Laktózová intolerancia

kristie571
6. dec 2022

Ahojte, uživa niekto s laktozovou intoleranciou tie lieky enzymu laktázy pred konzumaciou laktozovych jedal ?
Liečim sa na IBD ochorenie a tiež mám dlhodobo laktozovu intoleranciu, doma sa stravujeme kvoli tomu vyhradne bezlaktozovo, problem ale je ak sa idem najesť niekam inam, nie každá reštaurácia je tomu to prisposobena, väčšina reštauracii v mojom okoli takmer do každeho jedla pridáva niečo z mlieka, napadlo ma či by mi nepomohli občas tieto tablety s travenim laktozy, nema niekto skusenosť, či ozaj zaberaju ?

anjelicek26
6. dec 2022

Ano ozaj zaberaju. Syn si ich brava ked ide niekam na oslavu narodenin a je tam napr. torta... male mnozstvo laktozy (napr. v omacke zahustene smotanou) mu nevadi...ale kazdy ma tu toleranciu inde. V restike sa vzdy naje normalne.

kristie571
autor
6. dec 2022

@anjelicek26 dakujem za odpoved a mate aj nejake konkretne overene tie tabletky ? pozeram že je toho kopu na vyber

anjelicek26
6. dec 2022

@kristie571 syn ma Lactojoy, je na tom pekna kravicka hovori 😂 Ale myslim, ze funguju vsetky na rovnakom principe.

kristie571
autor
6. dec 2022

@anjelicek26 :D :D ďakujem

sykoroka_dizajn
6. dec 2022

Mne nič take nezaberie… radšej sa vyvarujem jedlám kde je alergén c 7. Dokonca niektoré bezlaktozove výrobky obsahujú malé množstvo laktozy aj to mi vadí
V restike to istý vždy nejaké maso so zeleninou/ poprípade zemiaky, bataty… žiadne priblble omáčky a dipy, krémové veci, krémové polievky… nechápem na čo všade pchaju to mlieko veď toľko ľudí ma s tým problémy… aby v 21. Storočí sa človek nemohol niekde v restike či v hoteli najesť bez stresu. Pritom keď robím krémové polievky čisto zo zeleniny a vyvaru tak sú 100x lepšie ako tie smotánove. Ble 🤮

simsalabim
6. dec 2022

@kristie571 ja pouzivam Lactosolv, ma podla mojich info najvyssi obsah ucinnej latky na nasom trhu.

lucik194
6. dec 2022

ono tie tabletky su fajn, akuratne neodporucam ich jest prilis casto, rozhadzu travenie (na to nas upozornili na gastre)...... u nas doma su "lactase" z Dm drogerie (bud slabsie kupujem alebo teraz mame silnejsie 12000).

treba vyskusat ake silne ich potrebujes, co som videla tak su medzi 6000-17000 jednotiek.....

ono intolerancia sa vekom moze zmenit a ked zo zaciatku tolerujes male mnozstvo mliecnych veci (kysle mliecne ako acidko) po case sa toto moze zmenit, nebudes tolerovat uz nic .... mladej mojej presne po 5-6 rokoch presne toto nastalo, prestala tolerovat kyslomliecne veci......co predtym tolerovala..... na toto nas tiez na gastre upozornili, ze toho enzymu rokmi moze ubudat.....

basska_b
6. dec 2022

Moja mamina ich pouziva, ale kvoli traveniu len vynimocne. Pekne zaberaju

kristie571
autor
6. dec 2022

@sykoroka_dizajn No, ja som tie tabletky ešte neskušala a troška mam obavu pretože mi minuly rok spustila laktoza relaps IBD ochorenia.. no a ano, niektore bezlaktozove vyrobky su len nizkolaktozove to viem,, tiez pocitujem ze niektore mi sadnu a su ok a niektore aj tak robia zle.. :/
No s tymi restikami to je katastrofa, väčšinou všade je mlieko, nevedia variť bez, kde by absolutne laktoza nemusela ist aj tak to tam daju.. a to sa sťažujem takmer v každej reštike a viem že nie som jedina.. pripadne keby aspon varili obcas z bezlaktozovych produktov

kristie571
autor
6. dec 2022

@lucik194 chcela som len na občasne použitie, predijst problemom keď zjem niečo čo obsahuje laktozu len v malom množstve.. pred par rokmi ma z mlieka len trocha nafuklo, dnes je to už katastrofa.. tiež už netolerujem nič laktozove :/

strasko
6. dec 2022

Zaberajú. Ja by som bez nich nevedela fungovať. Čo viem, si kúpim Delakto ale keď nie, užívam tbl Laktoleráza od zn. Generica (iné mi nefungovali). Už mám dosledované, koľko tbl (či 1 alebo 2) na aké jedlo. Aj viem, pri ktorých jedlách s mliečnou zložkou napr nemusím vôbec. Mám aj takú super tabuľku s obsahom laktózy na 100g potraviny, tak aj to mi vie dosť pomôcť, aj keď je to individuálne 🙂

kristie571
autor
6. dec 2022

@strasko aká je to tabulka prosim vas ? 🙂 dakujem

strasko
6. dec 2022

@kristie571 Mne ju ktosi raz poslal, tak ju mám uloženú v mobile a zmazala som si odtial veci, ktoré nejedávam (ako niva, srvátka a pod)... aaale našla som ju online, tak pripájam link: https://crohnika.sk/wp-content/uploads/2017/10/...

greta2017
6. dec 2022

@kristie571 ja som to brala ked som mala laktozovu intoleranciu a fakt zaberali. Brala som Laktazym a Laktoplus. Presne ako pises. Treba dat pred jedlom alebo spolu s laktozovym pokrmom a hotovo. Mne sa to velmi osvedcilo😊

kristie571
autor
6. dec 2022

@strasko velmi pekne dakujem 🙂

kristie571
autor
6. dec 2022

@greta2017 no tak to opatrne vyskusam a uvidime ci to aspon troska zaberie 🙂

dakujem vsetkym za odpovede 🙂

strasko
6. dec 2022

@kristie571 rado sa stalo ♥