Sú krúžky dôležité?

14. jan 2024

Ahojte, chodia vaše deti na krúžky? Moja skoro 9 ročná dcéra nechce chodiť na žiadne, radšej sa doma hra, kreslí si, číta alebo prídu ku nej kamošky, pripadne sa hráme spolu s manželom a malým bracekom spoločenské hry, pozreme si film, chodíme na výlety, prechádzky.. počula som že krúžky sú pre deti veľmi dôležité, aj svokra nás zato dosť kritizuje..

venom19
14. jan 2024

Hm. Tazko povedat. Ja som tiez nikam nechcela chodit a radsej doma. Zalezi aj od povahy. A nic sa mi nestalo...hm...aj ked mozno by som bola viac spolocenska...

slovenka753
14. jan 2024

Deti nemám ale poviem z vlastnej skusenosti. Nechodila som na krúžky, len asi od 5 triedy do umeleckej školy, sama som si to našla a vymyslela. Inak nič lebo neboli peniaze. Lutujem že som nechodila na nejaký šport lebo pomôže to do budúcna k pohybovej výbave a hlavne máš nejaké návyky. Najmä plavanie, teraz chodím 30rocna na kurz aby som sa naučila poriadne plávať .

trema
14. jan 2024

Ja som ako dieta nechodila a celkom to teraz lutujem, mohla som na nejaky sport alebo hudobny nastroj ci jazyk. Mozno by som mala vacsiu sebadôveru

bloger
14. jan 2024

Nemusí chodiť nie je to povinné. Ale je to možno na škodu.

amelia89
14. jan 2024

Neviem,ja som chodila na tanecnu 15 rokov a cerpam z toho cely zivot. Lutujem ze neviem hrat na ziadny hudobny nastroj. Chcela by som aby moje deti chodili aspon na 1 kruzok (su este male), ale zase chapem ze tie povahy deti su rozne a ked nechcu tak tazko budes nutit ale dala by som urcite aspon skusobnu hodinu- nejaky sport, hudobny nastroj, a pod… je to proste rozvijanie dietata ale prezije aj bez kruzku🙂
moja neter ma 7 a chodi na gynnastiku a klavir a veru cez vianoce nam normalne hrala koledy ja som bola hotova z toho 🥹🙏🏻😀

babulkomale
14. jan 2024

Evidentne tvoju dceru nebavi a nelaka nic, co by sa mohla naucit niekde na kruzkoch alebo v ZUS.
Moj syn vedel kam chce chodit a aj chodi a uz sa pridava aj mladsi. Starsi ma kazdy den nieco. Sam to tak chce a rad chodi.
Tesim sa tomu. Deti ako tvoja dcera volam "nudne a bezproblemove" - v dobrom. Proste nie je tam ten drive, ta tuzba niekam chodit, moj chodi sam po meste MHD aj mimo mesta, takze s takymi detmi je to trosku adrenalin.
Ked ste tak spokojni, je to vasa vec.

lindous
14. jan 2024

Ak má niekam chodiť z donútenia, lebo rodičia sa rozhodli, že to je pre ňu dobré, tak to podľa mňa nemá zmysel… krúžky som učila a na niektorých deckách bolo vidno, že sú tam len lebo musia a ťažšie sa s nimi pracovalo, bolo to trápenie na oboch stranách… ale inak je fajn sa v niečom rozvíjať, spoznať nových kamošov 😊 skúsila by som jej ukázať možnosti aké u vás sú, neviem odkiaľ ste, u nás bývajú aj také akcie ako “krúžkobranie” alebo “festival krúžkov” a podobne, kde sa prezentujú rôzne kluby a aktivity, možno by ju tam niečo z toho zaujalo a nadchlo, keď na vlastné oči uvidí ukážku alebo si bude môcť niečo vyskúšať 😊 ale ak nie, netlačila by som na to za každú cenu

zuzitko74
14. jan 2024

Ak je dieťa introvertné, chodením na krúžky z neho extrovert nebude. Krúžky ho budú len zbytočne zaťažovať, lebo introvert si potrebuje po dni strávenom v škole ,,oddýchnuť od ľudí" v bezpečí domova.

buberova
14. jan 2024

Nechodila som, nemám z toho žiadne následky ani traumy. Ani moji spolužiaci nechodili

pribinak
14. jan 2024

@zuzitko74 však takéto dieťa mat individualne tréningy, nemusí byt v skupine dalších 20tich deti
Kopec športov sa dať robiť individuálne že len tréner a dieťa

Aj introvert môže byt športovo nadaný a treba ho podporit

milanemila
14. jan 2024

Moja 4 rocna chce chodit vsade, tak ma vela kruzkov. Nas zas mozu kritizovat, ze sme premotivovani rodicia a chuda dieta si ani nevydychne, takze tak 🤷🏼‍♀️ pritom dcera je ta, kt to chce. Takze na to co si hovoria ostatni by som sa zvysoka vyprdla.
Ked tvoja dcera nechce, tak by som ju nenutila, podla toho co pises travite spolu zmysluplne cas a mate aktivity ako rodina, cize nesedi cele dni pri telke alebo za pocitacom. Mozno by som ju povzbudila v tom, aby aspon vyskusala 1x ist niekam podla toho co ju bavi, ci uz nejaka vytvarna, hudobny nastroj, sport alebo tanecna, mozno sa jej to zapaci a ked nie, tak nie.

nikaeli
14. jan 2024

Dcéra je už na strednej a nechodila na žiadny krúžok, proste nechcela. Chcela byť doma, mať svoj pokoj, ako píše @zuzitko74. Syn je predškolák a nevie sa dočkať utorka, kedy bude mať angličtinu. Má veľmi dobrý rytmus a ľahko sa učí kroky a pohyby, napriek tomu na tance chodiť nechce a my ho nenútime. Možno neskôr. Je to o dieťati. Nie o ambíciách rodičov, či svokrovcov.

gab1sol
14. jan 2024

Ja som nechodila, nebolo kedy. Každý víkend sme boli na dedine u babky (jednej, či druhej), alebo niekde na výlete, turistike… V týždni sme v lete chodili na kúpaliská, v zime na poobedné lyžovanie (vtedy rodičia končili skôr a o pol štvrtej sme mohli vyraziť). Proste stále sme mali nejaký program s rodinou. Čo bolo na jednej strane super a páčilo sa mi to. Ale spätne to hodnotím, že som sa ničomu poriadne nevenovala, žiadny šport, neviem hrať na žiadny hudobný nástroj, z tých vecí, čo sa na krúžkoch robí, neviem nič poriadne. Tak mi to je občas ľúto…

euka210
14. jan 2024

Ked nechce, tak co, budete ju nutit? Moji 3 chodia na hudobnu, kruzky v skole ako ktory chce...10r chodil aj na dzudo 2r, lebo je pohyblivy typ, tak sme ho dali, ale uz to nechal, tiez by siel najradsej domov hned po vyucku. On rad doma cita knihy.
My sme pred 30r nemali kruzky a tu sme...ked chce, nech chodi, ale ked je rada doma, tak nech je. Vekom si mozno nieco vyberie sama, ze bude chciet. 12r si na 2.stupni sam vybral futbal...a to v 1.roc ho vobec nechcel.

ivanaks
14. jan 2024

Syn (9) chodí na jeden krúžok (tancuje), rozhodol sa preň ešte v škôlke. Toto je jeho posledný rok, lebo akurát tento krúžok je len do 10 rokov. Mohol by prejsť do inej skupiny (pre staršie deti), ale už mi avizoval, že o tom neuvažuje. Keď sme riešili, či by si nepribral k terajšej tanečnej ešte jeden krúžok, odmietol, že jeden mu stačí. Takže o rok mu ako náhradu za tanečnú ponúknem angličtinu alebo plávanie a uvidím, či ho niečo z toho osloví, alebo si sám nájde nejakú inú alternatívu. Ak má dcéra zmysluplne vyplnené popoludnie, nenudí sa, nesedí niekde zalezená s mobilom, tabletom a pod., absenciu krúžkov by som neriešila. Ja som ako dieťa chodila na výtvarnú a neskôr na angličtinu. Nič z toho ma extrémne nenapĺňalo, ale som za to vďačná - čo-to ešte dnes využijem v praktickom živote. 😀

zuzitko74
14. jan 2024

@pribinak Súhlasím s názorom, že ak je dieťa nadané na nejakú činnosť, treba ho podporiť. Aj na hudobných krúžkoch je to spravidla tak, že učiteľ sa dieťaťu venuje individuálne. Autorkina dcérka sa však zjavne cíti dobre v kruhu svojej rodiny, vie si nájsť zábavu a rozvíjať sa aj doma. Na krúžky chodiť nechce. Ak by ju poslali na nejaký krúžok, nebolo by to pre jej rozvoj, ale preto, že svokra si to tak praje.

dzejny656
14. jan 2024

Ahoj, naša 4 ročná chodí teraz na dva krúžky (tanečný, gymnastika), sama si ich vybrala. My sme ju úplne odmalička viedli k nejakým aktivitám, už keď mala pol roka sme s ňou začali chodiť na play wisely, potom postupne keď som s ňou bola na RD sme stále niečo mali (výtvarny krúžok, plávanie, angličtina, atletika atď.). Najprv tam bola so mnou, teraz už chodí samozrejme na krúžky bez rodičov. Naša malá miluje take skupinove a organizovane aktivity, aj ked sme niekde kde su animatori prva je tam nastupena. Vzdy chodila rada na vsetky kruzky. Ak by ale nechcela určite by som ju nenutila. Krúžky sú len spestrenie programu, nie povinnosť.

marhulka13
14. jan 2024

Ja mam syna a dcéru. Dcéra aktívne športuje , hra futbal a chodí do krúžku včelárov. Syn zase vôbec nechce chodiť. Skúsil, no ostal iba pri včelároch a nič iné. Nenutim, vysvetlím, prečo je to dobre a už je to na nich

emm_i
14. jan 2024

Ja som chodila na krúžok, ale vždy zameraný iba na jednu vec, napr. cudzí jazyk. Pamätám si, že moji spolužiaci mali zameranie tiež len na 1 aktivitu, napr. šport, hudobný nástroj, jazyk. Asi len 1-2 spolužiačky mali aktivitu na každý deň a videla som, že časom ten tlak na nich doľahol. Teraz učím a väčšina detí v každej triede majú aj 3-4 krúžky, tréningy a rôzne zamerané. Potom mi povedia, že nemajú čas ani oddýchnuť a rady by. Niekde som čítala, že dnešné deti sú už prestimulované, stále musia niečo robiť, a nemajú čas "nudiť sa"... Podľa mňa je krúžok dôležitý pre deti, ale v normálnej miere. Dieťa má mať čas aj na oddych, ísť von s kamoškami, hrať sa. Je smutné, ak mi dieťa v triede povie, že kvôli tréningom a krúžkom nemá čas na kamarátky, ísť s nimi von. A veru, nebolo by to prvýkrát, čo sa mi deti takto zverili...

ivik4
14. jan 2024

Ja som na ziadny kruzok nechodila a tu som. Ale moj syn ma talent na malovanie a chce byt ,,umelec" takze ho v tom podporujem a chodi na sukromnu skolu vytvarnu, ale napisem aj to, ze kruzok maju v jeho skole kde chodi ucitelka z tej skoly. Narozdiel od neho ja som talent na nic nemala a nemam, ziadny kruzok mi nechybal rovnako ako tvojmu dietatu. Mala som kamosky, ony na kruzky tiez nechodili, bola som spokojna.
Ale ked citam vela x kolko deti chodi na xy kruzkov ,pomaly ozaj kazdy den po skole tak rozmyslam kedy tie deti maju cas vobec zit. Vsak doobeda skola, potom kruzok a zas dlho ulohy.
A inak este k tomu, kludne sa priznam ze taka este nehrala aby som robila zo seba dobrovolne taxikara.

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka2710
14. jan 2024

No moju som zas musela brzdiť, ta by najradšej mala každý deň 2 😅 dovolila som tanečný, výtvarnú, lebo to ju mega baví, stále tancuje a maľuje! Od septembra ma uprosila ešte na klavír, no uvidíme co bude, či ju to bude ešte držať! Ale podľa mňa aj ten krúžok ma niečo do seba, keď to dieťa baví a venuje sa tomu, otvára mu to nove možnosti

slavomira236
14. jan 2024

Ked som chodila na zs kruzky na skole neboli..cvc sa este len stavalo. Bola akurat ludova skola zuska a t chodila az jedna spoluziacka na tanecnu potom neskor este jedna na mastroj hudobny. Niekedy tak deti na kruzky mechodili ako teraz.my dme viacbehali po von

slavomira236
14. jan 2024

Moj syn sa prihlasil v skole ma sach..a ja som ho dala na plavanie nech sa nauci..teraz chodi plavat do klubu ale len tak rekreacne. Dcerka prvacka ako predskolacka mala na zuske ludovy tanec a vytvarnu..teraz v 2triede sme tanec zrusili vraj nuda tak ostala vytvarna plus plavanie kazdy vikemd sobota nedela a k tomu chodi do sportovej triedy v skole zameranie na stolny tenis

sima338
14. jan 2024

Ja som ako dieťa 99% krúžkov nemala rada, resp. dnes to vidím z pohľadu dospelého človeka inak, poviem ti, lebo možno tvoja dcérka je podobná. Skúsila som chodiť na tanečnú, ale mala som trému z vystúpení a hanbila som sa. Skúšala som angličtinu ako druháčka, ale boli tam samé väčšie deti, tiež som bola ustráchaná. Skúšala som chodiť aj na zumbu, nejaký krúžok školského časopisu, len ja som v tých krúžkoch nebola šťastná, necitíla som sa tam dobre a dostatočne. Rodičia ma nenútili, sami asi na nič extra nechodili, ale spätne vidím, že sa o tom so mnou mohli viac baviť, skúšať hľadať riešenia a nielen povedať, že však tam nechoď...Ja som si na druhom stupni našla záľubu v cudzích jazykoch, chodila som na súkromne hodiny k jednej super učiteľke, boli to individuálne hodiny a strašne ma to bavilo. Vyhrala som rôzne súťaže, potom šla na bilingválne gymnázium a dodnes z toho čerpám aj profesionálne. Mne nevyhovali krúžky s xy deťmi, tiež som radšej bola doma v pokoji, hrala sa, učila do školy, keďže ma to bavilo, potom neskôr si skúšala niečo uvariť a tak...Nenútim ani svoju dcérku do ničoho, ale je pravda, že by som ocenila, keby mi rodičia dali nejakú športovú prípravu, nebrávali ma nikde plávať, hrať tenis, nič také, lebo proste mali v hlave, že na to nie som šikovná a asi ma necheli trápiť...a to ma mrzí, lebo neviem tiež ani poriadne plávať, zahrať si tenis, badminton, som hold drevo, ale tým, že som to nerozvíjala, tak to pociťujem ešte viac...a hlavne nemám od detstva taký ten návyk pravidelne niečo robiť, čo je skvelé, ak rodič dieťaťu dá a vedie ho k tomu, aby si našlo to, čo ho baví a robí mu radosť....to isté aj pri hre na hudobný nástroj, mne to rodičia nikdy ani neponúkli, ja som sa tiež neprihlásila a čo by som dnes zato dala, keby napr viem hrať na klavíri

milanemila
14. jan 2024

@lenka2710 som tada, ze nemame iba my takeho maleho premotivovaneho cloveka doma :D nasa ma lezecky, anglictinu, tanecnu, montessori dielnicky a taku gymnastiko atletiku 🙈 a to ma 4 roky, nastastie je vsetko len 1x do tyzdna 🙏🏼

renab
14. jan 2024

Najstarsia dcera vymietla vsetky kruzky, stredny syn nechodil nikdy na ziaden a najmladsi na jeden sportovy. Uz su dospeli, kazdy si nasiel to svoje. Dokonca prostredny syn zacal sportovat. To, ci chodili resp. nechodili v detstve na kruzky, nemalo ziadny vplyv na ich zivot v dospelosti. Takze ja by som dieta nenutila.
Je rozdiel, keby cielom dietata bolo, ze bude maliar, hudobnik, sportovec a pod.. Ale to by na tie kruzky same chcelo chodit, kedze by ho to bavilo.

ela_79
14. jan 2024

Ja na pohybovom krúžku trvám ( je pravda, že chvíľu trvalo, kým si našli taký čo ich baví, pri tých zdravšich frflali, teraz majú také že frflu keď im niečo do toho pride a na krúžok nemôžu ). Umelecký chcú a jazykový - same vidia, ze sa v skole nerozrozpravaju ....

lenka2710
14. jan 2024

@milanemila no ona už zas nieje celkom mala, má 9 😅, ale zas na druhej strane nechcem aby zanedbávala školu, teraz budú mať prijímanie, majú náuky atď! Takže tanečný ma v piatok a výtvarnú v pondelok! Ale ona teda od troch rokov stále niečo, mala tanečnú, angličtinu, montessori dielnicky, potom to zabrzdil covid a ako nastúpila na ZŠ, tak jej ostala výtvarná a tanečný a ešte chce ten klavír, no uvidíme, sama som zvedavá

zuzana76
14. jan 2024

Moji chodili este ako mladsi ziaci na anglictinu, modelarsky, alebo sach, ale to bolo len take, aby sa nepovedalo. Nic z toho nemali. Teraz starsi nikam nechodi, zaujima sa o informatiku a to sa uci sam, anglictinu sa naucil na uroven C 1 sam, sportovo a hudobne nadani nie su. Kruzky nie su nutne, ak dieta k niecomu inklinuje najde si cestu aj samo. Nemusi chodit na kruzok. Ja som ako dieta chodila na klavir, vytvarnu, jasne, klavir sa mi zisiel neskor na VS. Chodila som aj na nemcinu na gymply, potom na anglinu, tiez sa mi to zislo, ale to bolo v casoch, ked este nebol internet. Odkedy je internet naucila som sa spanielcinu uplne sama na uroven C 1. Moj zaver, kruzky nie su potrebne na rozvijanie dietata, ak dieta nieco bavi, vie sa ucit a rozvijat aj same.