Váš názor na čítanie rozprávok pred spaním

natalia1010
13. feb 2016

Ahojte, chcela by som sa spýtať na váš názor či čítať deťom pred spaním rozprávky alebo im ich len radšej pustiť (v rádiu, telke, notebooku, telefóne...) a nechať ich zapať? A aké rozprávky čítate resp. púšťate vy? ďakujem veľmi pekne za odpovede 🙂

pribinak
13. feb 2016

Čítam kazdy vecer pred spaním, je tomtaky rituál. Čítam okrem rozprávok aj encyklopédie, listujeme v detskom atlase

Nehovorím, ze pustiť rozprávku z C D je zle, ale urcite to nenahradí blízkosť rodiča, dieta cíti jeho teplo, vôňu, dotyky
Spolu mozu debatovať, dat spätnú väzbu, dieta moze fabulovať, dorozhodoval dej rodičovi, je to take spoločne zdieľanie casu a lasky
CD vo velkom využívam na cesty, ked je uz tablet komplet vybitý

simsalabim
13. feb 2016

My sme detom vzdy citali a az potom pustili CD s pesnickami alebo rozpravkou, aby uz nevyliezali za nami. Teraz mladsia niekedy cita mne 🙂 a obe si pred spanim citaju, miluju knihy.

natalia1010
autor
13. feb 2016

dakujem 🙂

ukulela
13. feb 2016

maly este nerozumie citanemu textu, no uz veselo citame aspon obrazky v leporelach. nech si zvyka 🙂 a teda tiez by som mu chcela vytvorit casom, ked bude vacsi, ritual. precitame spolu vposteli kratku rozpravku - na upokojenie a pomojkanie - apotom na "dorazenie" a zaspanie uz pustim daco elektronicke 🙂

miska333
13. feb 2016

Aj ja citam pred spanim alebo im
rozpravam.
Rozpravku na pocuvanie z cd ich nebavi ale na dvd si radi pozru.
Citame klasika - popoluska, pernikova chalupka , bratov grimovcov .... Ale najradsej hlavne chlapec miluje ked mu rozpravam o spidermanovy kedze to je oblubeny hrdina

timea7
13. feb 2016

@natalia1010 čítanie, alebo rozprávanie rodičom je neporovnateľné s pustením rozprávky z CD. Pri čítaní môžeš čítanie kedykoľvek prerušiť, dieťaťu vysvetliť význam slova, ktorému nerozumie, odpovedať mu na to, na čo sa počas deja rozprávky spýta, je to oveľa osobnejšie, ako pustenie rozprávky z CD. Nehladiac na to, že väčšina rozprávok z CD je narozprávaných rýchlo, malé deti nestačia vnímať dej a hlas maminy či otca je predsa len príjemnejšie počúvať. Môže sa z toho stať krásny rituál, prečíta sa rozprávka, pomojkáme sa, uistíme sa, že sa máme radi a zaželáme si dobrú noc. V predškolskom veku by som o rozprávkach z CD ani neuvažovala, maximálne by som po skončení rozprávky pustila tichú relaxačnú hudbu.

katrinka8
13. feb 2016

My deťom čítame pred spaním. Čo? Uff, tak to je ťažká otázka, lebo je toho nesmierne! Začínali sme básničkami od Jána Andela, potom cez Guľka Bombuľka sme prešli na klasické rozprávky (Červená čiapočka a pod.), už sme čítali aj Opice z našej police, originálny Macko Pooh (nie Disney), ale aj Ľadové kráľovstvo 😀, rôzne knižky o princeznách, malých čarodejnicách, Heidi - dievčatko z hôr, Rozprávky bratov Grimmovcov... no, veľa je toho 😀 Rozprávky vyberá dcérka (má 5,5 roka), synček má 2 roky 3 mesiace, tak zatiaľ počúva, čo sa číta, hoci to má asi viac-menej na háku ešte 😀
Rozprávky na CD počúvajú v aute u mojich rodičov občas, a niekedy si dcérka pustí aj počas dňa, najmä sa jej páči Danka a Janka, čo narozprávala Emília Vášaryová.
V TV rozprávy na uspávanie sa mi moc nepáči pozerať, nepovažujem zrovna za dobrý zvyk zaspávať pri telke (ani deti nemajú v izbe telku, ani my v spálni). Večerníček si pozrú, ale to ešte pred kúpaním.

tova
14. feb 2016

Citanie, obycaje citanie je najlepsie. A nielen precitat, zatvorit a ist spat. Treba sa pytat hlavne otazky deti pocas citania a po precitani knihy. Pri citani ide hlavne o to, aby deti pochopili o com je ta kniha, aby mali predstavu. Napr. chlapcovi spadne tanier a sa rozbije, predtym ako otocis stranu spytaj sa deti co si mysla sa stane dalej. Bude mama nahnevana, pojdu kupit novy, alebo ho zlepia... nech pouzivaju svoju predstavu. Pri CD len monotonne deti pocuvaju. Takisto pri citani ukazujes prstom slova, dieta vnimaju na ake pismeno sa zacinaju, to je potrebne v prvej triede na pisanie.

kuceravasue12
14. feb 2016

@natalia1010 ahoj, no ja som skôr za čítanie kníh, perfektne to deti unaví. A aké knihy, to je jedno, moja malá aj deti čo poznám čítajú hocičo alebo 4 knihy dokola a dokola, dokonca jednu obľúbenú chcú stále dokola. To zistíš ak im budeš čítať, čo sa im páči najviac 😉 Ale kamoška počúvala pred spaním na vš na mobile rozprávky, najprv som sa jej smiala,potom mi ich požičala a bože ten chlapík čo ich rozprával mal tak perfektne monotónny hlas, že do minúty som bola tuhá, takže aj to odporúčam 😉 aj keď to už skôr pre väčšie deti.

majka99999
14. feb 2016

Tato cita starsiemu take stare Dobsinskeho rozpravky - O hrdopyske napriklad, tu ka maly najradsej, ked sa tato zamerne pomyli, hned opravuje. 😀 Strasne sa mu to paci.

jankali
14. feb 2016

my sme už večer dosť dorazení, to poznám, deti sú nepozornejšie, "pýtajú sa na oddych". Na hocičo reagujú viac ako bežne,napr. smiešna vec je strašne smiešna... bláznenie nebezpečnejšie...

Preto nemám rada, keď sa im ešte večer číta - v posteli už necháme mozog oddýchnuť. To si myslím ja, ale môj muž zastáva cestu rozprávky🙂 U nás sa číta napr. po obednom spánku, alebo ráno po zobudení (ešte pred raňajkami, to robia samé). Starší keď si číta, nezaspí - ten text dieťa "preberá", no uspávanky🙂 naopak.. rozpr. CD som používala pri staršom na zaspávačku po obede, možno keď mal už 2,5 roka - miloval to, ale vždy dopočúval CD až potom sa uvoľnil a spal🙂

natalka13
14. feb 2016

Samozrejme ze sme citali, vsetko co bolo doma, najskor uspavanka odkedy sme dosli z porodnice, a odist z izby Dobru noc! Potom leporela a neskor to co dieta vybralo,to sme citali. Vacsinou to bol ritual,ktory patril manzelovi a detom. Potom zhasnut a Dobru noc! Nikdy sme hodiny deti neuspavali a necakali v izbach po tme kym zaspali.
CD rozpravky boli na poobednajsi spanok a do auta, ku hre cez den...

sissy27
14. feb 2016

@natalia1010 čítala som dcére do jej cca 11rokov 🙂 síce už dávno vie čítať sama, ale toto bol vždy proste rituál pred spaním, sama to tak chcela a z toho usudzujem, že sa jej to proste páčilo a bolo to tak správne 🙂 teraz už nechce aby som jej čítala, už len tak 10-15 minút byť pri nej, aby mi v tme porozprávala klebety zo školy a pod. 😉 ak by som aj za celý deň nemala čas sa najesť, tak na toto si nájdem čas vždy 🙂

mircalla
14. feb 2016

Nazor velmi pozitivny. Moj otec mi cital aj sam rozpraval rozpravky, milovala som to. Velka skoda, ze dnes je toho menej a menej

jana_eyre
14. feb 2016

mojmu muzovi rozpravky takmer nikdy necitali ani nepustal, sam na to spomina ako na taku mensiu krivdu.. aj na nom vidno, ze nema moc vyvinutu fantaziu - nedokaze si vela veci predstavit az teraz, ako detom cita rozpravky on ma lepsiu predstavivost a aj napady, dokaze vymysliet rozpravky aj on sam, co predtym nevedel..

mne rozpravky mama citavala vela, aj som ich pocuvala z platne, ale to bolo skor take spestrenie tyzdna - skor mi bolo citane..

my svojim detom radi citame rozpravky - podla mna ma potom rodic s detmi vacsi kontakt ako ked im pred spanim iba nieco pusti..

samozrejme mame aj audiorozpravky, tie ale vyuzivame v aute, pred spanim im muz cita, kazdy vecer si rozpravky vyberaju sami.. dcera ma najradsej snehulienku a syn zlatovlasku.. ale velmi radi maju aj knizky z ikea, tie su take nenasilne, mile a poucne..

timea7
14. feb 2016

@sissy27 nádherné, nech vám tento krásny vzťah vydrží.

sissy27
14. feb 2016

@timea7 ďakujem, dúfam aj ja 🙂 puberta sa u nás už udomácnila, takže občas som ten "najtrapnejší element sveta" 😀 ale tento večerný rituál beriem ako vyznanie toho, čo sa nehovorí nahlas 😉

andulam
14. feb 2016

Ja mam 1,5r.dcerku,cez den velmi lubi citat rozpravky,basnicky,ja jej vecer citam pocas toho ako ju utieram a obliekam do pyzama(inak neviem ci by drzala:D) a ked ide spat tak si vyzaduje aby som spievala.skusala som jej aj basnicky hovorit,lenze vtedy spozornela aby lepsie pocula a viac ozila ako sa unavila,takze s rozpravkamy to skusim ked bude vacsia(to bude namiesto kojenia).pustat jej CD by ma nenapadlo,to robit nebudem,jedine ze by to sama vyzadovala.

nosalinda
14. feb 2016

Čítame každý večer, je to taký náš rituál...a knižky hocijaké, kopec sme ich podostávali, tak to netriedim, z každej si môže niečo odniesť. Máme ich dole na poličke, takže malá keď si oblečie pyžamko si ide sama vybrať a potom čítame. Žiadne bláznenie sa, práveže keď sa večer blázni, nechce sa obliekať do pyžama, tak jej poviem, že keď sa bude blázniť, bude toľko hodín, že nestihneme prečítať rozprávku a hneď je kľud 😉 CD máme jedno (z Lidlu) a DVD tiež iba jedno. Do auta berieme tiež knižky a čítame alebo sa ona sama hrá, že číta, podľa obrázkov nám akože číta..a potom spí. My cestujeme dlho, tak cestujeme tak, aby spinkala a rýchlo jej to ubehlo🙂 A teraz sa jej veľmi páči maľované čítanie. Ja čítam písmenka a ona obrázky.

timea7
14. feb 2016

@sissy27 to je normálne, puberta zamáva s každým, ja som mala taký vzťah s mojou mamou, presne, ako opisuješ, zostali sme najlepšími kamarátkami, bohužiaľ už to píšem v minulom čase, ale dalo mi to do života nesmierne veľa.

jamabe
14. feb 2016

Naša bude mať 4 a ja jej vždy čítam rozprávku. Je to u nás už rituál pred spaním a to aj pred denným spánkom cez víkend. Naša to miluje. A uprednostňuje čítanie aj pred telkou. Keď si pýta zapnúť rozprávku v TV, poviem jej, nech si radšej donesie nejakú knižku, že si budeme čítať a už beží. My si spolu pozrieme aj ilustrácie, pýta sa, čo ju zaujíma - a toto jej rozprávaná rozprávka z CDčka nedá. Dúfam, že jej to vydrží čo najdlhšie 🙂

tin007
14. feb 2016

Nasim detom citame rozpravky kazdy vecer; cita ich hlavne manzel, kedze je s detmi pocas dna menej ako ja. A je velmi dolezite, aby boli deti zapajane do samotneho procesu citania, aby odpovedali na otazky, co sa stalo, co sa bude diat, ako by reagovali ony atd, nie aby boli len pasivnymi prijemcami zvuku (to uz naozaj by sme mohli pustit radio, ci TV). Aj "obycajnym" citanim rozpravok sa da krasne rozvijat predcitatelska gramotnost, pozornost, fantasia, slovna zasoba...

cecil36
14. feb 2016

Citame citame aj sme vzdy citali 🙂 Minule som malemu citala raduz a ludmila. V tom prisla moja 17 rocna dcera , ze jeej mami toto si citavala aj mne. Sadla si k nam a tiez pocuvala. Normalne som videla aka je spokojna 🙂

hammy
14. feb 2016

čítame 🙂 už toho máme dosť za sebou, zatiaľ vyberáme kratšie príbehy, ale aj tak väčšinou prečítame dva, momentálne kamarátky myšky. A je to moja najobľúbenejšia časť dňa 😵 I keď musím povedať že deti mi pritom ešte ani raz nezaspali, ale zase tata tým stále uspím 😀

timea7
14. feb 2016

@cecil36
@hammy aj dospelí majú radi rozprávky, ja som raz poobede čítala, bolo tak šero, mala som tam už len asi šesť detí a prišiel jeden ocino, že či môže tiež počúvať. Tak si prisadol a počúval O šípkovej Ruženke 🙂

zuzanaete
14. feb 2016

Som za citanie. Aj unas praktizujeme. Uz davnejsie som bola u jednej rodiny na upratovanie domu. O deti sa im starala dalsia baba. Vecer detom v izbe pustila rozpravku a deti niekedy zaspali. Obcas isla tv aj dlho do noci. ☹ Vsetko so suhlasom rodicov. Au-pair odisla a kym nasli dalsiu, tak deti daval spat otec. Cital im rozpravky. Deti si to uzivali, bolo pocut dzavot z izby. Mne bolo tak smutno, ze to nerobili stale. Proste citanie rozpravky ma uplne ine caro.

sovica
14. feb 2016

Pred spaním jednoznačne čítanie. Je to náš každovečerný rituál. Deti to milujú. Dokonca aj môj 10 ročný syn chce, aby som mu pred spaním čítala. Vraj by to nebolo fér, keby som prečítala len jeho 6 ročnej sestre 🙂. Takže prečítam najprv jej, on si zatiaľ číta v posteli sám a potom jemu.
Často sú v texte spomenuté slová, ktorých význam deti nepoznajú. Vtedy ma prerušia, aby som vysvetlila, čo to znamená. Prípadne, ak sa mne zdá, že by niečomu nemuseli porozumieť, preruším čítanie a spýtam sa, či to pochopili.
Žijeme v DE, ale moje deti výborne rozprávajú po slovensky aj po nemecky. Na rozdiel od detí dvoch mojich kamarátok, ktoré rozprávky deťom nečítajú... Jedna je prváčka, druhá piatačka, ale slovenčina je horor ☹. Tá prváčka ešte ako tak, ale piatačka je na tom veľmi biedne, už aj rodičom odpovedá po nemecky, aj keď oni sa snažia s ňou rozprávať po slovensky. Takže neviem, či je to náhoda, ale ja to pripisujem tomu každodennému čítaniu (resp. u mojich kamarátok NEčítaniu) slovenských kníh.
Čítanie kníh prospieva na vytvorenie dobrej slovnej zásoby aj upevnenie vzťahov medzi deťmi a rodičmi - uprednostňujem teda čítanie, nie púšťanie CD alebo tabletu. Rozprávky z CD počúva dcéra napr. pri kreslení...a rozprávky z TV deti pozrú cez deň.

natalka13
14. feb 2016

Pamatam sa mne nasi citali, ked som mala vybrat rozpravku vzdy som listovala v knizke a hladal tu najdlhsiu 😀
ked som bola tehu citaval mi manzel v posteli Seherezadu. Ked zacal vychadzat Harry Potter, starsi syn mal okolo 7 rokov a manzel mu kazdy vecer predcitaval, mne nedovolil, ak nebol doma,lebo by on sam stratil nit. HP patril iba im dvom.

andruska80
14. feb 2016

medzi moje najkrajšie spomienky z detstva patrí, ako nám mamina čítavala večer v posteli knižku, samozrejme, že sme zažili aj veľa iného, na čo spomínam, ale toto mi veľmi výrazne utkvelo v pamäti... preto aj ja čítam naším deťom, už od malička... syn si teraz číta už sám, a ja čítavam dcérke, keďže ona najradšej číta o princeznách a jeho to veľmi nebaví, ale často sa stane, že on svoju knihu odloží a počúva príbeh, čo čítam ja... niekedy si aj vyberú spolu, čo by chceli a čítam im obom... občas si púšťajú aj na cd rozprávku, ale to len počas dňa, pred spaním vôbec nie...

katrin21
14. feb 2016

@natalia1010 citanie rozpravok nenahradi pocuvanie z radia, ani TV...
jednak to dieta vedie k citaniu, jednak vytvara vztah s rodicom, lebo dobre vnima a chape, ze mu venuje svoj cas, ze je s nim a venuje sa mu.. AK ked rodic nevladze niekedy po celom dni, ale je to velmi prospesne , citat co najcastejsie...
Rozvija to aj ich slovnu zasobu, ak nejakemu slovu dieta nerozumie, radia sa nespyta na vyznam...
U nas citala dcere moja mama, ja malokedy, lebo ju to velmi bavilo ( pamatam si ako cele detstvo citalava kazdy vecer aj mne) ...byvali sme spolu do dcerinych 7rokov a ona sa vyživala v tom, ze mohla vnucke citat... dokonca este hadam v 12 -13r si moja dcera z pasie niekedy , ked sme boli u nich opat, vyziadala na vecer starku na citanie rozpravky, proste krasny ritual, ktory v nej zostal... 🙂