Má byť dieťa správne zvislo v šatke alebo rovno v postieľke?

aranel16
9. feb 2017

Ahojte nedavno som nasla takyto clanok: ,,Tak, ako nie je potrebné narovnávať krivé nožičky dieťaťa, aby rovno rástli, nie je potrebné narovnávať ani jeho chrbátik, skôr ako sa bude narovnávať sám. Dieťa strávilo predsa veľa mesiacov v maternici stočené do guľata. Ak si niekto myslí, že po pôrode je pre dieťa narovnanie chrbtice to najpodstatnejšie, má laickú predstavu. Dvojité zaoblenie chrbtice a stavcov vo forme S sa vytvára až postupne v priebehu motorického vývoja dieťaťa. Z tohto hľadiska je nefyziologické skôr ležanie v postieľke, pretože k narovnaniu chrbtice nedochádza vďaka rastúcej sile svalov, ale vďaka gravitácii, proti ktorej nemôže dieťa v prvých mesiacoch ešte nič robiť. Je tomu potrebné predísť. Stavce dieťaťa nesmú byť stlačované. V maternici plávalo dieťa vo vode, stavce boli zaguľatené a nie stláčané. Podmienka "beztiaže" už ale nie je splnená. Tomuto nebezpečiu sa dá predísť, keď použijete šatku na nosenie, ktorá svojou napätou látkou pôsobí ako podpora držania tela dieťaťa, takže sa tak zabráni namáhaniu stavcov. Najčastejší argument proti noseniu novorodencov je obava, že by sa mohla poškodiť chrbtica dieťaťa. Všetci ľudia, ktorí ale dnes sedia s poškodenou chrbticou u ortopédov, ležali s veľkou pravdepodobnosťou ako bábätká ako sa patrilo na chrbte. Novorodenci, ktorých matky nosia v šatke sa podľa Dean a Geber vyvíjajú lepšie, než deti, ktoré strávia väčšinu času v detskej postielke."
Ja som bola cely cas v tom ze nosit az ked sedi, dovtedy vodorovne.... cize by sa spravne malo nosit zvislo uz od narodenia?? Popripade mamicky ktore ste nenosili, maju deti nejake problemy s chrbticou??? Vdakaa.....

medovka14
9. feb 2017

Ja nosím svoju tretiu 🙂 zvyslo v šatke a nosiči 🙂 je to super, ľutujem, že som to nepoznala pred 10timi rokmi keď som mal s pre baby 🙂

anjelicek26
9. feb 2017

@aranel16 nie sme klokani, takze ziadne "prirodzene nosenie v satke" neexistuje, ziadne "poskodenia" dietata bez nosenia v satke sa samozrejme neudeju. Ludske dieta nie je ani opica,a by sa "prirodzene" zavesilo na matku, nema dostatocne silne a dlhe koncatiny. Ludske mlada prirodzene lezi. Na kazdu blbost fakt najdes "nazor" a "studiu", casto podla jej zadavatela a portalu, na ktorom ten vykvet citas... Jedina studia k tejto teme - nosit zvislo a nosit vodorovne smer satka je vzhladom na SIDS novorodenca, kde bolo niekolko umrti dietata v satke/nosici v polohe koliska, ked si dieta stlacilo branicu. Takze urcite zvislo nosit, ale pockat kym bude mat babo ten jeden mesiac a az potom. Problemy z chrbticou byvaju viditelne okolo 30ky a neskor, takze na tuto odpoved ti adekvatne ziadna mamicka tuto neodpovie.

beton
9. feb 2017

@aranel16 dieta ma byt vzdy v takej polohe, do akej sa vie aj samo dostat. U malého babatka je fyziologicka poloha so zaoblenym chrbtom, takze v satke alebo ergonosici. v satke moze byt aj v koliskovom uvaze a v zvislom. Ja som nosila najprv v koliskovom a neskor v zvislom. S clankom absolutne suhlasim.

moonlight1210
9. feb 2017

@aranel16 co poznam, ak maju problem, tak je to zalezitost genetiky a v rodinach sa to dedi, ze maju trebárs nabeh lordozu, atd. alebo aj typom zamestnania.

argument, ze vacsina z nas ako babatka sme lezali v kociku, ci v postielke a predsa su ludia, co maju problem s chrbticou (teda, ze lezanie nie je zárukou rovnej bezchybnej chrbtice) - to je take od veci. jednak u ortopeda su ti, co to maju geneticky dane po predkoch. jednak ti, co vazne zanedbali spravne drzanie tela (trebárs pre typ prace, co mali). jednak ludia po urazoch.

moj nazor je, ze kedy satkovanie a lezanie babatiek bolo 1:1, tak aj tych ludi, co sedia u ortopeda, by bolo 1:1.

lebo zas, na to aky pocet ludi stravil ako babatko cas lezanim v postielke a v kociku a nie v satke, je ich u tych ortopedov dost malo.
takze oba sposoby maju sancu byt rovnako neskodne ako skodne.

jedine, v com ma satka naozaj navrch, je to, ze dieta travi vela casu v tesnej telesnej blizkosti matky. co prospieva jeho psychickemu vyvinu.

lukamka
9. feb 2017

Ja si myslím, že škodlive je hlavne skoré posadzovanie a rôzne chodaky/pavúky/klokanky a nosenie na rukách s podporou len za riťku kedy nepodporena chrbtica pod váhou hlavičky a tela vychyľuje do všetkých možných smerov

domak2
9. feb 2017

Toto je clanok co ma presvedcit odporcov nosenia, trochu inak napisany a mozno by som suhlasila. Ale to ma byt potom dieta zvislo 24/7 a ty si uz nikdy nelahnes? 😅 Ano SPRAVNE nosene dieta nie je problem ale aj bezne leziace deti by mali byt v pohode 😄

juliette173
9. feb 2017

Tu plati jednoducho vsetko s mierou. Aj nosenie je super, aj babo nechat na chrbatiku neni nic zle a takisto polohovat babo na brusko. Cize robit najlepsie vsetko 🙂

barla5
9. feb 2017

Ľudia s poskodenou chrbticou co sedia u ortopeda lezali ako bábätká v postielke, ale aj sedeli oblozene vankusmi alebo cele hodiny v pavukoch. Vtedy sa to tak robilo a ich mamy im urcite nechceli ublizit, naopak, povazovalo sa to za spravne. Tak o 30-40 rokov budeme mozno prekvapeni aky bude nazor na nosenie v satke, nosici. Aby sme sa potom nedocitali ze ludia sediaci u ortopeda su tam kvoli tomu ze ich mamy nosili namiesto toho aby lezali na rovnom alebo nieviem teda co bude prave v mode. Hlavne vsetko s mierou

janulato
9. feb 2017

Nad tymto sa zamyslali aj ucenejsie hlavy ako my. Ceska pediatricka spolocnost vydala vyhlasenie, ze nosenie prospieva psychike dietata. O fyzickych dosledkoch nie su dokazy pre a ani proti. Takze nosit ano, radovo par hodin denne. A aby si si to vedela porovnat, autosedacka "vajicko" sa odporuca cca 1 hodinu denne, choditka by ceski pediatri najradsej zakazali, ale nema kto. Od slovenskych pediatrov som ziadne oficialne stanovisko nenasla.

@barla5
@anjelicek26
nič v zlom, len chcem upresniť, že nosenie nie je móda dneška. Áno, presadzuje sa to teraz viac, no v menej vyspelých kultúrach sa nosí bežne dieťa na bruchu a chrbte matky bez toho aby to niekto propagoval. Je to tradičné. Naše prababky nosili svoje deti na chrbte v kuse látky a tak pracovali na poli, len to nebolo v telke a na koniku tak sa to nezdá pravdepodobne. No a nosili sa aj vo vyspelých kultúrach, veď meitai má pôvod v Číne, tradičnej. Nie sme klokani, no vychádzame z primatov ktoré tiež majú svoje "deti" zavesené na sebe. 🙊
A čo sa týka štúdie, treba mať otvorenú myseľ, no nie priveľmi, aby mozog nevypadol, vytvoriť si vlastný názor a robiť ako nám vyhovuje.
Moja mama mi vravela, keď som ju upozornila, nech nedáva môjho 6m sadat, že to ešte nevie sám, že Ty si sedela od 3m 👏 a nič Ti nie je... A dnes som bola u neurológa a idem na ct... A mám 32r....

anjelicek26
9. feb 2017

@coccinellaseptapunktata satky a nosice aj v minulosti nosili na prenasanie deticiek z miesta na miesto a na mieste "urcenia" sa satka uviazala alebo rozbalila a dietatko spinkalo v hacke alebo v postielke... v dnesnej dobe... ano prehana sa... mojkame, uspavame, nosime, prepravujeme, chodime na tance s dietatom v satke/nosici a vsetko mozne (aj nemozne 😂 ) Rozumej mysel otvorena, ale odtial potial, nic nie je dobre prehanat, v ziadnom smere... dodnes mi rezonuje v hlave veta znamej, ked sa jej 16 mesacna dcera vydriapala vonku zo satky, ze pre pana, dnes som si poplakala, ona sa prvy krat vypytala na zem vonku! No ved ona jej chce najlepsie a nosit ju...

mirka17
9. feb 2017

mne sa len veľmi páči ako si každý z tej minulosti našich prababiek vyberá len to čo sa im hodí, odrazu ked sa jedná o nosenie, tak to robili naše prababky dobre, ked sa jedna o stravu, a iné veci podľa našich babičiek, tak to už nie je správne. Apropo, áno je pravda že nás naši prarodičia možno nosili v šatkách, ale netreba zabúdať na to, že naši prarodičia neboli tri roky na materskej, ráno vstali a išli robiť na polia, a po poliach sa zle tlačí kočiarik, o asfaltových chodníkoch mohli len snívať, a komu by sa chcelo tlačiť po blate kočiar?. Logicky najlepšia voľba bola šatka, ale nie preto lebo si naše prababky mysleli že je to pre dieťa najzdravšie, ale preto lebo to bola tá najjednoduchšia voľba. Nemám nič proti tomu ked je dieťa občas nosené, sama som sporadicky nosič využila, problém je ale v tom že nosiace mamičky nemajú mieru, skôr už je to na diagnozu, nosiť nonstop dieťa. A ešte sa ohánajú ako môžu robiť, variť, prať a žehliť, aké je to super ked má obe ruky voľné, nuž ja neviem, ja som moje dvojčatá položila na puzzle kde sa kotúľali, hrali a mala som obe ruky voľné tak isto, a ešte k tomu malý bonus a to nespotené brucho a odľahčený chrbát.

mirka17
9. feb 2017

@aranel16 ináč nepríde ti divné bojovať s gravitáciou? Beztiažou? A neviem este s čím? Ako môžes porovnávať 2 rôzne prostredia? To ako keby som napísala že prečo mu dávaš prsník keď v brušku je napojené na placentu! Nie je to proti prírode?

triciachloebrody
10. feb 2017

Vidno,ze neviete, co od dobroty na tej materskej ! nosit deti poviazane v handre ako ci....a !

@mirka17
@anjelicek26
Ja si nevyberám čo mi vyhovuje, ale k téme. Písala som, že na pole a k téme ešte dodám, že tam tiež dieťa nelezalo na zemi ale uviazane v tej satke ako v kolíske na nejakých paliciach so zaguľateným chrbatikom. A čo sa stravy týka, určite ich tam dojcili, lebo na iné nebolo a dojcili kým sa dalo, keďže samé boli rady keď mali čo do úst a potom prešli na tú stravu, no treba sa na to dívať širokospektralne. Nemožno porovnať minulosť bez ecok, chémie, GMP, postrekov a kde čoho a dnešok keď to všetko je všadeprítomné.
Myseľ otvorená, no tak, aby mozog nevypadol... Teda všetko s mierou, tiež to tak myslím, no každý má slobodnú vôľu. 👶

mirka17
10. feb 2017

@coccinellaseptapunktata reakcia si žiada reakciu, takže mohla by som začať tak ako vy zvyknete končiť, a to výrokom "Myseľ otvorená, no tak, aby mozog nevypadol", ale nebudem taká cynická ako vy, skôr jedna dobrá rada, a to neveriť všetkým hlúpostiam na nete, ktoré sú písané kadejakými pochybnými pseudointelektuálmi, ale namiesto toho ak máte to štastie ešte na žijúcich starých rodičov, odporúčam navštíviť ich a len tak nezáväzne sa porozprávať na túto tému a možno by ste boli veľmi prekvapená čo by Vám povedali. Dozvedeli by ste sa napr. to, že dieťa skutočne neležalo počas prác len tak na zemi, ako píšete skutočne viselo v hačke alebo iných spôsobom, ale nie preto aby malo zaguľatený chrbátik, nechcem urážať povedomie našich predkov, skutočne mali iné starosti ako vzdelávať sa v tejto oblasti, či je lepší zaguľatený alebo rovný chrbátik, jedine o čom im išlo, bolo to aby ich dieťa bolo v bezpečí....., pred prebiehajúcou divou zverou, pred hadmi, pred inými škodcami, aby nebodaj nedošlo k neštastiu pri kosení, hrabaní sena, oraní a pod. A čo sa týka dojčenia, to by ste tiež bola veľmi milo prekvapená, keby ste zistili, že ich síce dojčili to nepopieram, ale ak si myslíte že ich dojčili dokedy sa dalo, boli by ste na veľkom omyle, moja babka ktorá mala 11 deti by Vám povedala asi len tolko, že pri tolkých deťoch, statku a manželovi, si nemôže dovoliť taký luxus ako dojčiť, vstávať k dieťatu v noci každé tri hodiny, kto by potom robil, kto by sa postaral o muža, deti, statok? A že nemali čo iné dať? omyl ! bolo uplne bežné dávať dieťaťu kravské, kozie, alebo iné mlieko, zase nedramatizujme. Neviem kde sa berie tá mylná predstava o našich predkoch, že dojčili na požiadanie, nosili deti lebo to bolo pre nich najzdravšie a podobné veci. A ako píšete aj vy tak teraz k veci a to k článku zakladateľky. @aranel16 pôjdem pekne po poriadku, začnem napr. prvou vetou, citujem ",,Tak, ako nie je potrebné narovnávať krivé nožičky dieťaťa, aby rovno rástli, nie je potrebné narovnávať ani jeho chrbátik, skôr ako sa bude narovnávať sám." Táto veta je jasný príklad manipulatívnej komunikácie, ide o to že niekto nám chce niečo vsugerovať bez pádnej argumentácie, tak v prvej časti vety použije totálnu hovadinu, na ktorú nadväzuje druhá časť vety, ktorá tu prvú časť podporuje, výsledný efekt je že tomu uveríme. Ale zamyslel sa niekto nad prvou časťou vety? preboha kto by už len narovnával krivé nožičky dieťaťa? riadny haluz že?, ale nejde o tu prvú vetu ide o to čo nasleduje potom, vsugerovať nám, že dieťa sa cíti lepšie napr. šatke. hoci aj druhá veta je haluz, pretože nikto dieťatu nenarovnáva chrbátik. Ale ideme ďalej, citujem "Ak si niekto myslí, že po pôrode je pre dieťa narovnanie chrbtice to najpodstatnejšie, má laickú predstavu" ďalšia manipulácia, neviem ako vy, ale pre mna po pôrode najpodstatnejšie bolo, aby dieťa bolo zdravé, aby jedlo, aby bolo štastné. No a pri tejto vete som oprskala monitor, citujem "Z tohto hľadiska je nefyziologické skôr ležanie v postieľke, pretože k narovnaniu chrbtice nedochádza vďaka rastúcej sile svalov, ale vďaka gravitácii, proti ktorej nemôže dieťa v prvých mesiacoch ešte nič robiť. Je tomu potrebné predísť". Tu to začína gradovať, autor už nemanipuluje, ale rovno "utočí", najvtipnejšia časť je ale tá, kde dieťa v prvých mesiacoch nemôže bojovať s gravitáciou (ako keby v neskoršom veku sa to dalo?), a preto je mu potrebné pomôct! Samozrejme autor sa nám snaží povedať že mu pomôžeme tak, že ho dáme do šatky, ale zamyslel sa niekto nad tým čo autor napísal? že vraj boj s gravitáciou? nechcem byť cynik, ale pokiaľ som neporodila malého marťanka, tak o akom boji s gravitáciou tu je reč? vie autor vôbec čo je gravitácia? ved bez gravitácie by nebola zem, neboli by sme tu mi, je to tá najprirodzenešia veličina vďaka ktorej fungujeme a autor nám káže s nou bojovať? to mám dokedy simulovať umelé prostredie pre svoje dieťa? Ako píšem moje dieťa nie je mimozemštan, narodilo sa na planétu zem, a jeho vývin prebieha tak, ako to umožnujú naše podmienky na Zemi. Samozrejme tento komentár sa vzťahuje aj k časti článku, kde "podmienka bez tiaže už nie je splnená". no a takto by som mohla pokračovať. Autor článku je buď veľmi neznalý a sám verí tomu čo napísal, alebo je excelentný manipulátor, a v tomto prípade klobúk dole. Na záver chcem ešte dodať, že ja skutočne nemám nič proti nosiacim mamičkám, beriem to ak jednu z foriem trávenia s detmi, ži a nechaj žiť, Ale práve na základe takýchto článkov, ktoré fanatizujú mamičky, a presviedčajú ich o tom že to je tá najlepšia voľba a žiadna iná nie je mi začínajú tieto mamičky poriadne liezť na nervy. Nebolo by oveľa lepšie napísať článok o tom, že namiesto kočíka, sa dá výjsť s dieťatom na prechádzku v nosiči, že je to rovnako prirodzené, ako nosiť dieťa v kočiariku, že je to dobré spestrenie nudného dňa? nie oni musia napísať že to je top, a ešte na drzovku dehonestovať mamičky ktoré kočíkujú.

evittam
10. feb 2017

👏👏👏

evittam
10. feb 2017

@mirka17 To bolo pre teba. Tiez ma ten clanok dobre "pobavil"....

mirka17
10. feb 2017

@evittam ďakujem, mohla som si dovoliť napísať taký dlhý komentár,lebo moje dvojčatká práve spia v postielkach 🙂

barla5
10. feb 2017

@mirka17 no pekne! Potom sa ti podakuju ked budu sediet s poskodenou chrbticou u ortopeda.

mirka17
10. feb 2017

@barla5 za to nemôžem ja, ale gravitácia

kristinka86
10. feb 2017

Všetky deti nosím od narodenia - syn kolikoval a v šatke mi spinkal aj 3-4 hodinky. Takže ja som za nosenie určite. AJ teraz je šatka môj veľký pomocník, nakoľko dcérku bolieva bruško a treba "skákať" aj okolo ďalších dvoch detičiek. Som zástanca názoru, že šatka je lepšia ako kočiar, či postieľka. 😀 O krížoch ale pomlčím... A nie je to blbosť - odporúčajú to aj fyzioterapeuti. Kámoška mi o tom tiež vravela, že to je pre vývoj dieťaťa lepšie, ako položiť do postieľky, nech vraví kto chce čo chce.. Ale toto je zas jedna téma, kde sa budú mamičky hádať - ako napr. dojčiť/nedojčiť, do kedy dojčiť, očkovať/neočkovať.. 😀 Každá maminka robí to, čo uzná za vhodné a čo vyhovuje jej i dieťaťu. Isto ani jedna nechce svojej ratolesti poškodiť, či ublížiť, tak kľud. Pekný dník!

katriona1
10. feb 2017

@kristinka86 s tím hádáním je to spíš o tom, že maminky co nosí/kojí/neočkují dost často předhazují ostatním, že jedině to je správné a dobré a kdo to nedělá nevytvoří si kontakt s dítětem, poškodí mu páteř nebo mu nedá tu správnou imunitu a to se mi nelíbí
já jsem třeba kojila celkem dlouho a nemám za to pocit, že bych měla z dcerou nějaký bližžší vztah, naopak mě bylo dost líto, že se s ní nemůžu hlavně v noci jenom tak pomazlit a přitulit si jí bez toho aby se mi drala pod tričko, někdy jsem si připadala, že mě má jenom na to, ted bez kojení mi to mojkání přijde hezčí 🙂
nosila jsem příležitostně, když rostly zuby, venku když chtěla lépe vidět nebo tam kde bylo těžší se dostat s kočárem, líbil se mi ten blízký kontakt a při druhém se chystám nosit i častěji, ale jelikož jsem měla vyloženě kočárkové dítě, co mi od narození prospalo několik hodin v kuse, jak v kočáře tak doma v postýlce, do jistého věku usínalo samo, nemělo problém si pohrát tak jsem neviděla důvod proč ho tahat celý den v šátku, když bylo spokojené, kdyby tomu tak nebylo zařídila bych se jinak, takže všechno je to velmi individuální a každému vyhovuje něco jiného, jak dítěti tak i mamince, ale tu se často aplikuje "podle sebe, soudím tebe" a podle toho to pak i vypadá 🙂

kristinka86
10. feb 2017

@katriona1 Mne o hádky vôbec nejde. Napr. prvá dcérka bola tiež taká, že mi lepšie spinkala v postieľke, či kočiari. Tiež som ju nasilu na seba neťahala. Ale syn kolikoval - bol vyšatkovaný. Teraz druhú dcérku trápi bruško - je tiež šatkovaná. Mne to vyhovuje, im to vyhovuje. Keby ma kríže nesklamali, isto by som šatkovala i viac. Môj názor je proste taký, že šatkou dieťaťu matka neublíži. Ale zas nevravím, že ak mamina šatkovať nebude vôbec, tak bude mať choré dieťa, ktoré sa nesprávne vyvinie. 🙂 Dúfam, že si rozumieme. 🙂

mirka17
10. feb 2017

@katriona1 súhlasím s tým čo ste napísali. Rozdiel medzi mamičkou ktorá nosí a ktorá kočíkuje je asi v tom, že mamička ktorá kočíkuje povie "že jej kočík viac vyhovuje", ale mamička ktorá nosí povie "nosenie je lepšie ako kočík". a tu je ten kameň úrazu.

katriona1
10. feb 2017

@kristinka86 psala jsem to tak všeobecně a určitě šátkováním nijak neublížíš, a když to dítěti pomůže a uklidní ho to tak je to super 🙂 třeba i já budu mít druhé kolikové a využiju šátkování častěji, uvidíme 🙂
@mirka17 ano přesně tento rozdíl v pohledu na věc jsem myslela, já třeba často s něčím nesouhlasím, ale nemám potřebu tu svojí pravdu někomu předhazovat jako jedinou správnou, prostě si myslím svoje a jdu dál 🙂

kristinka86
10. feb 2017

@katriona1 Presne tak! Bez šatky by som si pri kolikách neporadila nijako. Ja to vidím aj teraz. Môžem robiť čokoľvek: ruky, kočík, kolíska a krik je stále taký istý. Dám do šatky a dcérka do 5 minút kľudne spinká. A keby koliky neboli, tak by som šatku využívala najmä do lesa a na túry - ako si písala vyššie - na miesta, kam sa s kočíkom človek nedostane. 🙂

ikissedagirl
10. feb 2017

Moj argument proti noseniu novorodencov je obava, že by sa mohla poškodiť chrbtica matky a skoncila by som s poškodenou chrbticou u ortopédov
(Neberte to prilis vazne. Nic proti nosniciam, akurat mne sa nechce vlacit babo, ked uz konecne zo mna vylezie von;)

@mirka17
Neviem čo je na tom výroku cynicke(a keď už utocite, skúste zistit význam slova, nemyslim, že ho užívate správne ani ďalej v txt) , podľa mňa len dobre vystihuje, ze treba byť otvorený možnostiam, no nepreháňat to a robiť si veci tak, ako mi vyhovuje.
Všade píšem prarodicia v zmysle pra, teda mojej starkej rodicia a viac, a nešlo o to žeby niečo z toho robili cielene ale práve o to, že to bolo prirodzene a je jedno kvôli čomu. Neriešili to... Moja babka mala 3 deti a dojcila dlho a na požiadanie - usmevne rozprávala ako môj otec za ňou behal a bil ju do pŕs, že si prosí... A moja svokra ZOHRIEVALA (co je náročnejšie ako dat prso) môjmu mužovi každé 2 hodiny kravské mlieko do troch rokov, od pol roka robila na družstve aj nočné a mala doma gazdovstvo a sama lebo svokor bol chorý. Takže asi toľko k robote a nocnemu kŕmeniu.