Ak poznáte dlhovekých ľudí, čo jedli? Až príliš sa zaoberám zdravou stravou a chcem to rozlúsknuť

slivocka4
23. okt 2018

Zdravim...prosim poznate nejakých ludi co sa dozili min. 90+ a jedli pecivo a cukor, sladke ??? Mam prestudovane paleo, lowcarb, keto a zial som uplne presvedcena ze to je to prave pre zdravie, ze telo ma fungovat na tukoch aby spalovalo tuky, nedvihal sa inzulin a nepriberalo (lebo ak sa tuky jedia bez skrobov, tak sa spalia a neulozia), ziadna muka, pecivo (fermentovane obilniny v malej miere este ok, strukoviny tiez) a o cukre ani nehovorim...mam uz z toho taku obsesiu ze nevladzem dalej takto zit. Hladam nieco, nejake clanky co by mi pomohlo sa z toho dostat...no zial vsade len citam ako je ludom na lowcarb (nizkosacharidovej strave) uzasne, málokedy opak aj to vraj nenahradili chybajucu energiu tukmi a preto to neslo. A ja mam chut na sladke a snazim sa vydrzat bez obilnin ale nejde to vraj ,,zavislost na glukoze, pokazeny metabolizmus" a pod. Bojim sa arterosklerozy (upchatie ciev), uz vôbec neviem kolko, coho...lezie mi na nervy hlad kazde 2-3 hodiny a chut na sladke hlavne poobede, utvrdzuje ma to v tom ze maju pravdu...niekde som citala ze vobec nezomierame na starobu ale na choroby sposobene cukrami a tukmi (teraz ktore z toho). Prosim nesmejte sa ☹ tak poznate tych dlhovekých zdravych ludi co nejedli paleo? 🙂

janinque
23. okt 2018

Mam v rodine dvoch ludi, ktori sa v plnom zdravi dozili cca 95 rokov a nemali ani potuchy o "zdravom" stravovani sa 😂

beky1813
23. okt 2018

@slivocka4 a co tak psycholog?

stormie
23. okt 2018

Babka mojho manzela - bude mat 91 rokov, neberie ziadne lieky, hlava jej funguje (stale plynule rozprava niekolkymi jazykmi) len nohy neposluchaju, chodi o palicke a to mala par rokov dozadu zlomeny bedrovy klb

deedol
23. okt 2018

hej, poznam takych. precitaj si nejake clanky proti paleo, napr. bukovskeho alebo nutriholicku, nech mas vyvazenejsi pohlad na vec. a ak to racionalne nepomoze, tak potom asi skus psychologa.

slivocka4
autor
23. okt 2018

k psychologicke aj psychiatricke chodim, zial nepomaha...☹

alana1
23. okt 2018

moja babka ma 88 rokov a do kavy sype 3 lyzicky cukru a niekedy ked ju chyti, tak vyjeda lyzickou cukor z cukornicky...

deedol
23. okt 2018

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
https://zapiskynutriholicky.wordpress.com/2015/...

tak potom neviem, nepomaha ani racionalny "biologicky" pohlad na vec?

tomka04
23. okt 2018

podla mna dlhovekost stravou neovplyvnis. Zdravsim stravovanim si mozno zabezpecis, ze nestravis polku dochodkoveho zivota u lekarov. Dlhovekost je podla mna geneticka zalezitost. Z ocovej strany: prababka 93, ocova teta 92, dalsia už ma 85, dalsia 87 rokov...

slivocka4
autor
23. okt 2018

@alana1 moja v tolkych zomrela, na upchatie cievy....

alana1
23. okt 2018

@slivocka4 no babka ma ukazkovy krvny obraz...vsetko v norme...masaker, ticho jej zavidim, lebo ja mam problem so zvysenou glukozou na lacno a to nemam ani 40

benit
23. okt 2018

@slivocka4 to chces uschnut na slnku? Nikto tu nebudeme vecne. Mame v rodine dlhovekych a ver tomu ze jedli vsetko. Teda to, co mali. A kedze vela chovali prasiatka, kacky, husi. Tak to nebola asi nejaka brutal dieta.

janickacrazy
23. okt 2018

@slivocka4 Moja babka sa dožila 97 rokov, dedko 92, no stravovali sa pomerne zdravo, kedže ked boli malí, tak nemali žiadne sladkosti a podobné blbosti, chleba si piekli doma, jedli zemiaky, zeleninu, ovocie, mlieko od kravy, ale teda úplne bez pečiva určite neboli, sem-tam nejaký posúch im mama upiekla, je pravda, že žili skromne, neprejedali sa. Nemala by si sa tým tak trápiť, proste jedz, čo ti chutí, na dačo aj tak raz umrieť budeš musieť a tých pár rokov hore-dole zase nie je tak dôležitých.

petrofka
23. okt 2018

🙂 moja babicka ma 89 rokov. Jedla cely zivot vsetko, je taka trosku pazrava :D Kazdy den je chleba, vzdy ked ma chut si da sladke. Jedine, co som ju nevidela je pit alkohol. Mozno raz rocne na nejaku oslavu pripitok. Jedava vela ovocia jablka, pomarance, mandarinky, cele leto sa pasie v zahrade na nejakom ovoci, volakedy pila litre mlieka, dnes uz vobec. Dokonca 🤦 nepije cistu vodu, ale ochutenu Zlatu Studnu a neda si to vyhovoriť.
Ja si myslim, ze vela je o sposobe zivota. Ona nie je ten typ stresujuceho sa cloveka 🙂 a vela zalezi na genetike.
A treba povedat, ze zeny majú výhodu a dozivaju sa dlhsieho veku.

lorela
23. okt 2018

@slivocka4
Analýza stravovania "dlhovekých" ti veľmi nepomôže, pretože prím v tomto prípade hrá dedičnosť - genetika.
A čoho sa vlastne tak bojíš? Smrti? Chorôb?

slivocka4
autor
23. okt 2018

bojim sa ze toto je pravda

https://www.youtube.com/watch?v=vKAev8f3-SY


@lorela a ze tym padom aj detom skodim ked ich podla tohto nestravujem...potom mi zas napada ci nie prave aj vdaka cukru sme takto inteligentni...a co bude s dietatom na lowcarb high fat...

tykat
23. okt 2018

@slivocka4 ...moja teta bola tiez posadnuta zdravou stravou.. vela zeleniny, olej len panensky olivovy, vsetko v biokvalite a celozrne...v 50tke sa zabila pri autonehode (zobrala so sebou aj dalsich 3 nevinnych ludi v aute co islo oproti...). Moj dedko bez slaniny a domacej palenky nebol snad ani 1 den. Ale denne fyzicky pracoval okolo hospodarstva. A dozil sa 90 v plnom fyzickom aj mentalnom zdravi.
Zivot nezavisi len na strave. Vela robi zivotny styl a vela robi aj stastie ci len blba nahoda.

sisaka
23. okt 2018

@slivocka4 zmeň psychiatra, keď nepomáha. Týmto stresovanim a obsesiou s jedlom si privodiš akurát nejakú chorobu a budeš mat po dlhovekosti. Fyzické zdravie je závislé od mnohých faktorov, strava je len jeden, je zbytočne sústrediť všetku energiu jedným smerom.

schatzinkaschatzinko
23. okt 2018

@slivocka4 ake mas BMI?

lorela
23. okt 2018

@slivocka4 Keď ani psychiater nepomáha, my všetci sme tu na tvoj problém krátky... Áno, skús iného lekára. Nechci celý život premárniť takýmito úvahami. Bola by to veľká škoda.
Čo nejaký koníček - nemáš nejakú záľubu?
Trpíš anorexiou?

belasy_motylik
23. okt 2018

@slivocka4 moja babka. Jedla všetko, milovala biele pečivo, mäso mala napr. veľmi rada údené, solila tak ako keď sneží, neuznávala pojem nejedlé 😁 - keď bolo niečo nahnité, alebo začalo mať náznaky plesne odhrnula, vyhodila a zvyšok zjedla ( aj zaváraniny, asi na ňu ten botulotoxín neúčinkoval, keď naň kašľala 😂), sladké jedla vo veľkom, o pojme zdravej stravy v živote ani nepočula... zomrela ako 98 ročná s krvným obrazom ako 20ročná ☺. Pozor, stav, aký opisuješ už ostro hraničí s obcesiou a pokiaľ si túto oblasť myslenia nejako rozumne nezresetuješ, tak ver, že ak sa dožiješ aj 100vky, tak na psychiatrii to bude veľmi dlhý čas. A nezabúdaj na to, že 80% chôrob je spôsobených psychikou a prežívaním, tak si takýmto úzkostným premýšľaním škodíš viac, ako keby si si každý deň dala na raňajky kus slaniny s krémešom 😉.

slivocka4
autor
23. okt 2018

@lorela ja viem..len som chcela vediet iny pohlad na toto...nemam nie praveze by som chcel trochu schudnut odspodu dole ale radsej uz nestudujem ako na to. Konicky ani velmi nemam lebo na nic ine neviem mysliet ale rada by som nejake mala..anorexiu nemam skor opacne z tych nervov potom zjem este viac a hlavne sladke :/

slivocka4
autor
23. okt 2018

@belasy_motylik wooow :D 🙂

zuz02
23. okt 2018

Moji starí rodičia sa dožili obaja 90 rokov. Obaja jedli bežnú stravu, tzn, čo im v záhrade narástlo. Samozrejme múka, cukor, ku káve vždy niečo sladké, či už upečené alebo napolitanky. Starki mal iba kĺby na nohách nanič a bol nahluchly, inak úplne ok. Ale celý život sa veľa hybal, jedol striedmo, nikdy sa neprejedal, bol štíhly. Starká vekom už nabrala, ale inak tiež bola relatívne ok. Stravu mala takú istú. Ono je to aj o genetike.

lenka1993
23. okt 2018

Moj dedko sa dozil 90 rokov. Nikdy nebol chory, ziadne starecke choroby, nic. A o zdravej strave pocul mozno akurat v telke 😁.

michaella94
23. okt 2018

kazdy kto ma dnes 70 a viac mozno aj 60 a viac nikdy neriesil ,,zdravu stravu,, jedli slaninu pecivo cukor a to doslova od narodenia...a aha kolko sa dozili...ja jem to co mi chuti lebo dnes mas uz pomaly kazdu potravinu s oznavenim GMO mlieko co pijeme uz nie je mlieko kurata napichane hormonmi antibiotikami a neviem cim vsetkym este...takze ja by som sa asi viac sustredila na to odkial su pottraviny ktore jeme a vsetkeho vela skodi takze si myslim ze vsetko treb s mierou....to je ale moj pohlad na vec lebo vegan bude mat na stravu uplne iny pohlad ako ja alebo ako vegetarian...

slimstar
23. okt 2018

@belasy_motylik áno volakedy, počas vojen a po vojne, nebolo všetkého dostatok, tak sa zjedli hocičo aj plesňových chleba, nechcela by som zažiť, ale zaujímavý príspevok ;)

Okrem toho, aj moje príbuzenstvo, sa dožili nad 80 rokov ( mužské ) a ženy ešte žijú, jedna má 80 a druhá 85. Podľa mňa aj preto, že všetko bolo cistejsie ( voda, vzduch, zem ) žiadne chemikalie a hormóny.

Netreba sa s tým zaťažovať, nejaké záujmy si nájsť. Šport na čerstvom vzduchu, vie vyčistiť hlavu.

kittykat22
23. okt 2018

@slivocka4 ono je uplne jedno akeho veku sa dozijes. Otazka je, ten zivot kvalitne prezijes. Podla toho co pises mi pride ze ti trosku spliecha na majak, a poslednych xy rokov sa posadnuto venujes strave. Predpokladam, ze sa dostavas do konfliktu s rodinou, kamaratmi a okolie ta povazuje za trosku sibnutu. Clovek vedla v byte sa nakoti bociku, svihne k tomu 2 knedle a zapije pivom. Veselo k veceri dostane babovku so slahackou, a pozera s rodinou a kamaratmi futbal pri ktorom vsetci radostne hulakaju. Kto z vas dvoch vedie kvalitnejsi zivot, hodny zitia? Samozrejme je to extrem pre ukazku - zivot sa nedeli na zly alebo dobry. Ale na tom by si mala pochopit, ze zivot by si mala prezivat s radostou a potesenim. Ides na tu dlhovekost blbo ziena zlate.

zuzikak
23. okt 2018

Moj dedko sa dozil krasnych 85 rokov. Z toho alzheimera mal len posledne necele dva. Doslova zomrel na starobu. Po lekaroch nechodil, zrak mal vyborny este v 70. A co jedol ? No narodil sa kratko po vojne a nicoho nebolo. Bolo ich vela surodencov, takze matka mala co robit aby ich aspon trocha zasytila. Jedol uplne vsetko. Aj surovu zeleninu a ovocie ale aj vela masa a mliecnych vyrobkov. Ako dieta si pamatam, ze si daval do kavy 2 lyzice cukru, mal rad oskvarkove pagace a ku kazdej kave naviac napolitanka. Na ranajky parky s bielymi rozkami....Takze s tou "zdravou" vyzivou to netreba prehanat. Ak si posadnuta sledovanim toho, co jes, je to len v hlave. Jedz vsetko a pritom sportuj a nebudes mat zdravotne problemy. Ak ti psycholog nepomaha, asi je na case ho zmenit....