10-mesačné bábätko neštvornožkuje

effy777
23. jan 2023

Ahojte ženy
Ja to neberiem ako tragédiu ale každý okolo hovorí že malý 10 mes by mal už sa plazit alebo chodiť ale on ešte ani nestvornozkuje. Dáva sa na 4 aj sa kyve zo strany na stranu a raz si sám sadol. Dnes sme na kontrole boli nezávisle od tohto u neurologicky a tá že už dávno toto mal vedieť. Ja som zástancom že každé dieťa má svoj čas no v dnešnej dobe je moderné nie radiť ale tlačiť názory tak že už z toho mám nervy, že vážne by mal už byť skúsenejši.
Tak ma napadlo kedy začali vaše bábätká stvornozkovat?

xtina1711
23. jan 2023

@effy777 ahoj my sme si sadli prvy raz ked mala nieco po 11m a ma rok aj dva mesiace a mesiac stvornozkuje🙂nechodi raz sa zdvihla na nozky..chvilu sme chodili na rehabku ale velmi plakala tak som to utla a povedala ze ked bude sama chciet to pride..takze klud🙂

hiddenobject
23. jan 2023

Podobne ako prispevok vyssie. Dcera mala asi 11m ked zacala stvornozkovat a ked si sama sadla. Ale niektore deti toto obdobie stvornozkovania preskocia a idu hned na chodzu 🙂

zuzkaa1991
23. jan 2023

@effy777 moje dieta zacalo stvornozkovat ked mala 2r 🤣🤣🤣ked sa zacala hrat na psa ;)
Moja vobec nestvornozkovala mala svoje tempo neurológ. Povedala ze ona nebude skoro chodiť ( okolo 3m 4m sme boli u nej nezdvihala hlavičku)
Plazit si nepamätám kedy zacala okolo 7 možno 8m
sadnut postaviť zacala.okolo 9m
Chodiť za ruku 10m 11m sama na 13m
Len motivovať ;) a pride to samo...ak sa pretaca je na brusku

cyberk
23. jan 2023

Ooch.. ta doktorka ma asi v naplni prace strasit mamicky len aby mala nejaku pracu... a ze "uz davno mal vediet..." boze... nepoviem nic keby to povie o 2 rocnom ale 10 mesacne.. to mal kedy uz stvornozkovat vediet... v prvom mesiaci?...
moja, ked sa pohupovala takto, tak do mesiaca zacala stvornozkovat, ale ja som ju kazdy den davala na podlozku bez gati a ponoziek :D lebo inak by sa furt len plazila.. dozadu :D... a ziadne hracky.. ako motivacia nefungovalo.. jedine za co sa sla zabit bol mobil :D
Drzim palce, a pevne nervy 🙂 ja som tiez zastanca toho, ze kazde babo ma svoje tempo, ale niekedy ho/ju nechat vynervovat sa neuskodi :D

asined88
23. jan 2023

Naša začala štvornožkovať v 1r4m. Naša neurologička vravela, že nie všetky deti štvornožkujú. Niektoré to proste preskočia.

veronika1754
23. jan 2023

@effy777 ja mám 5 detí a ani jedno z nich neliezlo, ani nechodili po štyroch, každé z nich začalo rovno chodiť v rôznom veku, najstaršia už ako 10 mesačná, syn už mal skoro 15 mesiacov, už sú veľký a všetko ok

iramka
23. jan 2023

@effy777 tazko povedat, nie som fyzioterapeut, ani lekar..je pravda, ze kazde dieta ma ine tempo, ale ked je tam ten rozdiel casovy velmi velky, spozornela by som..ja kebyze s dcerou necvicim vojtovku, tak ma skoliozu..a kebyze ju cvicime ovela skor, tak nema mozno ploche nohy..lenze dobreho vojta fyzioterapeuta sme nasli az v 6 mesiacoch..takze za mna, nie vzdy sa oplati davat cas..
Zajdi za fakt dobrym fyzioterapeutom, nech ti aspon skontroluje, ci to co vie robit robi spravne, v zmysle zapaja spravne svaly, ty to poznat nemusis...

zorkahorka
23. jan 2023

Prvy syn stvorkoval velmi malo, skor len plazil, druhy stvorkoval, ked mal 7 m. Je v ohradke? Podla mna by mal vedieť minimalne plazit. Mate holu podlahu? U nas pomohol koberec - prestalo sa mu smykat a stvorkoval

janka_266
23. jan 2023

@effy777 môj stvrnozkovat začal v 11m, aj to len preto, že strávil 30 min v miestnosti, kde bol len koberec, a tam mu to zrazu šlo samo. Potom už aj doma na plávacke, takze ja odporúčam koberec, na trénovanie. Rovnako tak dávať dieťa cez nohu a pred neho hračku, aby malo motiváciu ísť a zároveň prekážku, aby dvihlo bruško.

hviera81
23. jan 2023

zacal 4nozkovat ked mal presne 12m
cvicili sme vojtonku, ale uprimne - podla mna to tomu nepomohlo, chodili sme tam tusim 2m, kym zacal 4nozkovat.

effy777
autor
23. jan 2023

@zorkahorka máme koberec,aj nahú podlahu aj iné miestnosti alebo asi to chce čas

majlo1234
23. jan 2023

Ak sa ti hocico nezda, objednajte sa k rehabilitacne u lekarovi/fyzio. Skontroluje, a ak bude treba, navrhne cvicenia.
Ale niektore deticky potrebuju len cas, este stale je teoreticky vramci tabuliek a plazenie nie je pohyb, ktory by sa sledoval vramci zdraveho vyvoja

andreatytler
24. jan 2023

@effy777 Podla tabuliek by dieta malo zacat stvornozkovat medzi 6 a 12 mesiacom, takze mate cas. Dolezite je ze sa zaujima o okolie, napreduje. Tym pohupovanim si trenuje svaly. Nepohne sa kym nebude dost silny.
Tabulky existuju z velmi dobreho dovodu, lebo pomahaju doktorom zistit zaciatok nejakeho problemu, takze netreba sa vzdy uistovat tym ze kazde dieta ma svoje tempo. Ked uz je rozdiel medzi tabulkou a dietatkom velky, treba to riesit.
Stvornoskovani je velmi dolezity vyvojovy skok, lebo vytvara spravne spojenia medzi mozgovymi hemisferami, tym ze sa pri pohybe strieda prava a lava a ak ho dieta preskoci, moze mat urcite problemy. Napriklad bude mat problemy rozlisovat pravu a lavu stranu. Nie je to zivotu ohrozujuce, ale je to obmadzenie.

hanaxxx
24. jan 2023

Moj maly tiez sa len plazil, niekolko mesiacov, ani sadat si nechcel, obcas sa pohupoval, spravil aj par "krokov" na styroch ale nerozbehlo sa to. isli sme na rehabilitaciu, dojtorka ho pozrela, dali mu dva cviky robit a cca do mesiaca sedel a asi do 6stich tyzdnov stvornozkoval. Na zaciatku mal chranife na kolenach, myslim ze mu to pomohlo prvy mesiac. Stvornozkovat zacal ako 11 mesacny. Teraz zase nie a nie zacat chodit. Na rehab nam povedali, ze ho mame len motivovat, ze podla nich mu nic nechyba.