Zavádzanie tuhej stravy po kašovitých príkrmoch

kamanima
19. jan 2015

V akom veku ste začali podávať deťom tuhú stravu? Moje dieťa má 10. m., žiadne zuby a rada by som už prešla na niečo tuhšie ako kašičky. Problém je, že keď mu dám hranolček jablka, ďasnami ho odhryzne, ale len prevaľuje v ústach, dusí sa ním, nevie ho spracovať. Podobne rohlík, len pooblyzuje, uvarenú mrkvu detto a tak. Ako a čím začať, aby si zvyklo na tuhšiu stravu? Opakujem, nemá zuby. Ďakujem

lucy125
19. jan 2015

Ahoj,ja som tuhu stravu podavala od 8-9mes. moj sice mal v tom čase 6zubov,ale podla mna nie je problem v zuboch,kedže dasna ma dost tvrde ale v spracovani a prehltani stravy.Skušala by som mu prikrmy iba pučit vidličkou a nie mixovat o hladka,rohlik a chlebik po kuskoch davat do pusky,on sam na to pride ,ako si to ma posunut dalej,len treba trenovat postupne.

cenculinka
19. jan 2015

@kamanima nerob mu kasicky ale skus jedlo iba pucit vidličkou. ..aby tam aj mala hrudka sem tam bola...inak si nezvykne.kym nema zuby, kasli na kusky jablka, nastruhaj mu ho najemno na strúhadle. ..zvykne si, neboj, len to chce cas...doteraz mu to slo dolu krkom same, len prehltal a zrazu namaha? Bude sa parkrat "dusit" ale nauci sa.len nic tvrde mu nedavaj, lebo naozaj sa moze zadusit 😉 skus mozno nieco chutné, co sa rychlo rozpusti, sunarka napr.ma take keksiky, velmi rychlo sa v puse rozpustia, ale predsalen to uz nie je kasovita strava

ivkadracova
19. jan 2015

chvilu sa bude aj dusit a potom sa nauci.. u nas mala jablcko v ustach uz 5m, a normalne s nami je vsetko a uz nemixujeme nic cca od 7mes. je to len o civku, davaj najprv menej, a stale viac a nauci sa... aj na pecen s ryzou na cibulke, cokolvek, teraz ma 8m, zuby ma len dva spodne, dam jej na tanierik nakrajane jablcko a "schrume" kolko chce, uz nestruham

ivkadracova
19. jan 2015

.. to pucenie vidlickou je jeden super napad, a potom este ma napadlo, ze jej mozes dat 4 piskoty na stol, ze co s tym spravi, piskoty su jemne sa rozpustia lahsie ako napr. chlieb, a tym sa nauci posuvat si jedlo do hrdla. my sme davali v 5m cmulat korku, sem tam jej zaskocilo, ale podla mna prave preto potom neskor nebol problem (bordel na zemi a 40% stratu neberiem ako negativum)

mirkava
19. jan 2015

@kamanima aj my mame 10 mesiacov. Mame 8 zubkov a idu nam 3 stolicky no a tiez mi nechce papat popucene, musim mu vstko mixovat. Takze v zubkoch to nie je ale musim mu uz pomaly davat aj len popucenu stravu nech si zvykne 😉

ester79
20. jan 2015

Ja by som skúsila dať mu niečo, čo sa rozpustí v ústach, aby mal šancu chvíľu si to poprevaľovať a ak sa mu nepodarí rozhrýzť, nech sa s tým nezačne dusiť. Napadajú mi kukuričné chrumky, alebo nejaké iné zdravé maškrty. Sleduj však jeho reakcie a ak mu viac vyhovujú kaše, tak mu proste dávaj kaše. Môj syn začal tiež s tuhšou stravou až tak po roku, dovtedy muselo byť všetko minimálne vidličkou popučené.

anula106
20. jan 2015

Mojmu vysiel prvy zub v 14 mesiacoch! Ale dovtedy sa nejak naucil aj chlebik odhryznut s dasienkami a tak. Kusky jablka nezje ani teraz co ma 15 mesiacov a treti zub vychadza. Ked nastruham je to ok. Neboj,ono sa nauci.nebude predsa do konca zivota na kasickach 😉😉😉

maminecka2
7. feb 2015

Ahojte Maminy, poradíte mi? Môj synček bude mať rok, doteraz sme dávali mixované kašičky, samostatne pre neho pripravované, klasika. Teraz by som chcela už dávať "naše" jedlo, len neviem ako začať lebo ešte nevie dobre prehĺtať väčšie kúsky, tak neviem či mu to mám mixovať alebo ako. Lebo by som ho nerada "rozmaznala", musí si zvykať na tuhú stravu. A ešte by ma zaujímalo ako potom riešite mäsko, lebo by som mu ho naďalej rada dávala takmer denne ako doteraz. Mám mu ho do polievky pridávať mixované?Lebo sa bojím, že len popučené by ho asi dusilo. Inak má len 4 zúbky - jednotky dole a dvojky hore (taký malý upírček😄), aj to ešte len maličké. Ďakujem za každú radu