Ovocie a zelenina. Žijete zdravo?

ladyaki
2. jan 2018

Ahojte žienky, ako to prosím funguje u Vás doma čo sa týka stravovania? my spolu s priateľom žijeme zatiaľ polroka v jednej domácnosti pomerne to klape len máme cepkom spory o stravovaní, som všežravec ale nebránim sa občas ani vegetariánskym či vegánskym pokrmom, rada by dom jefla "ľahšie" a Nový tok mi na to prišiel ako fajn miľník... zaradiť ešte viac ovocia a zeleniny, Vaši muži jedia "zdravo"? je vôbec potrebné jesť ovko, zelenibku, rôzne semienka a tak? fnes som si vypočula, že žijem v mylnývh predstavách o neustále čistom byte kde ľudia jedia len ovocie a zeleninu 🙄🙄🙄 (aby ste k tomu rozumeli správne, k mäsu a zemiakom alebo cestovinám vždy prihodím napr. rukoku, špenát, paradajky, k raňajkám jem chia a jablko, mandarinku...žiadny extrém) ako to máte Vy? jedia "zdravo" aj dospeláci alebo len deti?

lilyianka
2. jan 2018

@ladyaki my jeme normalne...vsetko...vari sa klasika, aj maso, aj vyvar, polievky, aj bezmasite jedla, aj zapekana zelenina, ryby...
Samozrejme ovocie mame bud zo zahrady alebo teraz v zime kupovane...ale vzdy mame...my radi jeme aj vlocky, muz do jogurtu a ja do mlieka....ja jem aj chia semiacka, pridavam aj kokosovy olej...dam si aj spaldovu kasu...
Peciem len zo spaldovej muky, z bielej mi je hrozne tazko....samozrejme su obdobia ked ma prepadne " chtic" a kupim ktsnute kolace v obchode...len mi je z nich potom zle

lindusss2016
2. jan 2018

@ladyaki
U nas je kazdy tak, ako mu chuti. Ved obedy varis spolocne a za si tam ty prihodis rukolu, no tak jemu nedas a hotovo. A v ostatnych jedlach problem nevidim, ved nech si on je, co chce. Ved nemusite zobkat z jedneho taniera. Nevidim v tom ziadny problem. Ked sam nechce, nemozes ho snad nutit

beky1813
2. jan 2018

V zime jedavame zeleninu a ovocie pomenej, v lete mame zeleninu na ranajky aj na veceru a aj obedy varim lahsie. A moj muz zje vsetko, co mu nalozim, samozrejme v primeranom mnozstve, aby nehladoval.

lilyianka
2. jan 2018

@ladyaki este som chcela dodat...ja som hrozne zboznovala sladke...cokolady, napolitanky, bonboniery, zakusky....a rada som sladila aj caj a hodne

Teraz uz caj nesladim, pre chut si do neho dam citron, muz si sem tam da med....sladke uz nejem...iba horku cokoladu 70% a vyssie

Ak vianocne pecenie je u nas zo spald.muky...ale robila som napr aj suhajdy zo salka..na mna je to vsak velmi sladke a nejem to..vzdt odnesiem nasim a nieco zje muz....

Sladene napoje, malinovky, coca coly, fanty, to u nas nehrozi...sem tam kupim dzus, ale to bud na sviatky alebo ked ma prist navsteva, lebo to nepijeme...my len vodu, ja nesladeny caj..aaa ano mame aj chipsy a pid....ale to si da muz, alebo navsteva.mna to nenapadne otvorit ako je rok dlhy

lindusss2016
2. jan 2018

@beky1813
To mas teda poslusneho muza 😀 moj cele leto o zeleninu nezakopol, okrem leca, to jedine zjedol. Teraz sa nevie dojest ovocia...
Ale my s malou v lete to iste, zelenina nonstop. Spolu sme jedli aj kilo paradajok denne 😂

beky1813
2. jan 2018

@lindusss2016 zvyknuty z domu, co sa nalozi, sa zje, alebo bude hladny 😂😂😂

ladyaki
autor
2. jan 2018

@lilyianka veď ani ja nerobím len zeleninove a ovocne šaláty len proste rada ku klasickemu navarenemu pridám dve rozpolené cherry paradajky, uhorku, alebo nejaký salátik, u nás sú vločky tabu, jem ich len ja rovnako ako chia... a presne ako píšeš z bielej múky mi je ťažko, alebo ma šialene páli záha, často som nafúknutá tak by som to ešte viac chcela odľahčiť len keď sme dvaja bola by som rada keby sme sa stravovali podobne, len to nejako neviem presadiť, vraj žijeme zdravo keď nejeme vyprážané 😁🙄

lindusss2016
2. jan 2018

@ladyaki
No vidis a podla nasich susedov my zijeme chudobne, ked nejeme vyprazane 😂

ladyaki
autor
2. jan 2018

@lindusss2016 hahaha to vážne?

vondolina
2. jan 2018

u nás je to tak, že čo jem ja, je aj on, čo je navarené to zje, čo mu dám to zje, nefrfle, zo začiatku áno, ale teraz radšej frfle na iné veci a nie na jedlo 😀

prevenar
2. jan 2018

@ladyaki my sme vegani, takze jeme len ovocie a zeleninu 😉

lilyianka
2. jan 2018

@ladyaki my sme tiez len dvaja a osobn3 tiez nevyprazam..sem tam 3x do roka rezne, na vianoce vyprazany kapor....na to ze sme len 2 sme mali na vianoce 2 druhy zemiakoveho salatu...moj s majonezou a ja so smotanou

Muz zboznuje zeleninu cize nie je problem ked mu ju dam na tanier...v lete na ranajky k chlebu len to...takisto zboznuje salaty zeleninove, on zje proste vsetko. Sam vyzaduje k jedlu ak nie je salat tak nejaku uhorku, paradajku..

ladyaki
autor
2. jan 2018

@prevenar jeej super, máš nejaké tipy na super jedlo čo by mi normalne nenapadlo urobiť? co je také čo všetkým odporúčas nevh si urobia?

ladyaki
autor
2. jan 2018

@lilyianka ja mám práve problém, ze môj proti tomu úplne bojuje 🙄 😀

lindusss2016
2. jan 2018

@lindusss2016
No tak sa mi to dostalo do usi. Ale ked niekto klepka bravcove rezne aspon raz tyzdenne, asi nevie celkom pochopit, preco to mi nerobime 😂 takze jediny dovod je asi taky, ze nemame na maso 😂 lebo ved logicky podla susedy, keby sme mali na maso peniaze, tak by sme tie rezne prazili 😂
No nie kazdy vie pochopit, ze zivot bez reznov si mozes vybrat aj dobrovolne...

lindusss2016
2. jan 2018

@ladyaki
Nechaj muza, nech si je co.chce. moj tiez bol spociatku len masozravec, ale postupne sa aklimatizoval v mojej kuchyni 😀 ja navarim aj maso, ale urcite nie kazdy den. A odmietam kupovst salamy, sunky a pod, takze najskor si ich dokupoval sam a teraz si uz zvykol, ze toto proste v chladnicke nemame. Ste spolu kratko, este ma v sebe masozravecke pudy 😂 nechaj to prirodzene plynut, on sa ti casom prisposobi, lebo pochybujem, ze by kvoli tomu zacala varit. U nas to takto islo pomalicky, stale to nie je ono, niekedy sa aj rozculuje, ze tie rezne nemame 😂 ale smola, vyprazam len na vianoce. Tak sa aspon viac tesi.

ladyaki
autor
2. jan 2018

@lindusss2016 hahhaha to si ma pobavila, ale to im nenapadne, že dajne tomu losos, morčacie, tuniak alebo koooopa zeleniny je snáď ešte drahšia než rezne 😁😁

lindusss2016
2. jan 2018

@ladyaki
Tak ja nvm, mozno si myslia, ze ked neklepkam, tak len na chlebe sme... lebo u nich ozaj nie je tyzden, co by aspon raz rezne neklepala, nas pes na to strasne steka, tak viem 😂

lindusss2016
2. jan 2018

* oprava: preco to my nerobime...
Nonstop mi to telefon prepisuje 🤐

ladyaki
autor
2. jan 2018

@lindusss2016 budem mu to nenápadne podsúvať teda, zotrvám v tom, ze mu k ranajkám tak ako sebe dám na tanierik trochu grepu, k večeri rukolu a snáď sa časom prispôsobí 😀 na tmavé pečivo si už celkom zvykol, snáď pôjde aj toto

prevenar
2. jan 2018

@ladyaki receptov su vyslovene, ze stovky 😀 odporucam ti ist na youtube a najst si par kanalov o veganskom vareni , su tam tisice videi.

urcite chod cestou varenia doma zo zakladnych potravin a nekupuj veganske polotovary. ryza , zemiaky, strukoviny ...ovocie, listova a ina zelenina , tofu rozne semena ako cicer, pohanka a pod su zakladom. 🙂

juliciz
2. jan 2018

Ahojte, 8.1. - pondelok mám naplánované uverejniť na svojom blogu www.juliacizova.sk článok prečo je nevyhnutné jesť zeleninu, ovocie, prípadne iné rastliny 🙂. Dúfam, že zodpovie vaše otázky, a tiež dúfam, že tam budú ozaj zaujímavé informácie.

ladyaki
autor
2. jan 2018

@juliciz super, dúfam že nezabudnem 😀

eliska13
2. jan 2018

@ladyaki nie muz neje zdravo.Ale je hrdina, lebo bol na špeciálnych vyšetreniach a má napriek nadváhe super cholesterol a všetky výsledky
Ale zase čo je zdravo nezdravo?Nejeme pastety, salámy, slaninu, parky...vyprážane raz za mesiac karfiol či rezeň kurací.
Obedy má v robote klasické menucka a večer málokedy chce čo navarim, tak si dá čo nájde.Vacsinou rožok, šunka, Pribinak s vianočkouu🙂)po tých rokoch spolu som rezignovala.Ja so synom jeme veľa polievok, k jedlu salat uhorkovy, mrkvový, cviklu....ovocia veľa
Ja to mám tak, že raz za týždeň nech je ryba, niečo strukovinove väčšinou do polievky, prívarky nevaríme
Jedno jedlo cestovinove granadír, a zbytok mäso.Hovadzie, ak pečené mäso nie tučné....
Používam olivový olej, ale také,že si spravím mozarella s rajcinou, či tuniak a ľadový šalát zeleninu také jem iba ja.
Keď budeš mať dieťa rezignujes teraz sa snažíš zlepšiť stravovanie muža🙂)
Pohánku, chia či otruby, tofu nejeme.
Pre niekoho je zdravé aj zeleninové rizoto.

eliska13
2. jan 2018

@ladyaki keď chces teda ten špenát rukolu k jedlu, tak by bolo dobré ich pokvapkať olejom tekvicovým, ľanovým, sezamovym...
Oriešky jeme často aj, keď sú drahé
Chipsy a takéto veci možno raz za mesiac skor v lete pocas grilovaciek
Alkohol, pivo nepijeme...

ladyaki
autor
2. jan 2018

@eliska13 tiež sa obávam, že čadom v budúcnosti rrzignujem, tak som to chcela zaviesť už teraz ako samozrejmosť, nech sa k tomu potom nemusíme nasilu nútiť...
kvôli čomu sa odporúča ich pokvapkať olejom? lepšie sa vstrebajú živiny z nich do organizmu?

eliska13
2. jan 2018

@ladyaki vraj áno a tekvicový olej má super chuť už mi šalát bez neho nechuti
Ľanový a sezamovy nie sú dobré necítiť žiadnu chuť, vôňu
Mne stačí, keď si dám rukolu na to olej, mozarellu či syr nastrúhať, paradajku a mám veceru

ladyaki
autor
4. jan 2018

@eliska13 mne to zvyčajne stačí aj bez toho oleja, ale keď vravíš že je yo lepšie, budem pridávať aj ja päť kvapiek

galina123456789
12. jan 2019

Ja si neviem vynachváliť tento zdravý recept : http://galusova.fmkucm.sk/jablkovy-donut/

suhajda70
6. sep 2021

@ladyaki ahojte, ja tiey pravidelne sondujem, ale nikdy ma nesklamali na svet bedniciek, su uz dlho na trhu, kvalita super, mili ludia,, prihodia nejaky ten darcek... sme spokojni