Vylúčenie 3 ročnej zo škôlky - vraj je hyperaktívna

evallu
22. okt 2018

Ahojte,
chcem sa opýtať či sa to tu niekomu už stalo, hrozia nám vylúčením malej dcéry zo škôlky, zajtra mám isť na koberec k riaditeľovi a učiteľkám. Vraj je hyperaktívna (zatiaľ sme neboli u psychologa) a neadaptovala sa. Chodí tam od septembra 2018 s veľkými prestávkami - pre choroby, ktoré tam vždy schytala po 2 - 3 dňoch. Dokopy tam bola 8 dní, z toho 5 iba pol dňa. S tou "hyperaktivitou" začali už po dvoch hodinách prvý deň (dala som ju tam len na 2 hodiny) . Vcelku som z toho rozčarovaná a začudovaná. Áno som neobjektívna, je to moje jediné dieťa, ale neviem čo teraz... ked aj je hyperaktívna znamená to že do škôlky nebude nikdy môcť chodiť? A do školy? Ja ju subjetívne tak nehodnotím až tak zle, ani vrodine či v okolí doteraz nikto ani len nespomenul že aha aká je hyperaktívna, áno je živšia a temperamentnejšia a hlavne vyššia a ťažšia než iné deti, ale... ja neviem, tie výtky sú niektoré vážnejšie a niektoré také mi prídu smiešne.... (chytala žalúzie na oknách...dverách, utrela si sopel o tričko ucitelky - vtedy akurat chytala chorobu, nechcela spať vobec a nechcela v klude lezať 2 hodiny, dlho zaspavala a stale si čosi brumkala, berie detom hračky, nechce jesť obed, bud vobec, alebo vyzaduje krmit, alebo jedlo pohaduzuje............................ neviem či som blbá, ale niektoré veci stačí riešiť dohovorom, doma a pri mne v kolektíve nič z toho nerobí.....................zaspáva doma dlhšie ale zaspáva sama...... ) a tie učiteľky sú mladé, resp. je mladá a tehotná + mladá a zástupkyna riaditela (je ś detmi len pár hodín, z celého času) škôlku narýchlo toho roku "rozšírili" čiže v tých istých priestoroch a asi aj tým istým personálom pribudla jedna trieda prváčikov....
tak som sa rozpísala až až, ale som zúfalá, som sama, bez chlapa, ani vyzivne nie je, potrebujem ist do roboty.... mam určite zdravotne problemy od pôrodu, takže ani hladanie roboty nie je najjednoduchšie a teraz toto.............................je mi až do revu.... a to nie som žiadna citlivka, jednoducho nevidím východisko......nechať ju doma a... ísť sa pásť...?

nejaké skúsenosti niekoho kto také dačo zažil?

ak je hyperaktívna, čo to pre mna a nu znamená? sú nejaké špeci škôlky? či súkromné? tam im to vadiť nebude? kde na tú sukromnu zobrať peniaze?

jasmine2
22. okt 2018

Ako sorry ale tvoja malinká je úplne normálne dieťatko. Problém vidím v personálne. Majú predsa na to patrične vzdelanie ako adaptovať dieťa a vedieť s ním pracovať.Vidim to ako výhovorku... Nedaj sa. Držím ti palce.....🙂🙂🙂

iwesska
22. okt 2018

@evallu ADHD hlavne v zmysle diagnozy neurcuju ucitelky medzi dverami,ale od toho je kompetentny len neurolog a psychiater. Dalsia vec. V 3r.ti nik diagnozu ADHD s istotou neda. ADHD sa neprejavuje tak,ze v kolektive dieta vyvadza a doma je kludne,respektuje prikazy a pod. ADHD dieta sa nevie ovladat nikde. Rucim ti za to,ze doma by si si to vsimla. Neposedi ani doma? Vkuse krici,beha,skace? Nevydrzi viac ako par minut pri jednej cinnosti?Potom to ries s pediatrickou,nasledne psycholog,neurolog. Ale osobne si myslim,ze tu bude asi iny problem zo strany skolky ako ADHD. A nie,nemusia chodit tieto deti do specialnych skolok,pokial to nie je extrem,ze potrebuje asistenta,aj skolu mozu navstevovat normalnu. Ale nic z toho by som neriesila,pokial by som ten pocit,ze to treba riesit nemala sama...

beky1813
22. okt 2018

Hyperaktivita je tu asi prisilne slovo, skor mozu mat problem, ze pri vsetkom ma problemy. Evidentne tam chcu deti, s ktorymi nie je robota a zvladnu sa same najest, obliect, nerobia zle, nemaju skusenosti na riesenie takeho dietata, mozno by bolo lepsie zvazit inu skolku

katarinava
22. okt 2018

Pozri si poriadne rozhodnutie o prijatí do škôlky - už raz prijaté dieťa nie je vôbec ľahké vylúčiť - čo je pre teba dobre. Dievčatá dobre napísali vyššie - treba asi ráznejšie zabrzdiť učiteľky, a trvať na ďalšom pokračovaní adaptácie

michaella94
22. okt 2018

ja by som zmenila skolku jednoznacne....keby moj mladsi bol aspon z polovice taky ako tvoja tak skacem poplafon 😀 moj sa nezastavi absolutne nevnima co mu hovorim proszte katastrofa a to ho vychovavam rovnako ako starsieho a ten je v celku ,,normalne,, dieta...teda v skolke s nim nie je problem....ja uz teraz mam strach co to bude ked mladsi nastupy do skolky sa budem hanbit ponho chodit 😀 urcite si z toho nerob hlavu podla mna je to uplne normalne spravanie dietat co opisujes....drzim palce 🙂

sissy27
22. okt 2018

@evallu hyperaktivita je diagnóza a stanovuje sa na základe série vyšetrení, pozorovaní, určite nie, že učiteľka v škôlke po pár hodinách rozhodne.
Zrejme potrebujú miesto pre niekoho iného a ty sa im zdáš ako najslabší článok. Zašla by som s dcérou k psychologička, budeš mať v ruke papier, že hyperaktívna nie je.
Okrem toho pokiaľ viem, ak je dieťa už raz prijaté, tak vylúčiť ho nemôžu (jedine teda ak by si neplatila), snáď poradia skúsenejšie.

jasmine2
22. okt 2018

Ako len poslušne deti sú dobré deti?? Len poslušne deti patria do kolektívu?? To kde sme?? Všetky deti treba akceptovať bez rozdielu. Áno sú deti menej a viac náročné ale oni sú tam na to aby tie detičky zvládli. By som sa pána riaditeľa opýtala či on keď príde ku lekárovi s pokročilým kazom ho tiež vyhodí len preto že má viac práce s takým zubom ako s kazom povrchovými. Ach jaj až ma srdce bolí....

hettinka
22. okt 2018

@evallu úprimne? Chcú sa nejakých detí "zbaviť", aby mohli prijať nejaké iné deti po známosti. Ak máte v škôlke nátresk, tak je to vcelku reálne.
Učiteľka nemá právo dávať dieťaťu diagnózy, to by som sa na to ako rodič pozrela. Asi by som šla čím skôr k psychologičke, a kým nie je potvrdená diagnóza, tak neexistuje, aby ju vylúčili. A aj ak by takú diagnózu mala, oni s tým musia pracovať ... inak by som povedala, že sú neschopné učiteľky, ak si nevedia poradiť s 3-ročným deckom.
Moja staršia sa tiež veľmi zle adaptovala, plakala, nechcela jesť, spať a nevylúčili ju ... práve naopak, robili všetko, len aby si postupne zvykla.

katrin21
22. okt 2018

@evallu to co pises nie je hyperaktivita, aj ked nazivo ju nevidime... skor este sa len uci rezimu v skolke, spat som napr.ja nespala ani den v skolke, nikdy😂, to vsetko ostatne je este taka nezrelost dietata, same jest a pod.. no.. to skor zalezi od pristupu matkyz ako doma dieta vedie k samostatnosti a tiez od pristupu uciteliek, ci vedia dieta motivovat, alebo su skor take hnusne, ze dieta trucuje a just neje, nerobi ,co ma.
Ale na hyperaktivitu by som to nevidela.to by som uznala, ak by lietala vkuse hore dole, neudrzala vobec nikdy pozornost, robila detom zle, vymyslala neplechu...

Apeluj tym, ze tam bola v podstate malo casu, lebo byva chora.. a tiez by som podotkla, ze mas z toho dojem akoby ju chcelo vylucitz aby sa im uvolnilo miesto pre niekoho, koho tam chcu dostat...hmm.
A tiez spomen, ze si samozivitelka, to rozhodne! Predstavuje to existencny problem.

evora29
22. okt 2018

@jasmine2 Vidno, ze tvoje deti este nikdy neprišli s plačom zo škôlky, lebo im ine dieťa vrieskalo do ucha pol dna, nedalo zaspať celej triede lebo spieva, boja sa ho, lebo sa meta a majú z neho stresy, lebo ma neprimerané prejavy (ako bapr.rozhadzovanie jedla po jedalni apod) Často krát si mamy týchto detí neuvedomujú, ake stresujúce je pre ostatné decká v kolektíve. Takže, trochu nadnesene, nevychovane deti naozaj nepatria do kolektívu vychovaných detí. Alebo si ty v robote zapalis cigaretu v kancelárii, nahlas vrieskas, príp.inak vyrusujes kolegov? Prečo to majú trpieť tie deti? A učiteľky? Nemyslím, že toto bude taký ľahký oriešok, ako daná mamička opisuje, pre nu je to jej dieťa a nevidí ho objektívne

evallu
autor
22. okt 2018

@katrin21 dakujem ti za rady, velmi, ja ... proste odvtedy co mi to poobede povedali slzy na krajíčku.... ale vlastne nie kvôli malej, ale kvôli nasej situácii.... nebyť babky a segri tak by sme ani doteraz neprežili, už som si myslela, že bude dobre, že sa postavím na nohy a teraz toto............................. a ano, asi je nezrela, a ano aj ja som urobila chybu, čiastocne pre moju chorobu snad, ze som netrvala na obuvani, obliekani, samostatnom jedení oveľa oveľa skôr ako som začala.... začala som z jari.... a ona je aj taka dvrdohlavejšia, ked nechce jesť neje, aj celý den, kým ju ja nenakrmim, a ja to nevyzdržím, počúvať ako jej škvrka v bruchu a nakrmim ju ja, inak nad tým sedí.... vrtí sa a sedí. No nelieta mi tu po dome, v klude vydrží čítať knižku - obrazky popisovať vlastne iba aj 10 -20 minút, pri telke by sedela celý den v klude, ak by som ju nechala čo nenechávam......

maminuska
22. okt 2018

@hettinka presne toto ma napadlo tiež , potrebujú sa ich zbaviť lebo čaká niekto solventnejší , známejší . Ja som takto čakala dva mesiace na termín na vybratie nosnej mandle , potom mi dva dni predtým zavolali že mi dcéru presunú o mesiac lebo že v ten deň neoperujú , lenže zabudli že ja s nemocnicou spolupracujem a tak som si normálne cez známych zistila že operujú a aj nosné mandle detí v ten deň bez obmedzení. Taký bordel aký som urobila ...a predstav si že zrazu bolo pre ňu miesto .

marusia12
22. okt 2018

@evallu Perfektné. Rastie z nej silný jedinec. Hlavu hore... školka je len začiatok.

leteku
22. okt 2018

Ja robim v triede, kde nam koncia prave taketo deti. V beznej triede s nimi maju ucitelky problem. Ked si predstavis, ze mas 24 det a jedno je velmi problemove, niet sa co cudovat. Boli vsak u nas aj deti, ktore vylucili nepravom. A veta, ze ucitelka je tam nato aby to zvladla, no co ti poviem, ak je to dieta so špeciálnymi potrebami, tak bena ucitelka na to nema vzdelanie.

eliska13
22. okt 2018

@evallu asi nebude problém s obliekaním jedením mne povedali, že syn čaká pokým mu niekto zapne bundu, lebo raz si pricvikol prsty a robila som to ja🙂od jari sa takéto samoobslužné veci určite nauvila.Ja by som sa nedala veď tam vlastne ani poriadne nebola a nenaučili sa tomu rezimu.Viem, že majú právo vylúčiť to neznamená,, ak máš papier o prijatí,, že je to sväté,, ale pre veľké problémy nie to čo popisujes.Chod za riaditeľkou trvaj nech tam je aj učiteľka a rozumne si to vydiskutujte.

evallu
autor
22. okt 2018

@evora29 ok možno máš pravdu, len je čudné že jeden den, dva bolo dobre, tretí už nie, a nie nevrieska, problem je v tom ze doma a v meste to nerobi, a v skôlke áno? to je čudné... trochu... no nevychované, žiadne dieťa nie je vychované do určitého veku, ja vlastne by som chcela, aby to čo robím doma ja, že teda ak nechce jesť alebo sa obuť tak to od nej dôrazne žiadam (nebijem, nevrieskam ale trvam na tom... poviem max 3x krat a je to ....) aby to urobili aj v skôlke, myslím že inteligentná je a pochopí aj tam, čo od nej chcú.... ja som aj chcela byť s nou tie prvé dni tam, tak ako niekde odporučajú na adaptačný čas.... ísť s nou do jedálne... trochu ju pozorovať a usmerniť, s 50-timi detmi ešte v živote nejedla, s 50 dospelymi ale napriklad ano, na dovolenke v hotely, a .... bola v pohode.... nič po nikom nehadzala.... a ked teda sme pri tom ako je nepríjemné mať takéto dieťa, čo myslíš ako príjemné bolo pre tú moju tie prvé dni, ked v triede bola jediná, ktorá neplakala, a okolo nej 9 urevaných detí, tiež som na nej videla, že je v totálnom strese a nechápe (boli sme prvý den prvú hodinu až dve mamy s nimi vnútri....)

iwesska
22. okt 2018

@evallu Noo,tak len si treba uvedomit,ze pri 20.detoch nie je cas na to aby tam nejake tvrdohlave dieta krmili. Ak to robi aj pri obliekani a dalsich cinnostiach,potom sa necudujem,ze ju vidia ako problem. Napriek tomu by to nal byt len dovod na to,aby si s tebou prehovorili a dali jej sancu na zlepsenie,nie ju hned vyhadzovali. A ani rozhadzovat jedlo by uz teda nemusela. Trosku ju budes musiet prevychovat.

evallu
autor
22. okt 2018

@maminuska inak je to dosť možné, lebo... no je tu akútny nedostatok miesta, ale že zúfalý.... su tu dve škôlky s rovnakou kapacitou ako pred 35 rokmi, pritom booom výstavby je tu tak 15 rokov.... cca 2x viac domov, než pred 15timi rokmi..... plus tá druhá škôlka má zlé umiestnenie a horšiu povesť.....

evallu
autor
22. okt 2018

@iwesska ja som za, ale akoooooo, ked doma mi to nerobí, ako a kedy jej to mam vysvetliť? nerýpem potrebujem radu.... ja jej hovorím doma, a cestou zo škôlky, papaj, spinkaj, posluchaj tety, neber hračky, na tie hračky už mi sem-tam aj čosi zašvitorí ze neberiem.... ona ešte nie je schopná, tak nejak opísť že čo bolo, čo na obed, .... sem - tam z nej vypadne, dievčatko plakalo, dievčatko kaslikalo ked spalo, hrali sme s plastelinou.... ale suvisle nič....

evora29
22. okt 2018

@evallu Ok, skúsim to zhrnúť inak. 25 detí ktoré nastúpi do školky, je schopných sa najesť samo, nekrmia ich v jedálni mamy (to by dopadlo). Tvoja dcéra to vyžaduje, lebo si doteraz zanedbala jej osamostatnenie sa. A ty vyzadujes, aby sa väčšina prispôsobila tvojej dcére? Bohužiaľ, v spoločnosti to funguje naopak, prisposobujeme sa my všetci tomu, ako funguje väčšina. Sama vieš, že malá nie je pripravená, ospravedlnujes svoje zlyhania vo výchove a hádžes vinu na ostatných (mladé učiteľky, neschopná riaditeľka) Priznaj si pravdu sama pred sebou, bude sa ti.ľahšie žiť, ak sa naučis byť úprimná sama k sebe.

evallu
autor
22. okt 2018

@iwesska to obliekanie, no nie je schopna si natiahnut nohavice, teda celé, niekto jej ich musí nasadiť... ona už dotiahne.... wc zvláda, ani sa nepýta, ide stiahne, utrie, natiahne.... či spláchne neviem... doma nedočiahne.... prezuje sa pomaly ale prezuje, iné deti čo vidím nedávajú ani to....

maminuska
22. okt 2018

@evallu pozri mne nastúpila dcéra do škôlky a od začiatku s ňou boli problémy ... chodila po schodoch jednou nohou , nechcela spať , nechcela kresliť, necvičila ... môžem ti povedať že mi to avizovali učiteľky ale ani nespomenuli nejaké vylúčenie . DOPORUČILI návštevu psychológa , následne sa aj bola psychologička na ňu pozrieť a zostala v škôlke celé tri roky. U nás sa však potvrdila LMR.

evallu
autor
22. okt 2018

@evora29 detí je tam 10 v jej triede, vravim ze sa naje, ak jej chutí, ak nie...doma od toho odíde, tam... asi sa s tým hrá? neviem..... nežiadam aby sa prispôsobili, každý raz ked som po nu prišla pýtam sa ako bolo, čo bolo.... ak bol problem, snažila som sa dozvedieť čo a ako - nič moc mi však okrem oznámenia že bola zlá a hyperaktívna nepovedali, až dnes, a doma doriešiť dohovoriť nacvičiť.... čas bol, bola chorá a na dovolenke medzitým....
príde mi že ostatné deti sú dokonalé, sedia v rade, jedia, všetko zjedia, spia okamžite.... jediné s čím nemajú problém, ak dieťa v škôlke plače,

maminuska
22. okt 2018

@evallu takže ak niekde učiteľky bez problémov zvládnu ľahko retardované dieťa s určitými inštrukciami , tak inde by mali zvládnuť aj tvoje dieťatko . Jednoducho ťa potrebujú odtiaľ vyštiepať.

modra_kolobezka
22. okt 2018

@evallu nedaj si malú zo škôlky vyhodiť. Dohodni sa s riaditeľkou, že požiadaš o psychologické vyšetrenie dcérky. Robia tak Centrá pedagogicko psychologickýxh služieb a prevencie alebo klinickí psychológovia. Až na ich základe budeš poznať ty aj učiteľky dcérkin problém. A možnosti riešenia. Kým dostanete termín u psychológa trvaj na tom, že dcérka bude do škôlky chodiť. Nemôžu ti ju len tak vylúčiť, vylúčenie musí byť opodstatnené a odvôvodnené

leteku
22. okt 2018

No ono moze byt velky rozdiel kludne lahko mentalne postihnute dieta a dieta, ktore svojim spravanim narusa celu triedu, nehovorim ze je to aj pripad zakladatelky. Len naozaj treba si to vyskusat, nie je to take lahke ako to vyzera.

hettinka
22. okt 2018

@leteku lenže oni nemajú ziadnu potvrdenu diagnózu a dieťa tam bolo len pár dni a už ho onalepkovali. A mali problém hneď v prvý deň, keď dieťa absolútne nepoznali. Mne toto nesedí, buď majú predsudky k mamičke, alebo to “smrdí” niečim iným. Bežne to nie je, ani normálne.

pininka
22. okt 2018

Zas ďalší prípad od septembra a zas to isté. Presne ako tu niektoré pisete, ak sa zvládajú integrované deti, prečo nie toto. A zasa že chudatka učiteľky nestíhajú. Stíhala som sama kŕmiť detiz ktoré to potrebovali z pre mňa bolo nepredstaviteľné aby bolo dieťa v škôlke nenájedene. Že sa oblieka pomaly, panebože, veď teraz nastúpila z bola tam prvýkrát, to nemá právo zvyknúť si na systém? Množstvo detí už aj vacsich,dokonca predškoláci si nevedeli zapnúť gombíky a pod. Nevravím že to nemáš doma riešite ale tlačiť po dvoch hodinách na decko a robiť z neho hyperaktívne je fakt sila. Pani učiteľka chce mať kľud, tak sa zahrala na psychologickú, alebo žeby až na psychiatrickú? Robíme z deti ďalej robotov a učiteľkám dávajte tri detičky na hlavu z aby náhodou nebola prepracovaná. Choreeeeee

hettinka
22. okt 2018

@evallu ostatne deti tiež nie sú dokonale, tiež nie vždy zjedia, nie vždy zaspia... toto si nenechaj nahovoriť.

jasmine2
22. okt 2018

@evallu Môj manžel ako starosta a tým pádom zriaďovateľ škôlky takýto a podobný problém riešil s pani riaditeľkou odporúčaním detskej psychologičky. Rodicia väčšinou spolupracovali veď išlo o dobro dieťaťa.Psychologicka napísala posudok a návrh ako s daným dieťaťom pracovať a ak sa vyskytla nazvyme to odchýlka tak prípadne.riesenie či už odkladom alebo len viac popracovať spoločnými silami s rodinou. Myslím že za 12 rokov nebolo vylúčené žiadne dieťa. Ale idem sa ho spýtať....Držím ti palce