Výška 16-mesačného dieťatka

22. apr 2024

Ahojte zaujíma ma aké miery majú vaše 16 mesačne deticky. Môj syn ma 87cm a 12 kilo. Doktorka povedala že je dosť veľký na svoj vek ale mne pride úplne normalny. Narodil sa 2950 a 53cm. Tak len tak pre zaujímavosť viem že kazde dieťatko je iné ale aj tak ma to zaujíma ďakujem❤️

veronikaszabova
22. apr 2024

12m dcera - 82cm a 11kg. Cize tvoj mi nepride nejako velky... 🤷

Porodna vaha 3300g a vyska 49cm

autor
22. apr 2024

@veronikaszabova ale vy ste asi všetci vysoký nie? Ja mám 160 cm😂

veronikaszabova
22. apr 2024

Ja 155

minesasubu
22. apr 2024

Nas ma 21 mesiacov a ma 87 cm a 12,3 kg vzdy ked ideme do poradne tak doktorka ze aky je vysoky ale nam sa nezdá
v skupine mame chlapceka co ma 92 cm a 15 kg a ptm 80 cm a 10 kg
kazde dieta je ine hlavne ze prospieva 🙂 v 16 mesiacoch bol najvacsi v skupine a nikto to neriesil teraz uz je taky stredny oproti ostatnym

vkatush
22. apr 2024

Môj má ten týždeň 16m, má 12.5kg a 87 cm tuším.
Všade je najvyšší medzi svojimi "rovesníkmi", na cvičení je bežne pri starších o niekoľko mesiacov, aj o rok,... a aj medzi nimi sa niekedy nájdu o hlavu nižšie deti.

Áno, je to veľká výška, tabuľkovo sú v maximách a cez, ale to nevadí, hlavne aby sa správne vyvíjali.

dixitka
22. apr 2024

Synovec mal v 16 mesiacoch rovnakú výšku a tuším o pol kila menej ako tvoj. A výškovo mal percentil 99 (čiže viac ako 99 % chlapcov jeho veku je nižších), váha bola tuším 60 percentil. Čiže áno, s 87 cm je fakt vysoký 🙂 a váha 12 kg je tiež nadpriemer, ale nie tak výrazne ako tá výška.

Btw. môj 12-mesačný má 83 cm a 11,7 kg a lekárka na každej poradni hovorí, že je veľký na svoj vek 🙂

majamat
22. apr 2024

dolezita je aj vyska otcva, nielen matky a teda v tomto veku este dieta nerastie podla genetiky. to zacina az okolo 2-3r.

majamat
22. apr 2024

dcera kamosky mala v 2r 101cm. teraz ma 15r a vysku 174cm.

monicatko20
22. apr 2024

Žienky tak môj malý v 15 mesiacoch 92cm a 16kil.. 🙏 tiež kusok vytŕčame z tabuliek 🤣🤣🤣🤣🤣 pôrodná váha 4050g..

aliaray1
22. apr 2024

Ahoj, my sme nizki a dcerka mala takto...nosila lindex velkost 98. Teraz v presne 2r...98cm, 16kg 🤷‍♀️, je pekna, vysoka, hlavne zdrava a pohodacka, prestrelila tabulky, pedi su spoko, ze je zdrave pekne dietatko. Neries okolie, budte veseli a stastni ❤️

bellaa3007
23. apr 2024

Moja mala ked bola "babatko" nebola vysoka a teraz má 3,5roka a ma 107cm, je vysoka ako jej 5r spolužiaci v triede :D a tiež mam 160cm

simca06022011
23. apr 2024

mozno zo myslela, ze je dost velky = nie je maly... ;) nie ze je uz nad normu... ;)

majamat
23. apr 2024

trosku pre info.

dieta do 2-3r nerastie podla genetiky. ovlyvnuju ho ine faktory, medzi tym aj to, ake malo podmienky pocas vnutromaternicoveho vyvoja. samozrejme ochorenia tiez, ale skor tie vaznejsie . a teda neviem co este ho moze ovplyvnovat.

okolo toho 2-3r sa zacina prejavovat genetika, dieta sa zacuna zaradovat an poziciu, ktora mu je geneticky dana. toto zaradovanie moze trvat do 4-5r.

1r dieta narastie asi najviac za cely svoj zivot, aj ked niektore deti daju vela aj v puberte. robi to v priemere 20-25cm/rok
2r je rast o polovicu pomalsi, ako 1r. 10-12cm/Rok
3r je ese o nieco pomalsi ako 2r 8-10cm/rok
od 4r az do puberty rastie v priemere 5-7cm/rok, no vseobecne plati, ze v predskolskom veku sa blizi skor k tym 7cm a pred pubertou skor k tym 5cm, dokonca moze aj nastatat predpubertalne spomalenie rastu, kedy narastie dost malo 2-4cm/rok. no takyto problem amju skor malicke deti, nie tie vysoke.
za pubertu v priemere narastie dievca 20cm a chlapec 25cm s tym, ze u chlapcov nastava puberta asi o 2-3r neskro, cize maju o 2-3r v priemere dlhsie rastove obdobie, cim dosiahnu vyssi vzrast ako dievcata. samozrejme aj v tej puberte narastu viac, aj to pridava na vyske. priemerny rozdiel medzi muzom a zenou je 13cm, cize nemozno porovnavat vysku muza a zeny, vzdy sa musi urobit prepocet. ak ma matka chlapca 170cm a chlapec dedi jej genetiku, tka nebude mat 170cm,a le priblizne 183cm. a plati to aj naopak vo vztahu otec-dcera. otcova vyska minus 13cm. cize 180cm otec bude mat dceru s jeho genetikou vo vyske asi 167cm. samozrejme dieta moze zdedit yvsku po hociktorom rodicovi, dokona aj po inych predkoch ( menej pravdepodobne ), len pri vypocotch predpokladanej vysky sa neda obsiahnut cely rodokmen, preto do uvyhy prichadzaju v prvom rade rodicia.

a teda po puberte tu ej este zostatkovy rast, ktory je uz dost pomaly okoko 5cm za cele obdobie - tak 2r. u mnohych je to uz len okolo 1-2cm. dievcata rastu v priemere do 15r,chlapci tak do 17r.

a teda to som popisala priemer. dieta by nemalo nikdy dlhodobo rast na spodku priemeru, inak klesa v grafe. skor by malo rast na vrchu priemeru a moze aj nadpriemerne. ak je rast extremne nadpriemerny,a le skor dlhodobo - niekolko rokov a dieta stale v grafe stupa hore, vyssie a yvssie, treba ho vysetrit, rovnako ako dieta, ktore v grafe klesa a je vlemi nizko. moze sa jednat o poruchu.

dieta teda moze rast aj mimo priemeru. ok je halvne nadpriemerny rast, nie extremne nadpriemerny. aj v puberte teda moze anrast nadpriemerne, rovnako popubertalny zostatkovy rast moze byt nadpriemerny.
rovnako mimopriemeru moze byt dieta, ktore ma oneskoreny, ci urychleny vyvoj. preto aj dieta nizkych rodicov moze byt vysoke, moze mat urychleny vyvoj a preto prichadza do puberty skor, skor sa ukonci rast a skrati sa preto obdobie,kedy mohlo rast tych 5-6cm rocne, preto ma o 10-15cm menej,a k by sa mohlo v detsve predpladat.
uvedeim priklad porovanie.
PRIEMER:
dievca napr ide do puberty v 10r.
v 8r ma 135cm,
v 10r ma 145cm,
v 12r ma 160cm ( co je priemer pre tento vek ),
v puberte a po puberte da 25cm, konecna vyska 170cm.
URYCHLENY VYVOJ:
dievca ide do puberty v 8r,
v 8r ma 140cm
v 10r ma 155cm
v 12r ma 160cm
v puberte da dokopy 25cm ako to prve dievca, dosiahne vysku o 5cm menej, cize konecna vyska bude 165cm aj napriek timu, ez bolo cele detsvo vyssie od toho prveho.
ONESKORENY VYVOJ:
dievca napr ide do puberty v 12r.
v 8r ma 125cm,
v 10r ma 135cm,
v 12r ma 150cm ( co je s predchadzajucimi dievcatami o dost menej )
v puberte a po puberte da rovnako 25cm, konecna vyska 175cm a hoci bolo cele detstvo najnizsie, bude mat nakoniec najvyssiu konecnu vysku.

samozrejme mozu byt vselijake variacie, neikedy je v triede medzi detmi vekovy rodziel 1r a pri detoch s odkladom pokojne aj 2r, cize 2 deti s rovnakymi predpokladmi obe mozu byt v rpiemere s 2r rozdielom, rovnakeho pohlavia, zakonite bude rozdiel vo vyske. a aj dieta cele detsvo vysoke, s uryhclenym vyvojom mize v puberte narast nadpriemerne, ci dieta s oneskorenym vyvojom moze slabo rast a nakoniec v sopelosti budu na tom rovnako ako v detsve, vyska sa neotoci.