Kedy môže spať dieťatko same vo vlastnej izbe?

maja969
12. júl 2016

Ahojte chcem sa spýtať od akého veku môže spať dietatko same? My sme sa nedávno presťahovali do vecsieho bytu a dcerka už má vlastnú izbu má 3 roky a dva mesiace no asi týždeň tam spinka ale budí sa s plačom a krikom že je tam sama že sa bojí ako ste naučili svoje deti na vlastnú izbu ? Ďakujem

mycuskaa
12. júl 2016

Ja som to tu akurat rozoberala asi vyse tyzdna dozadu. Moj syn bude mat 22 mesiacov a cez den spaval v detskej v postielke a v noci v spalni v postielke. Ked spal v spalni tak sa v noci zobudil a pytal sa za nami. A jeden vecer ked som ho isla ulozit do postielky mi hovori ze spat do izby a ukazoval na detsku tak som ho tam dala a odvtedy tam spava stale 😊 a iba raz sa stalo ze som ho v noci bola zobrat k nam inak prespava celu noc 😊 mam zapnuty babyfon tak ho pocujem ked tak 😊 myslim ze cim skor tym lepsie

petra3312
12. júl 2016

@maja969 my sme nasu zacali ucit skor, uz si presne nepamatam, rok a pol mohla mat. Vtedy sa nebala, mala rada v izbe uplnu tmu. Teraz ma 4.5 roka a zacala s tym, ze ma zle sny, ze steny a obrazky sa v izbe v noci pohybuju, ze na stene videla vlka s velkymi zubami a tak...nechavam jej zapnutu lampu, ubezpecim ju, ze ma moze kedykolvek aj v noci k sebe zavolat a ja hned pridem a ked ma zavola a povie mi, ze ma strach, tak ju vezmem k nam do postele ( ako napr. dnes v noci ). Nechcem, aby zacala s nami zasa spavat, lebo sme sa s muzom vobec nevyspali (mna to strasne rusi a aj to malo, co spim, som ju predtym len kontrolovala, zakryvala perinou, posuvala, ja som vzdy skoncila na uplnom kraji postele s hlavou a telom vykrutenym ako paragraf). Som sama zvedava, ako riesit strach u deti.

zapka21
12. júl 2016

moje deti maju 4,5 a vyse 2rokov a spia vo velkej manzelskej posteli. Niektore zdroje (podporujuce kontaktne rodicovstvo) odporucaju rodicom nechat spat ich deti vo svojej blizkosti do veku zhruba 5 rokov. Ja svoje deti necham v spalni kym nebudu zrele ist do detskej obe naraz (preco by tam mala aspon jedna spat sama? navyse manzel casto chodi na noc sluzobne prec, tak aj z toho dovodu je mi to jednoduchsie + mladsiu dojcim). Starsia mava dost casto zive sny ze sa v posteli aj postavi a je mi jednoduchsie na nu v tom case len polozit ruku a ozvat sa k nej ze som pri nej ako vstat z postele a ponahlat sa do druhej izby ak by tam zacala kricat zo sna. takze u nas je to viac dovodov ZA SPOLOCNE SPANIE 🙂 ♥

timea7
13. júl 2016

@maja969 môže v inej izbe spať od narodenia, ak je matka s tým stotožnená (čo by som ja teda nebola, ale rešpektujem, že niekto hej), niektoré deti tak spia, alebo ich pármesačné do inej izby presunú a spia oveľa lepšie, ako v spálni s rodičmi. Ak sa tvoje dieťatko s plačom budí, nenechávala by som ho v inej izbe, najmä preto, že máte teraz bábätko a ona sa môže cítiť odstrčená. Počkaj až podrastie aj druhé a daj ich potom do inej izby obe.

bambulka712
13. júl 2016

@maja969 My sme mu začali riešiť detskú keď sme sa presťahovali ale (nemal ešte 2 rôčky) bolo to len miesto na hranie, spal s nami. Keď mal asi 2,5 zariadili sme mu izbičku, bolo to cez prázdniny a v septembri šiel do škôlky. Chcela som to riešiť štýlom, cez deň v svojej izbe a v noci s nami (aspoň nejakú dobu kým s nezvykne). No hneď prvý večer po tom, čo poobede spal vo "svojej" posteli sa vybral rovno do svojej izby, že to je jeho izba a on bude spať tam. A odvtedy len ak je veľmi chorý spí pri mne, dokonca raz keď bol chorý a chcela som ho mať pri sebe bol strašnýýýýý plač, lebo on chce ísť domov (t.j. do svojej postieľky 🙂 ). A neskúšala si jej dať do izby svetielko? doteraz má malý len také mal LED svetielko v zástrčke, hlavne v zime keď bola skoro tma tak sa bál a toto mu stačilo.

timea7
13. júl 2016

@bambulka712 chce ísť domov - to je nádherné 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

bambulka712
13. júl 2016

@timea7 no ja som z neho bola hotová, ľúto mi ho bolo, mal laryngitídu, ledva rozprával a kašľal, tak som ho chcela mať pri sebe... a on sa ťahal preč, zopakoval vtedy že chce ísť domov niekoľkokrát 🙂

gretocka
13. júl 2016

ahoj, dala by som na intuiciu a vasu rodinnu dohodu a pohodu. Nam sa najstarsi narodil, ked sme byvali v jednoizbaku, takze logicky spal v izbe s nami. Potom sme sa prestahovali do dvojizbaku, kde sme jednu izbu nechali ako obyvacku s pracovnou a druhu sme poloprieckou rozdelili na detsku a spalnu, takze ked k nemu pribudla sestricka, spali obaja s nami a zaroven vo vlastnej izbe. Ale kym som malu dojcila, spala s nami na manzelskej posteli. Vecer som ju ulozila do jej postielky a ked sa zobudila na prve nocne papanie vzala som si ju do postele a tam uz ostala do rana.
Teraz mame tretie babo a robim to tak isto, ze spava z vecera v svojej postielke a v noci sa presuva k nam. No a postupne ako prespi coraz viac z noci, tak sa prirodzene uci spat vo vlastnej postielke
Inak nikdy deti do nasej postele pristup zakazany nemali a aj preto si myslim, ze sa lahko naucili na svoje postielky, ze vedia, ze sme blizko a ked budu potrebovat, mozu prist za nami.

Za mna neexistuje univerzalne urceny vek odkedy dieta moze spat same, je to cisto na dietati a rodicoch

sardinka335
13. júl 2016

@maja969 dieťatko moze byt vo svojej izbe od narodenia, tu nie su limity ide o to ako to vyhovuje matke a dietatu. My sme prve dieta dali do vedlajšej izbičky ked mal 4 mesiace nakolko sa nam do spalne nezmestila detska postielka a syn pekne spinkaval. Druhe dieta išlo v 3 rokoch ked vyrastlo z postielky za bratom ..kupili sme im poschodovu postel syn je velmi chcel. A tretie pojde tiez tak v 3 rokoch pekne k surodencom, zatial spi s nami v spalni vo svojej postielke, ale podla potreby niekedy ked ma ,,ťažšiu,, noc tak spi s nami.
Tvoja dcerka zmenila prostredie, je to pre nu nove, a musi sa s tým priestorom zoznamit. Niekomu pomaha svetielko, oblubena hračka, otvorene dvere, uspavanie - vytvorenie takeho pocitu bezpecia a naladenia na spanok. Ten strach je mozne aj vykomunikovat, u nas to pomaha ked o tom hovorime a take usitenie ze som tu s tebou. My spoločne spanie ako take nepreferujeme nakolko by sa nikto z nas nevyspal. Samozrejme občas dti pridu a spime spolu, ale to skor ked muz je niekde pracovne preč. 5 ludi na 2 posteliach je naozaj moc...