Ako naučiť 4-mesačné bábätko zaspať?

nikiki29
6. júl 2019

Syn má 4 a pol mesiaca a vôbec nedokáže cez deň spať. Zaspí pri kojení, pohnem sa preč a už je hore, zaspí na rukách, akonáhle sa ho snažím položiť už je hore... nemôžem ho celý spánok predsa držať na rukách. Vždy sa zobudí a hroooozne reve. Ako to urobiť? Lebo síce je super, že ho nejakým spôsobom uspím, ale čo z toho keď ho nemôžem pustiť? 😞 Keď ho položím do postieľky stále plače aj keď som pri ňom.
Večerný spánok nie je problém a zaspinká pekne. Zaspáva sám v postieľke, po kojení, len ho hladkám a on zaspí bez plaču. Len cez deň nie a nie. Dokáže aj 10 hodín (s prestávkami) plakať mi na rukách a pospí si tak po 30 minút 2x za deň... problém je posledný mesiac, niekedy je to horšie, niekedy lepšie... dovtedy žiadny problém.
Nejaké rady ako mu pomôcť lepšie spať?

zeytin
6. júl 2019

Od narodenia je potrebne zaviest dietatku spankovy rezim, hoci zo zaciatku je to tazsie. Nakojit, polozit a odist. Ziadne ruky, ziadna fitloota, hojdacie kresielko...

nikiki29
autor
6. júl 2019

@zeytin ono to zo začiatku fungovalo, spával veľmi dobre... fitloptu nemáme, v hojdacom kresielku síce občas leží, ale nespí a obzerá hračky nad ním. Najčastejšie začne driemkať pri kojení, vtedy sa ho snažím jemne položiť do postieľky, len ho pár krát pohladkám a idem preč... večer to funguje, pomrví sa, nájde si asi lepšiu polohu a do 5 minút je tvrdý. No posledný mesiac cez deň sa stále keď ho položím zobudí a začne plakať. Chvíľku ho nechám, ale on neprestane tak sa vrátim a zas dookola... 2 hodiny ho chodím uspávať, aby si pospal niekedy len 10 minút... niekedy je to lepšie no. Len neviem čo s tým 😞

stanicek11
6. júl 2019

Nam pomohlo dat ma postel a hladkat po tvari do teraz tak mame ma 15m

tamarka9
6. júl 2019

@nikiki29 no je to asi preto,že ho položis a ono cíti zmenu. Ja som malu uspavala v nosiči,mám strašie dieťa,nie je čas na hodinové uspavanie. Keď bola malinká,bolo veľmi ťažké ju zložiť,spala len na mne a okolo pol roka sa to zlomilo a nechala sa aj zložiť. Večer tiež zaspavala v posteli,aby poznala viac spôsobov. Teraz ma rok a všetky spánky už zaspáva v postieľke,ale v žiadnom prípade nie sama. Jej to vadi a boji sa že som odišla a ja ju predsa nenechám plakať a báť sa kvôli nejakému režimu. Takže ak nechceš skúšať že uspis na prse,alebo rukách,nosiči a postupne sa dostaneš k tomu,že sa nechá preložiť,tak skús v posteli s ním a keď bude aj protestovať plačom, nevadí. Ty si pri ňom. Skús mu spievať, hladkať,búchať riťku,dať ho na bruško, ponúknuť prsko v ľahu...
Viem že zeny píšu aj také že nauč si ho na tapkanie a zaspí len tak. Ale u nás to nebolo ani u jednej. Dokonca mladšiu aby prestala plakať som prvý týždeň musela tapkat aj spievať,aj jej zakrývať očká. Každý týždeň som niečo znížila, potom úplne vynechala. A tak sa postupne naučila spinkať. A jasné aj teraz protestuje,ale som pri nej,pohladkať,dáme si pusinku a sama sa spakuje späť si ľahnúť 😊

kristina2412
6. júl 2019

@nikiki29 ja som kojila dieťa na normálnom tensom vankúši a dávala ho do postieľky s ním,vtedy sa nezobudila. Za aký čas po zaspati odchádzaš? Treba počkať aspoň 15-20 minút aby ten spánok bol hlbší. Asi tá nepotesim ale chce to čas 😉rovnako ako dieťa aj spánok sa nejakým spôsobom vyvíja a zdokonaľuje.

nikiki29
autor
6. júl 2019

@tamarka9 áno cíti zmenu, skúšala som položiť len ritku a pod hlavičkou stále držať (chvíľu to pomáhalo) a potom som ho položila celého, ale v poslednej dobe už ani to nepomôže... ak by som skúsila s ním v posteli mám ho potom nechať spať všetky spánky tam? Mne vôbec nevadilo uspávať na prse alebo na rukách, priam mi to vyhovovalo, len donedávna som ho položiť dokázala a spinkal ďalej, teraz už nie a nechápem čo sa zmenilo 😞 hneď ako mu čo i len trochu zmením polohu, že by som ho položila, tak spustí plač, často krát sa úplne preberie a už nechce spať vôbec. Už sa jednoducho neutíši a tým pádom spí len tých pár minút na rukách.
@kristina2412 viem, že to chce čas, len neviem čo sa zmenilo, že donedávna spal dobre a zrazu nie. Spánok sa skôr zhoršuje ako by sa zdokonaľoval. Keď zaspí a je už v postieľke môžem odísť kedykoľvek, aj hneď, ak by aj pol tvoril oči, moja neprítomnosť ho nezobudí. Problém je položiť ho. Kým je na rukách, spí, držím ho rôzne dlho, skúšala som ho položiť hneď ako zaspal a začal si “odfukovať” lebo som myslela že dobre spí, no zobudil sa, skúšam ho držať 10-15-20 minút aj pol hodinu, stále ako ho chcem položiť je hore... 😞 inak kojím tiež na vankúši, no akonáhle sa ja odlepím od vankúša je hore a plače aj keď ho stále držím aby ma cítil.
A to všetko len cez deň, každý jeden denný spánok je boj a večer je na 99% všetko ok 🤷🏻‍♀️

zeytin
6. júl 2019

@nikiki29 vyskusaj polohu na brusku, ak mas monitor dychu. Mala som to teraz aj s malym, nechcel spavat naboku, iba na brusku.

marguay
6. júl 2019

@nikiki29 zmenilo sa to, ze starsie dieta viac vnima a reaguje na podnety a potrebuje sa upokojit u matky. Niektore deti to vedia aj same a ine potrebuju pomoc. Uspavaj v satke a ak chces aby sa vyspal, neskladaj. Ja som dcerku prvy raz mohla polozit cca v 18 mes a teraz jej ide vela zubov a zase sa obcas po polozeni zobudi....budes to mat narocnejsie ale ak chces aby sa vyspal tak jedine tak.

nikiki29
autor
6. júl 2019

@marguay šatku zatiaľ nemám, ale občas spí v nosiči... len mňa to dosť obmedzuje v niektorých domácich prácach, ktoré sa tiež kopia keď niekedy celé dni preplače a som s ním. Na jednu stranu poriadok bokom keď je dieťa, ale zas nedá sa na všetko vykašľať... skúšala som ho vyklopiť, niekedy vydrží ešte polhodinku pospať vyklopený, ale inak takých 10 minút a dosť a potom je nervózny - nevyspatý.
V šatke je to iné ako v nosiči čo sa týka nejakých domácich prác? Dalo by sa v šatke viac? Lebo v nosiči nič moc - zavadzia (ja mám dosť brucho ktoré zavadzia aj samo o sebe) 😂 a keď sa trochu predkloním k robote, často krát sa zobudí... 😞

tamarka9
6. júl 2019

@nikiki29 jaj ale to bude stále inak,detičky rastú,menia sa. Ja mám pocit že každé cca tri mesiace príde nejaká výrazná zmena. S tým nič nenarobíš,len sa rýchlo prispôsobiť.

marguay
6. júl 2019

@nikiki29 nebude to v satke ine ja som nemohla robit aj ked spala 2 h tak som vyuzila na citanie alebo jedenie inak nebol cas. Domace prace bohuzial stali aj mne. Teraz uz je to lepsie zvykne pospat hodinu po vyklopeni sem tam ale uz spi len na obed. Inak vsetko ostatne robim po nociach na pomoc nemam tu ziadnu rodinu

nika3136
6. júl 2019

Ak ťa môžem upokojiť, mám dcéru, 13m a menila sa hádam každý mesiac.
Prešla všetkými fázami zaspávania a vždy sa jej páčilo niečo iné.
Ruky, šatka, kočík, sama, iba na vankúši, mimo postieľky výhradne na manželskej a podobne.
Bude lepšie. Na domáce práce sa vykašli. Ja sa na malú vyhováram doteraz, spí už iba raz a radšej si pospím s ňou, ak treba veľké upratovanie vybavujem si na celý víkend priateľa, aby ju strážil

nikiki29
autor
6. júl 2019

@marguay ja som v noci rada, že som rada a zákon schválnosti - keď sa vykašlem na domáce práce dlhšie, just vtedy príde návšteva a tu kopa na žehlenie, kôš na prádlo kypí, na zemi psie chlpy... no idylka 😂

kristina2412
6. júl 2019

@nikiki29 toto poznáme takmer všetky😃( tie ostatné majú dokonale deti) minule nám doniesol sused čerešne,otvorila som dvere na 15 cm a vystrčila hlavu,nech len preboha nevidí tu Hirosimu. Staršia bola chorá,mladšia stále len na rukách proste radosť veselosť😂

simona92101
7. júl 2019

@nikiki29 u nas je to nieco podobne,mala ma 3.5 mesiaca,a uspavanie je od zaciatku boj.ked som kojila tak vzdy len po leziacky kde sa len odpohila a spala ale vnoci bol s prenesenim do postielky boj,vzdy sa zobudila a isli sme odznova.uz zial nekojim,tak vecer bud zaspi na flasi a po pol hodine sa zobudi s revom na odgrgnutie a musim uhongat na rukach,to zaspi hned ale po prelozeni do postielky sa zobudi..ked zaspi tuho o tej 20tej (o 19tej kupeme,papa a ide spat)tak spi kolko x az do rana do 5tej. Ale cez den je to s uspavanim zle.pokial sa ritka nenatrasa v kocari kde vydrzi aj 3 h spat,tak doma na rukach musim natriasat,niekedy spi tiez len na rukach a zakonite musim pri tom chodit lebo sa zobudi, co si zial odnasa chrbat ..kedysi pospala v nosici a ja som co to porobila v ramci moznosti,teraz v nosici ani za svet 😔 a najhorsie je ked ideme na navstevu napr.k svokre,ak sa jedna o celodennu zalezitost (hody,opekacka)tak bohuzial nespi vobec,v cudzom prostredi nezaspi..je to tazke a tiez uz zacinam byt zufala,lebo uz ma skoro 6 kil a mat ju cely den na rukach je masaker,takze velmi dobre chapem vasu situaciu..

simona92101
7. júl 2019

No a o upratovani radsej ani nehovorim,odkedy je mala na svete tak mame doma pekny chlievik 😀 muz chodi vecer z prace unaveny,som rada ze aspon ju nakrmi okupe a uspi a ja sa mozem medzi tym aspon osprchovat a najest,popripade ak je dobra konštelacia hviezd tak si aj posedim na wc 😀 upratujeme cez vikend ked je muz doma,on sa venuje malej a ja dobieham prace z celeho tyzdna

derdia
7. júl 2019

@nikiki29 tam skús zohnať gplfac a uspavat ho v kočíku...moja malá spala vonku v kočíku v záhrade každý bozi deň až do 14tich mesiacov....vždy len v kočíku...potom ochorela a skúsila som ju uspať v postieľke...a zaspala....treba skúsiť ale hlavne neucit ho,že budeš stále pri ňom .alebo potom kausit ešte nosiť...v nosiči...ale naša v ňom byť nechcela....to je ešte pomoc...a nezúfajte všetko prejde ..mňa zase poráža každý vecer,keď uspávam....lebo mala by bola hore aj do rána😂😂😂😂

nikiki29
autor
7. júl 2019

@simona92101 môj muž robí 7-22h. takže večer sme obaja slušne KO... najradšej mám keď muž je už tretí deň po sebe v robote a juuust vtedy návšteva 😂 keď malý spinkal bolo to o niečo lepšie. Cez obed spal aj viac ako 3 hodiny a ja som stihla navariť aj sprchu, WC je už moc luxus 😂 teraz som rada keď sa napijem bez toho aby začal plakať za tie 2 a pol sekundy čo sa mu nevenujem...
@kristina2412 ja tiež susedom len hlavu vystrkujem z dverí, raz som sa pozabudla tak som susede dopriala pohľad rovno do kúpeľne kde som triedila prádlo do práčky a nejako nechcelo samo tam naskákať 😂

nika3136
7. júl 2019

@nikiki29
No k nám nikto bez ohlásenia nechodí, musia volať deň vopred alebo neotvárame a nie sme doma 😂😂 seriózne vážne, zatiaľ to všetci rešpektujú.

fiafia
7. júl 2019

@nikiki29 ako by som o mojej čítala 😁 radu nemám inú ako vydržať 😂 moja pár mesiacov spala len v zavinovacke a na rukách, potom zase len v kočíku cez den, v noci všetky pokusy ako ju naučiť spat v postieľke zlihali. Až po vyše roku sa nám to podarilo bez jedinej slzy. Bolo to ťažké obdobie no čím som sa viac snažila tým viac to bojkotovala 😀 chce to len čas a pevné nervy a to nevravím ako mi tiekli keď mi toto každý vravel chce to len čas....😂😂😂

lenuliatko84
7. júl 2019

Skus ho dat do kacara.nasemubto pomohlo a ked mal 9 mesiacov dala som ho len do postielky a bez problemov zaspal

nikiki29
autor
7. júl 2019

@nika3136 asi aj ja začnem praktizovať “nie sme doma” 😂
@fiafia moje nervy už kypia 😂 ako niekedy mám toho dosť, celé dni len vymýšľam polohy ako ho konečne uspať a potom príde svokra, že veď on je také dobré dieťa tak nech aj plače niekedy 🤦🏻‍♀️😂
@lenuliatko84 v kočíku vonku zaspí a kým sa hýbem tak v pohode a keď zastaneme tak plač. Doma nehrozí v kočíku, v tom našom mini byte by som chodila tak 2 metre dopredu a 2 naspäť 😁

fopka
7. júl 2019

@nikiki29 a nerozmyslala si, ze moze mat skryty reflux? Ze kym je na rukach vo vyvysenej polohe, je mu dobre, akonahle ho polozis, tak ho mlieko tlaci a place. Ze problem nie je v spanku ako takom, ale nemoze spinkat prave kvoli tomu....u nas to tak bolo. Po cca 3 mesiacoch to zacalo....spinkal sam, od sameho zaciazku,bez akehokolvek uspavania, len ked som ho ulozila bol po cca 10 minutach stale hore s placom. To mi len tak napadlo,ci pricina placu a nespania, nemoze bbyt prave tato

mikulka25
7. júl 2019

@nikiki29 ja ked som si tu pytala na rovnaky pripad radu tak ma tu zeny nonstop nosicky a satkarky takmer ukamenovali ze preco pustam dieta a necham ho plakat.... 🙂...hadam z toho vyrastie.pevne nervy 🙂 ja ked nevladzem uz drzqt na rukach..kocikujem po byte a popri tom varim a podobne...

nikiki29
autor
7. júl 2019

@fopka vôbec som nad tým nerozmýšľala, všetky babky-dedky-tetky hovoria že len chce viac objavovať svet a viac vidieť a preto nechce ležať 🤷🏻‍♀️ nenapadlo ma nad tým rozmýšľať, že niekde bude problém, keď pediatrička nikdy nič nespomínala...
@mikulka25 no zaryté “nosnice” by ma tiež isto ukameňovali... tiež nosím, ale len keď potrebujem ísť niekam vonku a potrebujem voľné ruky... po byte mi v nosiči zavadzia 🤷🏻‍♀️ neurobím s ním nič tak to už si radšej ľahnem k nemu 🤦🏻‍♀️😂

fopka
8. júl 2019

@nikiki29 tak pediatricku to nemusi napadnut. Ja som to zistila tak, ze po nacucani mliecka ked bol vo zvislej,teda nadvihnutej polohe vela grgal a ked sa vygrgal mu uvolnilo a mohol pokojne spat. Cize u nas nehrozilo,aby zaspaval s flasou mlieka. Najprv napit, vygrgat a tak spat. A to mi len napadlo,sanizrejme ze pricuna moze byt inde,pripadne je to typ dietata, co proste chce maminkinu pozornost na rukach

maminachlapceka123
10. júl 2019

Nám zaspával tak isto, no dala som si ku posteli postieľku a ten bok postieľky pri posteli som dala úplne dole, čiže ako keby ležal pri mne, no on bol v postieľke a ja tesne pri nom na posteli, keď zaspal dala som namiesto seba perinu aby sa mi negulal po celej posteli a odišla som. Fungovalo to 😉

jankacecilka
28. feb 2020

@tamarka9 tento príspevok som mala na mysli 🙂

mousegirl
18. nov 2020

@nikiki29 ahoj, akoby som ten príspevok písala ja 😳😂 zlepšil sa ten spánok nakoniec?

nikiki29
autor
18. nov 2020

@mousegirl bože, aká spomienka 😂😂😂 našťastie áno, zlepšilo sa to, žiaľ už neviem koľko to trvalo... možno do pol roka (vtedy sme boli na dovolenke a to viem, že tam spal perfektne) v tom období prešli na spánok na brušku, naučila som ho zaspávať samého, len som ho v postieľke pár týždňov každý deň držala za ruky alebo rukou na chrbátiku a potom nejako to prešlo... sem tam fungoval nosič, sem tam kočík, sem tam zúfalstvo tak sme ho boli voziť v aute aby sa vyspal. No prešlo to všetko naozaj. Teraz má 1 rok a 8 mesiacov a už dlho zaspáva sám s mojkáčom, viac menej bez problémov. Ale teda rozdiel medzi poobedný spánkom a večerným je stále, keď je nejaký problém (zuby, nejaký nový vývojový míľnik) tak sa to prejaví na tom dennom spánku 😕 ale to je už najmenej 😊
Držím palce 🙏🏻