Hypermobilné dieťa - ako ho naučiť chodiť samé?

sunny8
24. jan 2020

Zdravim 🙋 prišla som sa trošku poradiť. Dcérka má 1r 7m a bola jej diagnostikovaná hypermobilita. Jemnú motoriku ma na úrovni o 2 mesiace popredu (podľa dr) ale hrubú motoriku (konkrétne chodenie) na úrovni 12 mesačnej. Sama sa prvýkrát postavila keď mala rok aj 4 mesiace chodí sama okolo nábytku (drží sa) a chodí keď jej dám obidve ruky. (Za jednu tiež vie ale je nesmela).. do marca už musí sama chodiť (dr nariadila). Poprosím vás kto má taký problém ako ste s dieťaťom cvičili? Ako ste ho naučili chodiť samé ? Ďakujem

vulka
24. jan 2020

Neviem, či pomôžem, lebo je to len sprostredkovaná informácia, ale známi naučili dieťa chodť za jednu ručičku a potom nenápadne tú druhú vymenili za varešku. Dieťa sa rozchodilo a ani nevedelo, že vlastne chodí samé. Bolo preň dôležité sa tou jednou ručičkou držať(nevadilo, že to bola len vareška, ktorú si samo nieslo)

ajinka23
24. jan 2020

@sunny8 moja neter skúsili také popruhy ako vodítko a za par dní behala sama tiež bola veľmi opatrná.

tinkatinus
24. jan 2020

@sunny8 mojej sestry dcéra začala chodiť keď mala 1r 7m a to keď sestra šla do pôrodnice a mala ostala s ocom babkou a dedkom. Ako sa im to podarilo doteraz nevie. Ja som počula, že dobre sú tie popruhy.

mogaa
24. jan 2020

@sunny8 a keď sa nerozchodí tak čo? nanajvýš ju pošle na cvičenie a k neurológovi...nesil to, musí sa osmeliť sama do priestoru....ešte je dobré také chodítko čo sa tlačí dopredu, dieťa sa ho drží a tlačí ho dopredu, naša sa osmelila s tým....alebo sme si ju nenápadne za 1 ruku posielali medzi sebou a potom sme jej rúčku pustili....ale osmeliť sa musí sama....poruchu nemá žiadnu lebo chodí okolo nábytku, tu ide naozaj len o to kedy sa osmelí sama pustiť do priestoru....Deti čo začínajú neskôr chodiť sú už rozumnejšie a viac opatrné....keby bolo teplo tak je najlepšie zobrať ju na ihrisko a medzi deťmi by sa púšťala sama

brna1989
24. jan 2020

@vulka to je chutné 🤗 pri čítaní príspevku som mala úsmev od ucha k uchu 😊

eliska13
24. jan 2020

@sunny8 skús ju motivovať hračkou, postav sa pred ňu...môj syn začal tiež neskoro chodiť úplne sám nerozumiem prečo to chce doktorka siliť, tak je to dieťa opatrne vahave....každé na svoj čas.Ved ona vie chodiť len ma strach sa pustiť sama.
Jeden ho držal za ruku a ja som sedela oproti a volala ho a muž ho potom pustil a spravil jeden, dva kroky sam....to dieťa samé vie kedy pojde

eliska13
24. jan 2020

@sunny8 a ešte čo to má spoločné s hypermobilitou?veď to je väčšia vôla v kĺboch tiež to mám to nemá nič s odvahou pustiť sa chodit

senticka
25. jan 2020

Hypermobilita nema s tym ze dietatko zacne neskor chodit nic spolocne. Ja som hypermobilna od narodenia, chodit som zacala 10 mesacna. Hypermobilita je uvolnene vazivo, to znamena ze su ohybnejsie klby, napr ze sa lahko ohynaju prsteky do druhej strany, dieta lahko spravi "snuru"..
Takze s chodenim nestresujte, to nieje o hypermobilite

evitka83
25. jan 2020

@sunny8 hypermobilita nie je nejaka extra diagnoza, zije s tym 40% ludi. Skus si s dcerou najst pohybove aktivity na spevnenie svalstva, co je alfa omega, kedze ma laxnejsie klby. Plavanie a pod. Velmi by som sa o chodenie nebala, pokial sa vie sama postavit a chodit popri nabytku, nie je fyziologicky dovod, aby to nevedela aj v priestore. My sme to tiez kefysi riesili. Moja dcera zacala sama chodit ked mala 2,5 roka 😉

saurian
25. jan 2020

Náš je hypermobil, ale chodenie a motorka s tým nemali nič. Začal neskôr sedieť, lozit, chodiť... ale nie kvôli hypermobilite, kvôli hypotonii. Mecvicili sme rehabku nič, chodil do 18m. Co hovorí neurológ?

deedol
25. jan 2020

tiez pomohla hracka do ruky, aby mal pocit, ze sa niecoho drzi. inak je hypermobilny, ale aj hypotonicky, ale cviceny (vojtovka) a chodi od 13m. ja by som sa inak cvicenia nebala, skuste mozno sukromne nejaku fyzio, nech vam ukaze, ako dieta motivovat pri hre a pod.

vahcaac
29. nov 2022

@sunny8 ahoj, tiež ma syn hypermobilitu, ako ste na tom? Kedy začalo chodiť samo tvoje dieťa ? 🙂