Externé štúdium elementárnej a predškolskej pedagogiky v Trnave alebo Bratislave

nastasias
6. jún 2020

Ahojte, chcem sa spýtať, či niekto študoval nedávno alebo študuje tento odbor v TT alebo BA externe. Hlavne ma zaujíma, z čoho pozostávajú prijímačky, či sa to dá zvládnuť popri deťoch na rodičovskej dovolenke a ako veľmi náročné je podľa vás štúdium. Ďakujem!

moni333
6. jún 2020

Ahoj, ja mám vyštudovanú PEP v TT 🙂 momentálne som v druhom ročníku na Mgr. učiteľstvo pre primárne vzdelávanie v TT. Ak chceš ísť externe, v TT sa prijímačky nerobia 🙂 a či je to náročné? Áno je. Asi ako každá vysoká skola. Aj ja si školu robím popri materskej, a ešte aj pracujem 🙂 takze, všetko sa dá, keď je vola 🙂

nastasias
autor
7. jún 2020

@moni333 ďakujem, viem, že každá vysoká škola je náročná, ale niektorá menej a niektorá viac, preto možno ta hlúpa otázka. Ja som študovala ekonómiu a neviem si predstaviť sa drvit 5 dní v kuse na jednu skúšku teraz pri deťoch. Ďakujem za info

olivnik
7. jún 2020

Na predskolskej pedagogicke ak nemáš talent na hudbu a výtvarnú a telesnú tak je to náročné. A musíš si pár týždňov aj odpraxovat v ms a ŠKD. Musíš si písať prípravy, vyrábať pomôcky a venovať tomu dosť času. Určite sa budete venovať hre na klavíri alebo flaute ak to nevieš ,musíš sa naučiť základy. Spievať obstojne lebo učiteľka v ms ak nespieva tak buď si to vykompenzuje v inej oblasti v ktorej je dobrá alebo neviem ako zvládne cley život učiť deti bez spevu, ten je základ. Kresliť obstojne - budeš si vyrábať pomôcky, nástenky, výzdobu... Štúdium pre ženu s talentom je v pohode aj keď náročné na čas ale keď nemáš talent na nič ani sa nepustaj do toho a vyber si inú profesiu lebo sa budeš trápiť a náročná aj keď zaujímavá práca s nízkym platovým ohodnotením ti asi nebude dobrou motiváciou. 🤣

makova333
7. jún 2020

@nastasias Pedagogicka fakulta v TT je narocna, studovala som tam, ale iny odbor nie PEP-ku (PEP-kari mali s nami niektore predmety) a teda ti poviem, ze vyzaduju naozaj vela aj na externom a kopec povinnej praxe, povinnych "vycvikov" (jeden sme mali od stvrtka do nedele 100 km od TT a nikoho nezaujimalo, ze mas pracu, ze to je externe studium, ze mas deti, rodinu, alebo zdravotne tazkosti nap. so stravou proste neabsolvoval si, nedostal si skusku). Na mgr som uz sla inde, nemala som na toto nervy.

moni333
7. jún 2020

Áno v TT je to veľmi náročné :( hlavne písanie rôznych prác, prax... o diktáte, ktorý by si mala ako skúšku ani nehovorím .... ale na druhej strane ta aj niečo naučí 🙂 popri deťoch je to veľmi náročné, ja sama mám jednu a poviem ti, učím sa po nociach, ráno zasa do prace a zasa dookola

makova333
7. jún 2020

@moni333 Dekanka sa vyjadrila, ze ona nerobi rozdiely medzi externistami a dennymi, lebo tuitul maju vsetci rovnaki, co je aj pravda. Len osobne si myslim, ze tato skola je skor pre aj ked pracujucich, ale slobodnych, bezdetnych ludi. Prace, aj ked ich bolo vela, mi nevadilo pisat, ale aby som si musela brat dovolenku 4 dni ja aj manzel (niekto s dietatom byt musi) na "poznavaci vycvik", ktory sa da spravit naozaj v ramci skoly (a nebol zadarmo), alebo prax len vo vybratych zariadeniach z ktorych ani jedno nebolo v okoli mojho bydliska, tak to uz bol za mna nonsens. A skolne jedno z najvyssich v statnych VS.

nastasias
autor
7. jún 2020

@olivnik ďakujem za cenné info... Ten spev aj kreslenie by sa dalo, horšie s hudobným nástrojom, chodila som v detstve no už som všetko zabudla, trocha si plánujem že od septembra keď mi deti začnú chodiť na ZUŠ, tak sa budem učiť s nimi... Ale vieš ako to je s planmi 😁

nastasias
autor
7. jún 2020

@makova333 ďakujem aj tebe za info, presne takéto veci som potrebovala počuť 😉

nastasias
autor
7. jún 2020

@moni333 ďakujem... Troska sa mi otvorili oči 🙀

makova333
7. jún 2020

@nastasias ak to nemas daleko UK v BA je je podla mna lepsia pre maminy.

olivnik
7. jún 2020

@nastasias no tak ak nie si "drevo " tak ten hudobny nastroj nejak das.. podstatne je aspon zaklady. Mnohe ucitelky ho takmer nevyuzivaju co je velka skoda, ale prest si s tym musi kazda aspon v skole. Mne osobne by robil problem zvladnut prax a pracu a deti.. Ja som tiez chodila na vysoku, hoci denne studium ked som bola mlada baba bezdetna. Neviem si tolko praxe predstavit ako by som aj s pracou a rodinou sklbila. Nechcem ta odradit, len si dobre rozmysli ci ti to za to stoji, pretoze externe studium je aj drahe, nehovoriac o cestovnom + ucebnice, kopa casu a energie... a nakoniec zistis , ze to nie je ono bude skoda.

ika_nika
24. jún 2020

@nastasias Ahoj, študujem tam presne ten odbor- PEP, teraz som v 2. ročníku Bc. Štúdium je náročné, nie každý ho zvláda, veľa z nás po prvom roku "odpadlo", baby pohoreli najmä na ortografii (fakt záludný diktát na A4, môžeš mať max. 7 chýb na E), ale keď ťa to zaujíma a naozaj sa štúdiu venuješ a máš celkovo na tú prácu predpoklady, dá sa to. Napr. ja mám v tomto druhom ročníku samé áčka (nie som šprt a ani som nemala nikdy nič zadarmo, ale snažím sa všetko robiť postupne a najlepšie, ako viem), tak som si dokonca spojila dva ročníky a budúce leto, ak Boh dá, budem štátnicovať. 😀 A to mám tiež rodinu, malý je živý akčný 3-ročný a chodím do práce... Inak, kvalitatívne je to tam super, učia nás profíci, tí, ktorí písali štátny vzdelávací program pre MŠ, máme vždy info z prvej ruky a všetko je to o praxi, žiadne blablabla, v tomto maximálna spokojnosť. A čo sa týka tej hudobnej, my sme nemuseli na externom vedieť hrať na nástroji, v rámci záverečného hodnotenia sme absolvovali dve praxe a analyzovali ich, písali priebežné testy z nôt a stupníc, odovzdávali jednu kompletnú vlastnú prípravu, rytmizovali podľa nôt, spievali pieseň, ktorú nám určila profka asi z 25 piesní a teda na záver bola ústna skúška. A to všetko online cez pc kvôli korone. Tak len pre predstavu. 😀 Ja som tam maximálne spokojná, vyučujúci sú síce prísni, ale odovzdajú ti svoje vedomosti...rozdiel medzi externými/dennými pri skúškach nerobia, mávame často rovnaké skúšky/testy. Ak sa chceš niečo viac opýtať, napíš mi.

ika_nika
24. jún 2020

@nastasias teraz som si klikla na tvoj profil a teda wau, koľko detičiek! To je krásne...hoci, ak sa rozhodneš pre toto štúdium, budeš to mať asi fakt ťažké pri toľkých deťoch, ak ťa nebude niekto podporovať...každopádne, držím palce akokoľvek sa rozhodneš 🙂

ika_nika
24. jún 2020

@nastasias a teda študujem v Trnave, aby to bolo jasné 🙂

nastasias
autor
25. jún 2020

@ika_nika ďakujem... Tak dostala som celkom reálny obraz a myslím, že ja na to určite čas nemám. Možno to pomôže zase niekomu inému v rozhodovaní. Nejaký čas by som si vedela nájsť, no vidím, že to chce zodpovedný prístup a robiť skúšky na tretí krát na ecka... To ma neláka. Co už, musím zostať vo svojom obore. Ďakujem ešte raz

katarinka289
12. sep 2021

@nastasias ani si sa na to nedala? Ja zacinam externe v BA.Podla mna sa to v pohode da.Pocas rodicovskej s mladsou som si robila 2roky pomaturitne ucitelstvo v MS.Staci si zvyknut na novy system povinnosti. Tam sme mali spolu cca 14 predmetov,cele 2roky som chodila kazdy utorok, materiály na skusky nam davali vysokoskolske.Teraz nam to vychadza na 6 predmetov,8x sobota

nastasias
autor
12. sep 2021

@katarinka289 nie nedala, mame prírastok a vieš ako to chodí na Sasinkovej 😁 možno niekedy, ale maximálne tie 2 roky nadstavbu. Každopádne držíme palce, nech sa darí a hlavne dobre učí!

katarinka289
12. sep 2021

@nastasias jeej no ja som vobec nevedela o o koho ide 😁 Aky je ten svet maly

nastasias
autor
13. sep 2021

@katarinka289 veru je svet malý. Jožko mal inak dnes ráno teplotu, ale aj tak chcel ísť do škôlky 😉 prajem veľa takých spokojných škôlkarov 👍

kaciak
12. feb 2022

@ika_nika Dobry den . Rozmyslam o magisterskom štúdiu . Vedeli by ste mi povedat ako casto su prednasky . Velmi pekne dakujem za odpoveď.

ika_nika
18. feb 2022

@kaciak Dobrý deň, aj ja som teraz na externom magisterskom štúdiu, prednášky bývajú v soboty, nie až tak často... pozrite si na stránke školy, sú tam presné rozvrhy, budete mať lepšiu predstavu, páči sa link: https://pdf.truni.sk/student?rozvrhy#externe

katarinka289
19. feb 2022

@ika_nika ja dufam,ze nez pojdem na magisterske,daju to spat na dva roky

anjelicek33
23. apr 2022

@ika_nika Ahoj, chcem sa spýtať, tú prax je povinné robiť i keď pracujem ako učiteľka v MŠ?

anjelicek33
23. apr 2022

@katarinka289 Ahoj, chcem sa spýtať, v BA chodíte do školy len soboty / ako často? Je prax povinná i keď pracujem v MŠ ako učiteľka?

olivnik
26. apr 2022

@anjelicek33 treba sa dohodnúť s vedúcim pedagógom praxe. Jasne, že učiteľka s niekoľkoročnou praxou nemusí robiť prax načo by jej bola

katarinka289
26. apr 2022

@anjelicek33 ano len v sobotu.Dve soboty som nemala nic,samozrejme cez sviatky nejdeme.Niekedy mame cely den,niekedy len doobeda alebo poobede.Prax je vo vyssich rocnikoch.Este som to nerieslila,ale tiez dufam,ze to nebudem musiet absolvovat,keď uz ucim 5 rokov a som vedena ako samostatny pedagogicky pracovnik

anjelicek33
27. apr 2022

@katarinka289 a koľko priemerne cca býva strán na učenie? dá sa to zvládnuť popri deťoch a práci?

katarinka289
27. apr 2022

@anjelicek33 da.Ja to beriem tak,ze aspon na E.Nepretrhnem sa s ucenim.Urcite je to uz ine,ako v mladosti.Uz mam zamestnanie,domacnost,deti. Zatial som urobila vsetky skusky. Spocivaju v pisani prac,prezentacii,testy.Len z vytvarnej zatial bola ustna,ale aj to bolo uplne v pohode.Take uvolnene.No a z telesnej sme predvadzali hry v telocvicni.Inak len testy.A teda zatial mam len jedno E 🙂

anjelicek33
27. apr 2022

skúšky bývajú tiež len v sobotu?

katarinka289
27. apr 2022

@anjelicek33 byvaju aj v tyzdni,ked su z domu cez PC.Vzdy si termin dohodneme