Kde ste sa odsťahovali po rozchode?

11. mar 2024

Ahojte, mamky, tie ktoré ste reálne samé na deti, kde ste sa odsťahovali po rozchode? Aktuálne riesim byt a hypotéku, len sa neviem rozhodnúť že kde. Rozhodujem sa medzi dvomi mestami, v jednom pracujem, v druhom mám rodičov. Sú od seba vzdialené iba asi 15km. Ide o to, že mňa ťahá mesto v ktorom žijem a pracujem, no nemám tu nikoho. V tomto meste je otec dieťaťa, starí rodičia z jeho strany, rada by som aby s nimi bolo dieťa v kontakte. V druhom meste mám rodičov, záhradku, kamošku s jej deckami no iné ma tam neviaze a nemám ani ideálne spomienky na to mesto z detstva. Riešim túto otázku dookola a neviem, ako v prípade choroby, alebo keď ma bude treba zastúpiť pri dieťati , je mi jasné že v meste kde žijú moji rodičia by to bolo kôli pomoci s dieťaťom oveľa pohodlnejšie. Potrebujem aj zapísať dieťa do školy keďže nastupuje do prvej triedy. Byty si viem v porovnateľnej cene nájsť v oboch mestách. Auto mám. Vyžitie pre deti aj pre mňa je oveľa bohatšie tu,kde pracujem. Ste tu také ktoré žijete samé s dieťaťom v meste kde ste nikoho blízkeho nemali? Dalo sa to zvládnuť?

stvura
11. mar 2024

co mozes spravit je najidealnejsia kombinacia: praca-skola-byt v jednom meste....nezalezi na tom ci mas auto, ja byvam 15km od mesta kde pracujem a deti chodia do skoly. Nie som s nimi sama ale je to sakra tazke a vyzaduje to perfektne planovanie nosit ich tam a spat do skoly. Ak tento ukon budes robit sama tak urcite skola - byt na jednom mieste. Ludia slubia ze budu pomahat no nemusi to tak vzdy byt. A byt vyber co najblizsie k skole aby ti dieta mohlo chodit od piataku same - tam uz nie je druzina.

fairyy
11. mar 2024

urcite byt tam kde pracujes, do skoly som dceru vozila denne 20-30 minut podla zapchy, ak nemas flexibilnu pracovnu dobu, tak skolu vybrat co najblizsie k bytu, inak si kazde rano budes nadavat, ze preco !? 😀 tym, ze mas auto za kamoskou ci rodinou tych 15km dobehnes hocikedy 😊 a v pripade potreby pomoci od rodicov, ved tolko si najdes cas deti tam rano pocas tyzdnov choroby odniest

sante81
11. mar 2024

Mne bola veľkou oporou mamina, takže som si našla prácu, bývanie aj školu kde boli rodicia

ibrunova
11. mar 2024

Ja pri rodičoch

marsmykkok
11. mar 2024

väčšie mesto, nech nerobíš deťom taxikára kvôli krúžkom, nech nebeháš na nákupy do väčšieho mesta ak v tom menšom nie sú určité obchody, aj prácu môžeš stratiť a vo väčšom skôr nájdeš.

marsmykkok
11. mar 2024

a môžu pomáhať aj starí rodičia z otcovej strany a aj tvoji, nechápem prečo ti 15km príde veľa? To môžu ti prísť pomôcť hocikedy ak budú chcieť. To chceš bývať v jednom vchode s nimi aby to nebolo daleko? Pochopím keby bývaš v Bratislave a rodinu máš v Prešove, že to riešiš, ale pri 15km? To je nič, to ti budú blízko.

autor
11. mar 2024

@marsmykkok z otcovej strany je to komplikované, otec dieťaťa nieje žiaľ ten typ ktorý by sa trhal aby ho chodil navštevovať a jeho rodičia už vôbec nie. Ak to nebudem iniciovať a realizovať ja, svokrovcov za ním chodiť nebudu. Sú takí, len drobec ich zbožňuje takže je to žiaľ na mne. A nie, nechcem bývať v jednom vchode s našimi 🙂len je asi rozdiel ísť napr poobede k mame s deckom keď je to vzdialenosť na peso a iné keď treba autom cestovať

h2
11. mar 2024

Veď je to len 15 km! Určite zostaň v meste, kde máš prácu. V prípade potreby tých 15 km nemôže byť prekážkou.

marsmykkok
11. mar 2024

Autorka A prečo chceš ísť poobede v pracovný deň za rodičmi prosím ťa? Však prídem domov, pohrám sa s dieťaťom, napíšeme úlohy, niečo porobím a je večer. Mne to príde, že si neprestrihla pupučnú šňúru. Však sa môžete stretávať napríklad každú nedeľu raz u tebe a raz u nich. A ak bude dieťa choré alebo budú prázdniny, prídu rodičia k tebe alebo im ho dovezieš, auto máš. A malý už nie je úplne malý tiež, 6 rokov nie je rok, tam naozaj môže veľmi oceniť už za 2-3 roky väčšie mesto kvôli krúžkom a tak.

autor
11. mar 2024

@marsmykkok taaaak to si na veľkom omyle. Pupočnú šnúru mám prestrihnutu dostatočne, niekedy si s nasimi nezavolame týždeň dva a nikto sa pre to nezblazni.decko ich ale zbožňuje a chce s nimi tráviť cas, ide skôr len o to že keď budeme mať chuť ísť na návštevu,je to pohodlnejšie pešo po meste ako autom medzi mestami. Plus rozmýšľam už aj do budúcnosti, že naši budú starší a pomoc uvítajú. To je ale ozaj jedine čo by ma ťahalo do toho mesta.ale asi riešim priveľa aspektov naraz co si aj uvedomujem

autor
11. mar 2024

@marsmykkok plus samozrejme stráženie med ja som v práci do večera, dva dnes do týždňa je to pre mňa nevyhnutnosť ak nechcem prísť o klientov. A to už sa na figu rieši keď by som ich musela pravidelne takto prosiť o pomoc. Nemá to ozaj s pupočnú šnúrou nič spoločné, ale čistá praktickosť a logistika

betulinka1
11. mar 2024

Za mna tam kde pracujes a deti maju skoly

rheia27
11. mar 2024

tam kde mas rodicov

mane01
11. mar 2024

Tam, kde pracujes. Praca/skola, to je kazdy den. Vypomoct bude treba obcas… tam 15 km nie je problem aj dochadzat.. napr.chore dieta bude u babky a ty bydes chodit po praci ten jeden tyzden tam

marsmykkok
11. mar 2024

autorka čo sa týka starnutia rodičov, nikdy nevieš, Môžu umrieť zdravý, môžu byť do konca života do 95tky sebestační, môžu byť v takom stave že ak by aj bývaš v jednom vchode nebudeš zvládať starostlivosť o nich a bude treba dať do zariadenia. To je otázka budúcnosti a možno dalekej a tam tiež sa môžu oni presťahovať do tvojho mesta (vravíš, že ceny bytov sú podobné) alebo už ty budeš mať napríklad o tých 15-20 rokov syna samostatného a nebude bývať s tebou a môžeš ísť bývať do toho mesta k rodičom do menšieho bytu, tento bude tebe samej napríklad veľký. Naozaj teraz priorita by pre mňa bola, aby syn mal možnosti do budúcna a ty žila v meste kde pracuješ.

bubuzu
11. mar 2024

Rozumnejšie je ostať, tam kde máš prácu a dieťa rodiča druhého. Teraz možno nemá až taký záujem ale možno časom bude mať. Viac času by si precestovala každodenným dochádzanie do práce, ako tým, že pôjdeš raz za čas k vašim, na záhradku, alebo ak bude dieťa choré a a budeš potrebovať pomoc. A z toho, čo píšeš, vyzerá, že tam aj chceš ostať. Tak ostaň.

daniela2202
11. mar 2024

Po rozvode si zbalil kabelku a išiel .... s akou prišiel - s takou išiel ....😂😁😂😁👉

hellionka
11. mar 2024

a teraz si predstav, žeby si rodičov nemala alebo mala na druhom konci republiky … a 15km je aj kľudne vzdialenosť medzi sídliskami vo väčšom meste. Nemyslim to zle, ale skôr mysli na seba a na dieťa, aby ste to mali jednoduchšie. Starať sa o neho predsta len budes Ty a jeho otec. Rodičia sú iba také veľké plus v prípade nutnej potreby.

januska12323
11. mar 2024

15 je aký čas dochádzania? To máš za polhodinu aj s prstom v nose. Ideálne práca, škola, aktivity na jednom mieste ale pri takejto diaľke to veľký rozdiel nie je aj keby si bola v tom druhom meste.

stvura
11. mar 2024

@januska12323 ver mi ze je. Ono si to treba predstavit v sirsom kontexte. Ja som napr. 15km od miesta kde pracujem a deti chodia do skoly. Rano to dam za 11-13minut (rozumej o siestej ked su vypnute semafory a vecer po 8mej ked su vypnute semafory), v zapche za 20-25minut. Nepisala kolko ma deti, este do 4rocnika moze mat dieta v druzine a moze koncit v case ked si dieta vie vyzdvihnut, no potom nastava problem. Ona konci v case xyz (mozno o druhej, mozno o stvrtej), dieta v case k (zvacsa o pol druhej, o pol tretej sa konci)...dostat ho domov ako? Nedajboze je stanica ci autobuska od skoly pol hodiny peso (realne v meste kde moje deti chodia je ich skola na uplne opacnom konci). Posles si 10r dieta same cez cele mesto na stanicu, potom zo stanice v dedine kde si este musi ist peso pol hodinu? (napr. moje mesto a dedina su tak). Takze je idealne ak byva a dieta je v skole v rovnakom meste. Ona moze pracovat v inom, to uz tak velmi nezavazi. Ale skutocne - fakt to treba zvazit. Apropo, dieta moze mat este kruzky na uplne inom mieste ako je skola, prip. kruzky zacinaju s hodinovym odstupom ako konci skola (to je fakt ze sa to deje aj na nasej skole napr. a preto moje deti nechodia na ziaden skolsky kruzok)

deti95060810
11. mar 2024

15 km máš skok ... takže kľudne aj maminka príde ku tebe ...
ostaň v tom väčšom meste.

kellhaed
11. mar 2024

Vyber si to miesto; ktoré ti je srdcu blizsie. Otazkou je len; ci si ho nevyberas pretože tam byva byvaly.... to by bolo horsie pre teba a tazsie by si sa spamatavala.
Ja som 4 roky sama v rakúsku na skoro dedine. Mam 2 deti; starsia bude mať o pol roka 18 a mladšia je na 1. Stupni. Ich otec sa o ne nikdy veľmi nestaral; nenosil nakupy a aj domácnosť vždy bola na mojich pleciach ...takže tam som veľkú zmenu nemala.
Co mi robilo problém; bolo napríklad kúpiť nabytok; vyčistiť potrebie; keď sa upchalo ....ale naučila som sa . Deti potrebujú len lásku od teba; lebo asi kvôli tvojmu vzťahu budú zmenené na zaciatku kým si zvyknú...
Ale riad sa podľa mňa srdcom .
Rozhodni sa pre mesto, ktoré ta ťahá...
Priateľov si nájdeš určite aj medzi rodičmi kamarátov tvojho dieťaťa. To je len otázka času....
Výhodou je; ak by bola škola cestou do práce...ze nemusíš na dva rôzne smery.
Ja mam do práce 15 km, v tej dedine je škola pre mladšiu a staršiu vyzdvihnem 2/3x tyzdenne v meste; ktoré je 40 km vzdialené od miesta bydliska a 20 od práce.... už som si zvykla ; nie je to veľmi náročné. Takže sa neboj nič 😉

nifnea
11. mar 2024

Ja by som volila asi pri rodicoch..tie akoze komenty co sa tyka pupocnej snury su chore.nechspem co je zle na castej navsteve s rodicmi..a hlavne ak s nimi vychadzas. Ja som zvolila druhu volbu a nikdy v zivote si to neodpustim.

jozko_z_lesa
12. mar 2024

Zaujimave myslienkove pochody zo slovenskeho "vidieka". V Bratislave to casto byva 15km a viac len vramci jedneho mesta. To my mame rodicov aj svokrovcov blizko - vyjdeme na dialnicu a do dvoch hodin sme tam. 15kilometrov je to len po znacku lonca mesta ....

nifnea
12. mar 2024

@jozko_z_lesa vies ono ako sa to povie..ja mam tiez rodicov 16km ALE keby boli o ulicu dalej mozem tam poslat dwcka same,mozu dojst rodicia aj nesoferujuci k nam, nozu dojst vecer k dietatu zatial co ka s muzom sa potrebujeme 15min presyriedat,mozu rano dobehnut do 5min, mozu len tak zavolat pridite na veceru,mozu len tak orist na 20min na kavu..zial toto ke uz vsetko inak ked je to 16km - lebo to uz poanujem aj casobo aj vsetko aj kcolo benzinu atd..napriklad ak mam len hodinu cas tak tak nejdem lebo cesta tam a cesta spat..keby su o ukicu dalej idem na hodinu na caj a domov..ale toto si clovek uvedomi az neskor..za mna urcite pri rodicoch

romanadam1626
14. mar 2024

Chod tam kde máš rodičov

suezana
14. mar 2024

@nifnea presne za toto ja volám moju maminu, nech sa presťahuje do môjho mesta 🙂 už je na dôchodku a sama. V rámci prechádzky by sme mohli byť spolu všetci... Super by to bolo.

lulu1812
14. mar 2024

Tiez som sla k mame. Sama by som nemala sancu ist. Aj ked mala ochorela alebo hocco mama bola vzdy tu ked trebalo. Mozes byt kdekolvek sama ale s dietatom ani nevies kedy sa ti hodi mat pomoc.

any_soj
14. mar 2024

No keďže potrebuješ každý týždeň dve poobedia aby ho niekto vzal zo školy a bol s ním - tak by som sa riadila aj výškou platu. Ak si vieš dovoliť nejakú študentku, čo to bude robiť, tak väčšie mesto. Ak nie, tak sa porád v prvom rade s rodičmi - či budú ochotní chodiť po neho 15 km 2x týždenne. Mám kamošku čo robí vždy poobede, manžel chodí z práce neskôr, tak majú škôlku vedľa v dedine, kde žijú jej rodičia, aby ich mohli vracať k sebe.

vespertine
14. mar 2024

Je aj v meste, kde máš rodičov, dobrá základná škola, prípadne nejaké krúžky? Ak áno, tak k rodičom. Ak nie, tak to druhé mesto.