Má tu niekto intoleranciu na laktózu?

pastelka292929
11. apr 2022

Ahojte mala by som niake otázky na intoleranciu na laktozu.. napríklad či test na kravské mlieko je to isté ako na laktozu.. ale ste mali príznaky keď ste išli na test .. ďakujem 😁

sasha10
11. apr 2022

@pastelka292929 nebola som na testy... Sama som si to doma odsledovala, ked som bola doma pila som vela mlieka, jedla syr, mlieko do kavy atd.. A mala som kŕče, hnačkovala som, pocit na zvracanie.. Potom som si kupovala bezlaktozove potraviny, ale skusala som nieco aj normalne napriklad troška masla, alebo do kolaca ak ide mlieko to mi nerobi asi nič... Akurat musim bezlaktozove mlieko do kavy, ak si dam obyč. vyprazany syr tak kŕče hrozné, alebo ak sa da smotana do omáčky... Ked som si to odsledovala sama, na test som nešla viem čo mi robi zle a čo trosku môžem 🙂

kacena4
11. apr 2022

ano, mam, a nie nie su testy na intoleranciu rovnake ako na BKM

iwesska
11. apr 2022

Nie nie je to to iste,su to dve odlisne veci. Ked mas intoleranciu,tak mliecne bezlakto veci mozes,ked mas alergiu na BKM,tak mozes len veganske produkty.

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@kacena4 bola som u lekára na test a viem že tam zakrúžkoval kravské mlieko a povedal že mi nič není lenže mne stále není dobre okrem toho mám tabletky na reumu ktorá obsahuje laktózu neviem či by mi aj to mohlo robiť problém 🤷

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@iwesska tak pravdepodobne mi spravil zle testy

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@sasha10 presne ja som vracala s rannej kávy s mliekom a pijem bezlaktozove a prešlo to

norikaro
11. apr 2022

je vraj rozdiel ci je alergia na kravsku bielkovinu alebo je to intolerancia na laktozu, nejako sa v tom nevyznam, ale ja tiez som si odsledovala na sebe, ze mi jogurty nerobia dobre, klasicke mlieko, smotana, ale napriklad ked si dam kefir tak to mi nerobi vobec nic, takze to je rozne si myslim 🙂

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@norikaro ja som hlavne chcela vedieť aj kôli tabletkam čo beriem ktoré obsahuju laktózu neviem či by mi mohlo aj také malé množstvo vadiť ..a nechýbajú potom v tele niake vytaminy keď to človek prestane jesť?

sasha10
11. apr 2022

@pastelka292929 mne vadilo aj male množstvo, mne sa zdá ze magnezium Magnerot obsahuje aj laktózu a z toho som velmi hnackovala pritom 1 tableta denne, musela som vysadiť.

kittykat22
11. apr 2022

@pastelka292929 ja mam predpisovane lieky ktore neobsahuju laktozu. Mam to zaznamenane v karte.

suzitok
11. apr 2022

@pastelka292929 ja mam tiez laktozovu intoleranciu a ked mám užiť liek s obsahom laktozy, tak si dam par minút predtym Laktazan , su to tabletky...tie uzivam aj vtedy,ked sa stravujem mimo domu a nie som si ista, ci jedlo obsahuje laktozu, alebo nie...
Poprípade ked mam chut na nieco co by som jest nemala, napriklad zmrzlinu, nanuky, tak vtedy uzijem Laktazan

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@kittykat22 takže kebyže mi ju potvrdia musia mi zmeniť aj lieky že?

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@suzitok a to máš predpísané od doktora či to je voľnopredajné ?

suzitok
11. apr 2022

@pastelka292929 je to voľnopredajné, predpísal mi lieky, ktore obsahuju laktozu, tak som ich nejako musela uzit a povedal, ze stymto spolu si to mam davat...
Nie je pravidlom, ze ti musia zmenit lieky,zalezi aj od hodnôt, ja som mala hraničné hodnoty,u mna bol zaklad zmenit stravu a sledovat co mi vadi a čo nie

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@suzitok takže tie lieky užívate každý deň? A po nich už vobec žiadne problémy?

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@suzitok inak patri k príznakom aj nafukovanie?

suzitok
11. apr 2022

@pastelka292929 su to prirodne lieky...na začiatku som uzivala denne, ale teaz uz mi nie su potrebne tak casto...lekar sám povedal, ze pri tych hodnotách, ktore mam sa upravou stravy moze intolerancia uplne vytratit..
To nie je tak, ze dam si liek a nemam problém...proste treba dodržiavať stravovanie
Samozrejme, ja som mala nafukovanie, zapchu, hnacky, krce, bolest zaludka, pocit na vracanie, napinanie...akonahle som zmenila stravovanie,mne uz cca po 3tyzdnoch bolo neporovnateľne lepšie..dovtedy mi bolo zle takmer stále

iwesska
11. apr 2022

@pastelka292929 Najlepsie je zistit to z gastroskopie biopsiou zo zaludka Tam ti zistia na kolko % ti enzym laktaza funguje. Ja mam nad 50%,takze ja znesiem aj laktozu v malom mnozstve. Ale ak ma niekto 0%,alebo 10%,tak moze vadit aj laktoza v liekoch.

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@suzitok hmm tie všetky príznaky mám.. a aké stravovanie treba dodržiavať ?

suzitok
11. apr 2022

@iwesska presne tak...ja mam tiež spravenu gastroskopiu s odberom vzoriek, je to rozdiel u každého...

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@iwesska fuuu viem že aj to je možnosť ale nenachádzam v sebe tú odvahu tam ísť 😢

suzitok
11. apr 2022

@pastelka292929 vynechať mliecne výrobky a tiez výrobky, ktore mlieko obsahuju... nahradit bezlaktozovymi, odsledovať, co ti vadi a co nie...
Ja napriklad nemozem ziadne jogurty, dokonca ani bez laktozy, ale napriklad termix, milacik mi problem nerobia...alebo puding nemozem vobec, ale mlieko v kolacoch mi nevadi...to bolo len pár príkladov,toto musis sama zistit skusanim

pastelka292929
autor
11. apr 2022

@suzitok to aby som si založila knihu 😁 oukej ďakujem za radu 😁

kittykat22
11. apr 2022

@pastelka292929 ja ju ale nemam potvrdenu od doktora - stacilo mu to povedat.

ajsha123
11. apr 2022

Ja viem tam, ze ak má niekto alergiu na bielkovinu kravského mlieka, tak nemôže mlieko v žiadnej forme.
Súčasťou mlieka je aj mliečny cukor (laktóza). Na to, aby sa tento cukor dokázal v organizme stráviť, potrebuješ enzým lakzata. A kto ho má málo, potrebuje ho doplniť. Bezlaktozove vyrobky nie sú výrobky zbavené laktózy (mliečneho cukru). Sú to výrobky, do ktorých je doplnený enzým laktaza... Spomínaný liek Laktazan je vlastne enzým laktaza. Preto, ak ješ lieky s obsahom laktózy a pridáš si enzým laktaza, akoby si si dala niečo na strávenie laktózy... To platí aj na akékoľvek mliečne jedlo...