Je na písanie kníh potrebná vysoká škola?

janka6167
28. dec 2023

Ahojte. Chcem sa vás opýtať, či nemáte nejaké s tým skúsenosti/alebo niekoho takého poznáte. Ide o to, že minule som pozerala taký film, kde ta žena pracovala pre dámsky časopis a vydávala v tom nejake stránky/texty. Ja som taky typ človeka, že už keď som sa naučila písať (aj keď pravopis mi vtedy veru ešte nešiel), tak som si sama doma vyrábala “knihu” a pisala v nej vlastne vymyslene príbehy/rozprávky. Nevie niekto či je na takúto prácu potrebná VŠ?🙈 A ako sa da taká práca nazývať? Je to len čisto pre moju zaujímavosť🙈😊 Ďakujem.

diaszoky
28. dec 2023

@janka6167 redaktorka novinarka

guiseppinka
28. dec 2023

V podstate ak mas nejaku vysku (ekonomika napr alebo ine smery), tak sa vies specializovat na danu oblast... Ja neviem napr. politicka situacia v europe, ekonomika nejakej krajiny. Ideal je aj nejaky jazyk a samozrejme,.slovencina musi byt top...

veselo_neveselo
28. dec 2023

@janka6167 Napisat knihu moze uplne ktokolvek, nikto na to nema patent. Otazkou je, ci to niekto bude chciet vydat a potom citat. A tam uz ti vzdelanie moze pomoct.
Ak sa ti chce, pis! Je doba internetu, sprav si blog, a pis.

zeldia
28. dec 2023

@janka6167 na písanie nie je potrebná vysoká skola. Najväčší problém nieje napisat knihu (alebo čokoľvek) ale to následne predať. Jeden velky klasik povedal “ak je to mozne je lepšie sa živiť niečím iným ako písaním” 😉

babulkomale
28. dec 2023

@janka6167 najlepsi spisovatel na Slovensku ju nema a zivi sa pisanim.
Naopak, mnohi spisovatelia ju maju a ich knihy su tak nezazivne, ze sa nedaju citat.
Ty myslis asi redaktorsku pracu, na to VŠ nepotrebujes keby si zaujala, ale asi ju vyzaduju.
Bohuzial, ti ludia casto neovladaju ani zaklady gramatiky a pravopisu, tak nechapem, ako mohli vystudovat VS so zameranim na media 🤦

babulkomale
28. dec 2023

@guiseppinka ako vidime v mediach, slovencina nemusi byt a ani nie je top a to je top smutne 🤷

euka210
28. dec 2023

@janka6167 moj 10r syn chce byt spisovatelom 😁 fantaziu ma teda riadnu...mali nedavno v skole besedu so spisovatelkou a k tomu Ti treba len pisat...a potom najst kto Ti to vyda 😉

diewcatqoo
29. dec 2023

Ahoj, na pisanie knih VS nepotrebujes. Napisat knihu dnes moze ktokolvek o comkolvek. Staci najst niekoho, kto ti tu knihu vyda.
Ak chces pracovat v mediach, su uprednostneni uchadzaci s VS. Nemusi byt nutne zameranie z medialnej oblasti, ale vacsinou je potrebny dostatocny vseobecny rozhlad. Priprav sa ale na to, ze mat chut pisat nestaci, pokial chces pracovat v nejakom mediu. Je potrebne pisat na urcitu temu a je mozne, ze to, co napises, sa sefredaktorovi pacit nebude. Zaroven musis mat super pravopis a stylistiku.
Skus na zaciatok nejaky vlastny blog, uvidis, ci sa to ludom paci, dostanes spatnu vazbu. Vela ludi si o sebe mysli, ze pisat vie a ake to je super jednoduche, ale vobec to tak byt nemusi. Ak si mlada, skus sa poobzerat po nejakej brigade v tejto oblasti. Obcas, najma pocas prazdnin, nejake media zhanaju brigadnikov a stazistov. Uvidis, co ta praca obnasa a mozno si to aj rozmyslis.

zeldia
29. dec 2023

@babulkomale koho myslíš “najlepší spisovateľ na Slovensku” ?

zeldia
29. dec 2023

@diewcatqoo knihu ti vydá vydavateľstvo ak zaplatíš za vydanie na počkanie.

diewcatqoo
29. dec 2023

@zeldia dakujem za informaciu, ja knihu vydat nechcem a viem, ako to funguje 🙂

janka6167
autor
29. dec 2023

Ďakujem Vám za odpovede. Len sa myslim prácu napr. ako je časopis Chvíľka pre teba, Nový čas pre ženy… nemyslím knihy, neviem kto píše nadpisy tu na MK ale neni správne položená otázka 😅

janka6167
autor
29. dec 2023

* ja myslim

petronelag
29. dec 2023

@janka6167 Napísať článok napr. do Nový čas pre ženy iste uprednostnia redaktorku s VŠ alebo odborníčku s prehľadom napr. v oblasti módy, líčenia, psychológie, finančného poradenstva, politiky a pod., aby tie články pritiahli záujemcov, aby boli zaujímavé, náučné alebo na pobavenie. Musí to byť aj gramaticky správne napísané, tam nemôže používať napr. slovo neni správne.