Má moja dvojročná obdobie vzdoru?

sida456
24. feb 2021

Prosím o radu. Dcéra má dva roky. A máva záchvaty placu, napr. pokaka sa do plienky, vravím no pod ideme prezliecť, nechce ona nejde, ona nekakala...vysvetľujem bude ta to stipat pod umyjeme, nejde, nejde, nejde aj keď jej sľúbim hory doly,jednoducho nejde tak je to s veľa vecami, obliecť pyzamo? Nechce, ona nejde si obliekať a môžem sa aj na hlavu postaviť 🙈 nebola taká pred pár mesiacmi to bolo ,,lepšie” teraz sa to stupňuje, nekricim, nebijem (nemá to význam) vysvetľujem, veď je mala.....🤷‍♀️Veď normálne sa stavia na špičky, minule mi sadla na stred cesty(a išlo auto) vždy sa dá na kraj a vtedy jej preplo sadla na stred nechcela ísť, som ju zobrala nasilu, no nepýtajte sa čo nasledovalo, krik, amok, 🤦🏻‍♀️ Keď už fakt neviem ako zastaviť jej ,,amok” dám ju do sprchy a pustím sprchu(strieka jej to na nohy) a vtedy ju to preberie hneď sa pýta na ruky a opadne z nej ten ,,zachvat” mám to riešiť s dr? alebo veriť že to prejde,,,...? Ďakujem za radu

deedol
24. feb 2021

podla mna je to normalne a nesprchovala by som ju, moze sa jej vytvorit cudne spojenie medzi tym emocionalnym stavom a sprchou. skor je ok, ked ju vezmes prec (aj za cenu amoku), hlavne ak jej nieco hrozi.

sida456
autor
24. feb 2021

@deedol nič iné nezaberá, ak ju ,,neosprchujem” 🤦🏻‍♀️ Amok pokračuje ďalej....po 20 minútach je už červená.... 🤦🏻‍♀️

deedol
24. feb 2021

@sida456 chapem, ale aj take amoky su "normalne" u niektorych deti :( u mojho zabera objimanie (nie vzdy sa necha, nenutim ho), opakovanie, ze som pri nom, pripadne pomenovanie toho, co chcel a nemohol (v tvojom pripade napr. "ty si chcela sediet na ceste, ale nemohla som ta nechat, lebo islo auto"). moj napr. nema rad, ked sa moc vykecavam, tak sa snazim o co najjednoduchsie vety. samozrejme, nie vzdy to zvladam - ja zas potom kricim, co tiez nie je dobre, ale skus najst mozno nieco ine ako tu sprchu. citala som raz na MK, ze jednej mamicke robili nieco podobne a ma traumu zo sprchovania. (ju ale tusim sprchovali celu)

sida456
autor
24. feb 2021

@deedol ďakujem, nechcem aby mala traumu zo sprchovania, idem teda niečo skúšať iné, aj keď si myslím že som vyskúšala všetko 🤦🏻‍♀️

malicka_mysicka
24. feb 2021

@sida456 aj u nas jenobdobie vzdoru, je to v tomto veku normalne. Napije sa, slahne flasku o zem. Poprosim ho, aby ju zdvihol, povie mi 'nie'. Zdvihnem ju ja, polozim na stol a on pride a zase ju slahne o zem. Ked ideme von, 15 minut vrieska ze nechce ist von, ked ideme dnu, vrieska, ze nechce ist dnu 🙈 Je taky, ze by som ho najradsej splieskala, ale namiesto toho ho radaej obijmem. Sprcha v ziadnom pripade. Ona si len formuje svoju osobnost. Vysvetluj pokojnym tonom a za par tyzdnov zase ako prislo, tak aj odide.

malicka_mysicka
24. feb 2021

@sida456 u nas ked je amok, najprv mu vysvetlim, co sa deje. Niekedy berie na vedomie, niekedy ma zacne bit. Ked sa nenecha ukludnit, tak ho necham sameho aby sa ukludnil (vzdy pravdaze dbam na to, aby bol v prostredi, ze si nemoze ublizit). Odidem do inej miestnosti a on vacsinou za par minut pride za mnou. A niekedy zmenime prostredie a zabudne. A ked sa nechce prebalovat, tak by som skusila odplienkovat, mozno to znamena, ze je pripravena (u syna to tak bolo).

ivangeline
24. feb 2021

Ano. Moj mal 2 roky a tiez uz vsetko chce a vsetko je jeho. :D Lenze on je pokojne a flegmaticke dieta. Place par krat za den...napr ze nemoze hned rano sa kupkat a nedam mu sladke a ze sa musi prebalit alebo ist spat...No blbosti.. ale prejde ho to vacsinou rychlo a snazim sa mu vysvetlovat, najst konsenzus a pripadne robit nieco chvilu po jeho a potom bude po mojom. Napr ten spanok mu oznamujem par min vopred a pripominam ze ked urobim toto a tamto..tak ide do postele alebo tak podobne.

bonda568
24. feb 2021

@sida456 ahoj ja to mám tiež práve ties 2 roky chlapec ja som už zúfalá niekdy mi je až do plaču :D

sida456
autor
24. feb 2021

@bonda568 no, a toto je moje druhé dieťa, prvý chlapec 6 rokov má a úplne bezproblémový (dobre, má svoje muchy ako každé dieťa) ani neviem či mal nejake obdobie vzdoru, ale toto čo mi prežívame pri dcére je až neuveriteľne 🤦🏻‍♀️ Aj bije brata, hryzie ho, mna capne, manžela capne....no hrôza, vysvetľujeme, že sa to nemá, ale nechápem prečo to robí keď mi sa vôbec nebijeme doma, nerozumiem ani to nemá kde vidieť v tv alebo čo...ani medzi detmi keď je lock down sme len doma, takze nechápem tomuto nášmu unikátu 😂 🤦🏻‍♀️

bosorka2302
24. feb 2021

u mojho zabera silne objatie po chvili sa upokoji. Sprcha je skor na traumu.

sapetka
24. feb 2021

Mali sme to aj my. Bolo to hrozne trvalo aj 30min ale amok jak slak. Chvalabohu je to prec, uz som aj zabudla. To su veci ktore vytesnujem. Musite to len vydrzat. A tu sprchu to mi pride dost divne to by som nerobila..

bonda568
24. feb 2021

@sida456 ja tomu ties nechápem mi sa mu venujeme pekne mu vysvetlím aj sám sa vie zahrať je strašne tvrdohlavý 😂 už som skúšala všetko NATO keď ma amok :D byť milá objímam ho stále poviem mu že sa nič nestalo , že ho ľúbim , ale už keď to nepomôže a capne aj mňa tak mu to vrátim potom sa ide objímať sám

katkami123
24. feb 2021

Tiež sme mali určite obdobie vzdoru, ale aby mi toto až decko stvaralo... toto je už rozmaznanost a nie vzdor. Ty si rodič, ty urcujes podmienky a pravidla a nie malé dieťa.

hennyinnsbruck
24. feb 2021

K výchove nepomôžem keďže moja nervy nemá, ale ja keď som bola decko lekárka mi chcela vraj dat lieky na ukludnenie 🙈mama volila radšej sprchu, taky nervak som bola vraj. Alebo pohar vody do tváre som schytala. Traumu z toho nemám ku podivu....

sida456
autor
24. feb 2021

@katkami123 toto som si vravela pri prvom(moj ukážkový,dobrucky sedel, tichučko sme sledovali ako mamička bojuje s malým dieťaťom na ihrisku) že to Neni normálne, že to je nevychovov, že je to dieta rozmaznané....no stále som krútila hlavou a chodila ,,hore nos” že moje dieťa je dobre...a teraz mám druhé a je opak prvého! Neviem kde sa stala chyba..... 🤷‍♀️ Tak isto sa k nej správam, jak aj k staršiemu.....🤷‍♀️🤔

luccija
24. feb 2021

@sida456 ja som počula radu streknúť s rozprašovačom na kvety do tváre spraviť niečo iné šokujúce.A to radila pediatricka mojej sestre, keď jej deti až modraveli pri amokoch zlosti a to je pedagóg a nevedela si rady

evka_28
24. feb 2021

@sida456 Juj potesila som sa, ze v tom nie sme sami 🙂)) Niekedy uz tiez nevladzem. Syn ma 2r a plac a amok za vsetko! Niekedy aj len tak pocas hry, krasne sa hra s legom a zrazu amok, vsetko rozhadze, place, zuri, pribehne za mnou a capne mi... On vobec nevie zvladat emocie a je strasne tvrdohlavy. U nas pomaha predchadzat zvysenej nervozite - ked je hladny a nevyspaty je to zle. Aj ked je hladny, jest si nevypyta, iba zacne nervacit 🙂 a nesmiem mu povedat pod sa najest, to koniec, nepojde, lebo ja chcem. Musim na neho tak, akoby sa sam rozhodol - 'ja idem obedovat, ty mas tu na stole, ked budes chciet, prid' Chvilu ma ignoruje, a potom pride ze chce aj on 🙂 A to kakanie 🤦‍♀️ U nas funguju cerviky - 'v hovienku byvaju cerviky a spapaju ti vsetky auticka, nikto nenosi hovienko so sebou, ani zvieratka ani nasa cica mica... Ked sa budes chciet ist prebalit, pridi za mnou'
Ked ideme von - 'ja idem na prechadzku, ty zostanes doma? Ja idem pozriet to susedove krasne zelene auticko... Ty nejdes?'
Vsetko sa musi rozhodnut sam, treba klast opacne otazky, aby mohol znegovat - ty nejdes von? Ty sa nejdes prezliect? A na vecerne prezliekanie mame ritual, zacnu sa zatahovat rolety, potom sa stlmuju svetla a vysvetlujem, ze za chvilu sa zhasne, ze ja teda idem spinkat, ze ci on nejde so mnou...
Je to boj a nas sa este aj povracia ked ma amok a hrozne place... Niekedy uz fakt nevladzem, kazda cinnost trva neskutocne dlho (kym sa naobeduje, vykaka a ulozi spinkat - 2,5 hodiny kvoli presviedcaniu a amokom...). Uz aby to obdobie preslo, on je taky dobry chlapcek, ale tak tvrdohlavy 😀🤦‍♀️

sida456
autor
24. feb 2021

@evka_28 hmmmm dobrý napad ísť na ňu takto, že nech ona ,,sama chce” aj keď niekedy to tak robím že idem jesť a jej ani sa nepytam a dám jej tiež jesť, povie že nie, nechce a vravím v poriadku dáš si neskor a keď sa nepozerám začne jesť 😂 čo sú toto za deti 😂🙈

evka_28
24. feb 2021

@sida456 No ja som sa minule pomylila a ze 'Janko pod obedovat' no koniec, 1,5 hodiny som ho presviedcala, on hladny az mu v bruchu krutilo, ale nesiel, tak ja ze dobre, pojdes spinkat hladny a zacala som hadzat obed do kosa, az vtedy pribehol, ze teda uz ide obedovat 😂

sida456
autor
24. feb 2021

@malicka_mysicka tesne pred prečítaním tvojej odpovedi som vravela že asi ju idem skúsiť odplienkovat keď nechce sa prebalovat

monkijanacik
24. feb 2021

Ahoj sida,ja som mala to iste s mojim synom,potom som nadabila na vychovunevychovou,nechcem robiť reklamu,ale ta zmena bola citit hned,maju vela videi na yuotube,dokonca par kurzou zdarma,vyskusaj,zmenilo to zivot celej rodiny,dovtedy bola frustracia na dennom poriadku,ze nam to nefungovalo.

elizabet173
24. feb 2021

@evka_28 ja by som tou cestou nesla. Jedlo je na stole, je teple, ide sa jest. Ak nechce ist, upozornim, ze ked nepojde a jedlo vychladne, tak ho vyhodim. Ked nejde, tak to urobim a jedlo nedostane. A moze nervacit, obed sa nekona, nebude predsa dvojrocne dieta urcovat ci pojde obedovat alebo nie. Preto to stvara, lebo nepocituje dosledok svojho spravania. Snazi sa posuvat hranice uz ani nevie kam. Moze mat amok, v jeho veku ma pravo na nezvladanie emocii, moze vsetko rozhadzat, ked amok skonci, tak trvam na tom, aby vsetko upratal. Je vyborne, ze ho nechavas rozhodovat v urcitych veciach, dieta nesmie cely den pocuvat len prikazy a zakazy. Na druhej strane sa musi naucit - nepojdem jest, budem hladny. Rozhadzem hracky, budem ich musiet potom pozberat. Sama si zistila, kedy to s jedlom zaucinkovalo. Presviedcat 1,5 hodiny, aby isiel obedovat, by mu pri mne teda nehrozilo.

monkijanacik
24. feb 2021

A tiež mi došlo,že keď malo dieťa 2r,začala som na neho tlačiť aby bol šikovnejší v obliekani,papani,odplienkovany lebo svokru išlo poraziť,jednoducho natlak každý deň,až vybuchol maly do takého hnevu...a potom mi sam povedal,ze chcem od neho strasne moc,ked som zvolnila,skludnil a spolupracoval i syn🤷🏻‍♀️

evka_28
24. feb 2021

@elizabet173 Tam nejde len o presviedcanie, jemu vsetko dlho trva, on papa vyse 40 minut! A to ze jedlo vyhodim a on bude hladny som skusila viackrat, proste ostal hladny nervozny, ale ziadne poucenie. A tym, ze bol hladny a nervozny mal take amoky az vracal... Vsetko mi ovracal a ja potom ukludnovat a cistil vsetko... Radsej to jedlo do neho nejak dostanem a viem, ze je kludnejsi a lepsie sa s nim potom pracuje... To ma asi v povahe - muzova sestra bola nejedak (tiez zo vzdoru) ucitelky v skolke ju nechali aj 2 hodiny sediet nad obedom, ona plakala a nic nezjedla a druhy pripad je manzelova seternica, ta dceru zas vobec nenutila jest, ma 5 jedal ktore zje, a to mikro porcie, ine nic, ma 15 rokov a ani 40kg... Nas ma tazku povahu, musim byt neskutocne trpezliva a opatrne presviedcat a vysvetlovat, uz sme s muzom skusali vsetko mozne a zabera fakt len trpezlivost... Je to ale hodne narocne...

domak2
24. feb 2021

2 ročnej naozaj netreba siahodlhé vysvetľovania, skôr to viac matie a už vôbec keď ju chytá amok. Niekedy platí hovoriť opak a bude chcieť to čo chceš, ale niekedy proste bude po tvojom lebo ty si mama a teba treba posluchat nech jaci aj hodinu keď sa jej chce. Nechaj ju vyjacat a potom si môžte vysvetlit, objať sa atď.

elizabet173
24. feb 2021

@sida456 su situacie, kedy nevysvetlujes ale konas, amok si nevsimas. Ked si sadne na cestu, tak ju zoberies a nic nevysvetlujes. Ona velmi dobre vie, ze sa tam nesedi, len si chce presadit svoje. To iste, ak sa nechce ist pokakana prebalit, vtedy s nou nediskutuj. Nesnaz sa amok zastavit, ani sa v tychto situaciach nesnaz statoznit s nou - ja viem, ze si si chcela sadnut na cestu...ved to je nezmysel. Tu skratka rozhodujes ty, ci sa jej to paci alebo nie. Sprchovat urcite nie, ked amok nabera na intenzite, mozes jej supnut do tvare trochu vody z pohara, moment prekvapenia by mal mal amok zastavit. Nic jej neslubuj, nech sa neuci, ze za beznu vec - oblecenie si pyzama nieco dostane. Sama vidis, ze to nema zmysel. A to odplienkovanie je dobry napad.

elizabet173
24. feb 2021

@evka_28 moze ovracat, nasledne si to poutiera. Nechavat dieta sediet dve hodiny nad obedom je nezmysel. Ale pat jedal by som netocila ani nahodou. Ma pravo neznasat niektore jedlo, ale nie vacsinu. Nie je to tazkou povahou, tu ma v tom veku 90% deti, je normalne, ze sa snazia urcovat hranice oni, patri to k ich vyvoju. S detmi mam dlhorocne skusenosti, funguju len striktne pravidla, aby si dieta uvedomilo nasledky svojho spravania a zaroven mu dat najavo, ze ho mame radi. Kolkokrat si skusila mu nedat jedlo ani ziadnu nahradu zan?

evka_28
24. feb 2021

@elizabet173 A s tym kakanim to u nas nefungovalo, skusili sme nic nevysvetlovat - povedala som parkrat, on usiel trucovat do kuta, tak som ho nasilu zobrala, branil sa, kopal a bil ma, manzel ho drzal, kym ja som prebalovala, on plul a kopal a bil na vsetky strany a nariekal az vracal... Nepomohlo to, zhorsilo sa to, mala som pocit, ze sa aj boji kakat, co bude zas za stres pri prebalovani... Ono proste kazdy je ina povaha, na kazdeho nieco ine, nas je precitluveny, na neho taketo nezabera...

elizabet173
24. feb 2021

@evka_28 nezartuj, s dvojrocnym ste si dvaja nedali rady? Co myslis, ako to riesi mama dvojciat? Tie nie su na klucik, ze by pocuvli na slovo. A deti v jasliach? Kopal a oplul by ma raz.

evka_28
24. feb 2021

@elizabet173 No parkrat a bol potom strasne nervorzny a len nervacil a plakal cely den... A manzel robi z domu a nemohol sa sustredit lebo ho aj cez sluchatka pocul. Neda sa mi to moc casto skusat... Ked mne je ho tak luto, on to akoby nerobi naschval, akoby sam nevedel preco nechce, iba nechce... A potom sa tulka 🙂 Ale je horsie a horsie s tym jedlom, teraz zje par lyzic, aby zahnal najvacsi hlad a potom sa s tym babre...
napis este nejake rady, skusim sa inspirovat 🙂 ja si tu rada citam ako na to idu ini, my si zijeme vo svojej bubline (hlavne vdaka korone sa nestretam s inymi rodicmi/detickami), tak je super, ze existuje modrykonik 🙂