Vekový rozdiel medzi deťmi 19 mesiacov

17. feb 2023

Ahojte, dnes som zistila, ze sa nam zadaril súrodenec. Bol to sice v prvý moment šok, ale tešíme sa 🙂 mam pár otázok na maminky, ktore majú približný rozdiel medzi detičkami.

Ako ste zvládli vekový rozdiel medzi deťmi iba 19 mesiacov?
Zvládne prvé dieťatko 4-5 dní bez mami? (Pôrodnica)
Ako ste riešili situácie, kedy ste boli s deťmi sama a
išli von?
Ako reagovalo dieťatko na súrodenca?

Ďakujem

makovnikova
17. feb 2023

Ahoj, mám dve dcérky s vekovým rozdielom 20 mesiacov ,dnes sú už dospelé. Vekový rozdiel je malý, čiže mladšie dieťa rýchlejšie napreduje, učí sa od staršieho. Zo začiatku je to náročnejšie ,staršia dieťa može pociťovať žiarlivosť, ale rýchlo sa to urovná, a z detí sa postupne stanú parťáci. Moja dcéra považovala tú mladšiu najprv za hračku, bábu. Dieťa zvládne aj odlúčenie od mamy na pár dní, pokiaľ má pevnú citovú väzbu aj na druhého rodiča, prípadne starých rodičov. Vychystať sa von je trošku náročnejšie, hlavne v zimných mesiacoch, moja staršia pekne cupitala popri kočíku. Dnes sú aj rôzne typy kombinovaných kočíkov, kde sa odvezú aj dve deti rôzneho veku. Boli to pekné časy, aj tržnicu som s deťmi obehla, naspodok kočíka som uložila zemiaky, zeleninu, ovocie, a fungovali sme🙂

birika
17. feb 2023

@makovnikova presne si to vystihla...mame to tak isto, dievcatka, rozdiel 19 mesiacov a dalo sa 🙂

kacena4
17. feb 2023

ja mam rozdiel 13 m. s tak malym rozfielom deti este neziarlia na surodenca. narocne to bolo prena prvy cca 1-1 1/2 roka kym obe deti nezacali stabilne chodit. mala som kocik pre dvojicky a vsade sme chodili do obchodu, na vylety, k dr., do materského centra... je to len o organizacii a trpezlivosti. drzim palceky

deti95060810
17. feb 2023

máme tento rozdiel medzi detmi... len ti poviem že 18 m keď som išla do pôrodnice si skoro ani nevšimla resp. to brala omnoho lepšie ako 4 ročná dcéra ktorá za mnou revala každý deň... Asi ani nezáleží od veku ako skôr od typu dieťaťa....
je zbytočne si dávať tieto otázky- to budeš riešiť za pochodu keď to bude pre teba aktuálne...

nevenka
17. feb 2023

@makovnikova
@birika my podobne, medzi prvymi 2 detmi je 21 mesiacov, potom pauza a po 5 rokoch od druhej, je tretie a zase medzi tretim a stvrtym je 24 mesiacov.
Mame 2 pariky. Ti dvaja prvi su partaci, uz dost velki, pomahaju s mladsim. Niekedy je to o hubu, ale ja nepoznam ziarlivost. Jedine, ked nieco chce ten starsi a neda sa mi, lebo kojim, tak je obcas hysteria, lebo este nevie pockat. On sa rad oblieka, takze pekne si sam da teplacky, topanky, nachysta si dokonca ciapku, rukavicky, nakrcnik a caka ma v chodbe. Alebo ked ideme vsetci, tak starsia dcerka ho oblecie. Vie mu aj vymenit plienku.
Do porodnice som odchadzala "od babatka" a prisla som k velkemu chlapcovi. S manzelom urobil velky posun, zrusil mu cumel cez den, zacal viac rozpravat a hlavne, zacal mat rad auto a vsade chodil s ocinom, takze sa akoby odputal odo mna, ani nechcel, aby som ho ja prebalovala, zubky umyt len ocino, a vsade chcel chodit s nim. Trosku mi to bolo luto. Mala ma 6 tyzdnov a uz sa dostal do starych kolaji a chodi sa aj ku mne mojkat. A zahra sa krasne aj sam. Kupili sme mu Albi pero a knihy, cita si, zlatucky je.

tosomja
17. feb 2023

Mám rozdiel 14mesiacov. Bezo mňa syn zvládol super, ocko ma nahradil na 100%. Na sestričku sa tešil, odvtedy sú parťáci, čerti, ale aj anjeli. Mám súrodenecký kočík, čiže som ich dala do kočíka a išli sme, kde som potrebovala. Teraz, keď už nechcú byť v kočíku, idú pekne za ruku, alebo predo mnou. Nikdy nie jeden tam, druhý tam. Zaspávajú spolu, budia sa spolu, jedia spolu, ako dvojičky.
Robia dvakrát taký bordel, dvakrát taký hluk, aj nervy 🤣 ale aj dvojnásobnú radosť a o toľko viac lásky dávajú. Ľúbia sa a nikdy by som nemenila.
Len to, že som na nich sama, ocko robí na turnusy a veľmi chýba.

ivangeline
17. feb 2023

Zvladla. Zvladli. Otec sa musi zapajat viac. ;) A ty ho nechat. Mam rozdiely 13m,17m a coskoro 18m.

danieladeley
17. feb 2023

Skvely rozdiel, porodnicu zvladol bez problemov, stale mu niekto robil program, ocko, krstni, babky, dedkovia, sesternice. Zaklad pre mna bolo zbavit starsieho kocika, aby sa potom nechcel vozit. Chodil velmi skoro, takze s tym nebol problem. Von zboznovat kocikovat surodenca, ked som potrebovala rychlo vybehnut, islo babatko do nosica a starsi za ruku. Velmi mi pomohla pestunka s kamerou a to, ze som starsieho naucila, ze ked babo spinka, tak sa nekrici, len sepka. Zvladli sme to skvele, teraz su skoro skolaci a nepohnu sa od seba. Nezazili sme ziadne ziarlenie, navyse deti takto za sebou maju aj kopec ekonomickych vyhod :D

babulkomale
17. feb 2023

Kazdy zvladne lebo musi, ale lahke to nie je.
Mozem sa spytat preco sok? Nespali ste spolu?

hederamonstera
17. feb 2023

Baby, co mate surodenecky kocik. Mali ste ho od zaciatku-ze v kombinacii vanicka+sportova cast?
Budem mat rozdiel 14m a neviem ci to mame kupit alebo nie

zuzinka888
17. feb 2023

U mojich je rozdiel 21 mesiacov a vsetko sme zvladli- netvrdim,ze to bolo lahke ale dalu sme to. Musis co nahviac zapajat otecka alebo osobu ktora ostane s dietatkom kym budes v nemocke. Co najviac osamostatnit starsie dieta- a zapajat ho do roznych cinnosti . Prvy rok bol kruty ale potom to bolo uzasne- najlepsie kamosky, partacky, ochranovali sa navzajom- ked sa jedna udrela- druha pofukala. Len hracky a oblecenie museli ist dvojmo . 🤣🤣