar 2015

ale keď je doba určitá tak je určitá v tedy sa nevsťahuje žiadna ochrana prepustiť nemôžu len ked je doba neurčitá - šak nebudú za teba odvádzať odvody 3 roky ked nemusia . Keď tam chceš robiť počkaj nech ti dajú dobu neurčitú a potom chod na MD

dollyzv
autor
6. mar 2015

@perimbaba po materskej som si chcela najst inu pracu cize prepustenie by mi nevadilo. len nechcem aby ma prepustili pocas toho ako budem tehotna( to by som si na tu dobu tazko nasla nejaku pracu kym by som nastupila na matersku) a vravim oni zavadzaju zastupujich s tym ze ten za koho zastupuju sa ma vratit, a zastupujuceho vyhodia a nikto sa nevrati....je to svinstvo

perimbaba
6. mar 2015

@dollyzv tak im to neoznamuj - ja som najskor nič nepovedala a predlžili mi zmluvu o ďalšie mesiace potom som marodila a tiež som nič nehovorila ale aj tak videli od kade mám marodku a potom som doniesla papiere že idem na materskú a asi o 5 dní mi končila doba určitá

dollyzv
autor
6. mar 2015

lenze ja pracujem s ludmi, na vysetrenia tiez budem musiet chodit, a navyse pracujem aj s mamou cize by sa to urcite dozvedeli :D a predpokladam ze brucho mi tiez bude rast :D neviem no..bud to len risknut, alebo potom plakat ked ma vyhodia :D ak nevyhodia skor ako sa podari, len som spominala ze prepustaju dost teraz 😅 s mimi nemozem tiez dlho cakat kvoli zdravot. problemom.

perimbaba
6. mar 2015

@dollyzv tak to je jasné že budeš chodiť ale zo začiatku sa to skryť dá , ale aj to nevieš aké budeš mať tehotenstvo ja som napríklad grcala tak že sa pracovať nedalo ,proste som išla na marodku. Nejako som to vydržala do toho prvého predlženia zmluvy. A potom som aj tak vedela že ma prepustia a vyšlo to tak že potom som nastúpila na materskú.

dollyzv
autor
6. mar 2015

mne uz tri krat predlzovali zmluvu...dva krat za jednu pani na PNke a teraz za tuto mamicku co je na materskej..aj to neviem ci je celkom v poriadku zo zakona 😅 a to len od jula minuleho roka :D sa mi vidi ze sa moze len dva krat...ale zastup a PNka su asi vynimky.

perimbaba
6. mar 2015

@dollyzv veď keď teraz zostaneš tehotná tak ti to krásne víde a zo začiatku mlč o tom veď do 15teho týždňa sa môže stať hocičo napr potrat - a ked už budeš mať knižku a nebudeš mať tehotenské problémi tak pokial sa ti bude dať nehovor tam nikomu nič aj ja som robila s luďmi , alebo sa pri konci daj vypísať na marodku a potom pojdeš na materskú a máš to vybavené. Len neviem či zostaneš hned tehotná s tým som ja problém nemala ale som aj viac krát potratila na začiatku - tak preto mysli na všetko.

dollyzv
autor
6. mar 2015

@perimbaba sak jasne, nemusi sa podarit hned s tym pocitam, to len tak...keby nahodou, akoze ja mam odlozene peniaze, ale to mam skor pre miminko a ako prilepsenie k materskej a nie ako podporu v nezamestnanosti :/ ale asi to tak spravim....ma zaujimalo ze praveze kebyze im to oznamim co najskor ci by to nebolo lepsie lebo by ma vyhodit nemohli...

perimbaba
6. mar 2015

@dollyzv fuuu to nehovor to si len pokazíš ty sa budeš tešiť že si tehu ale pre nich je to iné v práci sme len kusy a hlavne vydrž až pokial nebudeš mať knižku - lebo by sa mohlo stať že to povieš a tehotenstvo nebude úspešné a to by bola škoda.

dollyzv
autor
6. mar 2015

@perimbaba cize nie je pravda ze tehotnu vyhodit nemozu? 😅

perimbaba
6. mar 2015

Keď je doba neurčitá v tedy nemôžu zo zákona ale ked je určitá tak sa skončí alebo predlži to záleží od zamestnávatela

kimina7
6. mar 2015

Tehotnu vyhodit nemozu, aspon som o tom este nepocula. Rodila som dvakrat, raz neurcitou dobou raz urcitou, a nevyhodil ma nik...Akurat s urcitou, ti zmluva skonci k tomu datumu, co je na papieri...

perimbaba
6. mar 2015

@kimina7 áno je to tak

katkasofka
6. mar 2015

Urcite ta vyhodit mozu ty keď si na dobu urcitu na teba sa ta ochrana tehotnych zien nestahuje viem to zaručené od nasej personalistky v praci

dollyzv
autor
6. mar 2015

Aha no dobre ďakujem žienky....uvidím čo vyhútam :D

kimina7
6. mar 2015

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Precitaj, mna nevyhodili, sice to bolo r.2008. Oznam to zamestnavatelovi na papieri od lekara....napriek predoslemu komentu, si nemyslim, ze tehotnu mozu vyhodit...

bajana
7. mar 2015

@kimina7 tehotnej môže skončiť pracovná zmluva na dobu určitú alebo sa môže vrátiť z RD pôvodná zamestnankyňa...keďže zakladateľka má zmluvu na dobu určitú špecificky Max. do júla 2016, môžu ju kedykoľvek"vyhodiť" s tým, že sa vracia pani z RD...zamestnávateľ predsa nemusí na 1 miesto platiť 2 ľudí len preto, že je jedna tehotná

libka1
7. mar 2015

ak sa vrati zamestnankyna skor tak ti zmluva skonci skor, ak sa nevrati skor, tak ti skonci v 7.2016. to ze si tehotna na to ziaden vplyv nema.

luliu
7. mar 2015

@kimina7 ak sa ta zamestnankyna vrati skor tak tym dnom ti konci prac. pomer - nezalezi na tom ci si tehotna. Ak oni takto klamu tak to ze si tehotna na to nema vplyv. Mas zmluvu na zastup, prip. do jula 2016 - v den jej navratu sa ti zmluva konci

majusqa77
7. mar 2015

Teba nevyhodia. Tebe skonci zmluva

lavinis
7. mar 2015

Podla mna pokial ti zmluvu nepredlzia, skonci, ked ti uplynie doba urcita. Je jedno Ci si tehu alebo nie.